środa, 20 lutego 2019

Przegląd wydarzeń tygodnia

2017-03-17 18:32:09 (ost. akt: 2017-03-17 18:36:44)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Podziel się:

Koleją na Warmii i Mazurach ma się rozwijać. Tak zapewniały władze PKP Linii Kolejowych. To był też tydzień, w którym pojawiły się informacje na temat kolejnych drogowych inwestycji. Tym razem czas na ulicę Pstrowskiego. Oto nasz przegląd wydarzeń.

sobota, 11 marca
Kolej II

Podczas konferencji wiceministra infrastruktury i budownictwa Jerzego Szmita oraz Ireneusza Merchela, prezesa spółki PKP Polskie Linie Kolejowe padło sporo konkretów dotyczących infrastruktury kolejowej na Warmii i Mazurach. Do 2023 roku na Warmii i Mazurach ma zostać zmodernizowanych kilka głównych linii kolejowych. W Krajowym Programie Kolejowym znalazło się pięć dużych inwestycji w naszym regionie. Ich wartość to prawie półtora miliarda złotych. Do końca marca PLK ma ogłosić przetarg na wybór wykonawcy dokumentacji projektowej elektryfikacji linii Ełk-Korsze. Wcześniej kolejarze przebudują linię Szczytno-Ełk.

niedziela, 12 marca
Zwierzęta II

Wydawało się, że to już koniec nieszczęśliwej historii Rexa, 12-letniego psa, który z dnia na dzień stracił swojego ukochanego opiekuna. Pies ponad miesiąc spędził w schronisku w Tomarynach, zanim trafił do nowego domu w Warszawie. Jednak uciekł podczas spaceru. Nowi właściciele skontaktowali się nawet z jasnowidzem Krzysztofem Jackowskim, który ma szukać psa.

poniedziałek, 13 marca


Kościół II

Cztery lata temu tron w Watykanie objął papież Franciszek. W rocznicę mszę świętą w katedrze św. Jakuba w Olsztynie odprawił arcybiskup senior Edmund Piszcz.

wtorek, 14 marca


Inwestycje II

16 miesięcy ma Skanska na zbudowanie ul. Pstrowskiego, która ma połączyć miasto z obwodnicą. 14 marca podpisano umowę z wykonawcą.
— To kolejny krok w kierunku połączenia miasta z powstającą obwodnicą - mówił podczas oficjalnego podpisania umowy prezydent Piotr Grzymowicz. — Nowa infrastruktura drogowa ma pomóc wyprowadzić ruch samochodów ciężarowych z miasta, z korzyścią dla mieszkańców Olsztyna.
Budowa nowej ul. Pstrowskiego rozpocznie się na wysokości pętli autobusowej na Osiedlu Mazurskim i poprowadzona będzie w kierunku miejscowości Szczęsne do połączenia z obwodnicą (węzeł Pieczewo).

środa, 15 marca


Prawo II

15 marca obchodzony jest Dzień Edukacji Prawnej. Z tej okazji w olsztyńskim Sądzie Okręgowym, uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego brali udział w symulacji rozprawy sądowej. Prace nad rozprawą trwały prawie trzy tygodnie.

czwartek, 16 marca


Edukacja II

Reforma edukacji wciąż budzi wielkie emocje. Próbowała je nieco ostudzić minister edukacji narodowej Anna Zalewska, która przyjechała w czwartek do Olsztyna spotkać się z dyrektorami szkół i samorządowcami.
Podczas spotkania w Urzędzie Wojewódzki padło wiele pytań. Samorządowcy poruszali głównie kwestie finansowe, ponieważ to na ich barkach spoczywa obowiązek finansowania oświaty. Dyrektorów szkół interesowało z kolei np. to, dlaczego dyrektorzy likwidowanych gimnazjów zostali z góry skazani na obejmowanie funkcji wicedyrektorów nowych podstawówek. Oczywiście nie zabrakło pytań o zwolnienia nauczycieli.
— Przekształcenia nie przewidują zwolnień — stwierdziła minister Zalewska — Pojawi się ponad 5 tys. dodatkowych miejsc pracy. W samym Olsztynie będą trzy dodatkowe etaty i 2 miliony złotych na waloryzację pensji.

piątek, 17 marca


Prawo II

Sąd zadecydował o aresztowaniu na trzy miesiące Krzysztofa K., znanego adwokata podejrzanego o liczne oszustwa finansowe. Miał wprowadzać klientów w błąd i doprowadzać ich do niekorzystnego rozporządzania mieniem, dzięki czemu sam miał osiągać korzyść finansową. Pokrzywdzeni powinni zgłaszać się do prokuratury.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB