środa, 25 kwietnia 2018

Sąsiad truje? Niełatwo zatrujesz mu życie

2017-03-27 10:13:43 (ost. akt: 2017-03-27 10:27:31)

Autor zdjęcia: archiwum czytelnika

Podziel się:

Nasz sąsiad lubi dobrze zakurzyć. Dzwoniłam do strażników. Nic nie mogą zrobić — irytuje się pani Marta z centrum Olsztyna. Czy na pewno? Poszliśmy tym tropem.

Nasza gazeta bardzo zaangażowała się w sprawy związane ze smogiem. Wspólnie z GOTV zorganizowaliśmy debatę antysmogową, wewnątrz najnowszego numeru gazety znalazł się dodatek „Smog Stop!”, gdy więc usłyszeliśmy, że mieszkaniec zgłasza problem straży miejskiej, a ona nic nie może zrobić, zjeżyły nam się włosy...

— Usłyszałam, że trzeba napisać oficjalną skargę do wydziału środowiska. Oni ją rozpatrzą i ewentualnie odwiedzą sąsiada, by pobrać próbki z komina, które mogą być dowodem do podjęcia dalszych konsekwencji wobec sąsiada. A więc człowiek zostaje całkiem sam z problemem...
— Sprawdziliśmy ten przypadek. Nie stwierdziliśmy na wskazanej posesji spalania odpadów. Właściciel ma zarejestrowany pojemnik na wywóz śmieci. W naszej ocenie wszystko odbywa się zgodnie z prawem. — tłumaczy Jarosław Lipiński, komendant straży miejskiej i przyznaje, że to nie było odosobnione zgłoszenie. — Otrzymujemy wiele takich zgłoszeń. W większości przypadków w domkach jednorodzinnych właściciele używają starych pieców, do tego dochodzi najtańszy węgiel i brak umiejętności właściwego rozpalania i mamy skargi.

Chociaż komendant przyznaje, że zdarzają się też przypadki palenia śmieci.
— Strażnicy złapali na gorącym uczynku panów, którzy materiały z remontu spalali w piecu kaflowym. Otrzymali mandat karny — dodaje Lipiński. — Od jesieni do tej pory mieliśmy ponad 70 zgłoszeń. Podczas kontroli możemy zlecić rzeczoznawcy pobranie próbki z pieca do analizy. Do tej pory nie było jednak takiego przypadku. Z każdej kontroli powstaje dokumentacja m.in. fotograficzna.
Ale co z tego, jak nadal nam śmierdzi, a nos nie pozwala nam wierzyć, że to mokre drewno? Zostaje nam nadzieja, że sąsiada truciciela uda się dopaść w trakcie psucia powietrza? O komentarz poprosiliśmy Krzysztofa Kacprzyckiego, radnego miejskiego, który chyba najbardziej zaangażował się w walkę ze smogiem w mieście.

— W ten sposób nie może wyglądać nasza walka ze smogiem! Będę na ten temat rozmawiać z komendantem straży miejskiej. W wielu bowiem przypadkach problem nie zawsze jest w paliwie, a w umiejętności korzystania z pieca. Sprawdzona powinna być również instalacja kominowa, czy posiada aktualne przeglądy. Jeżeli jest problem, muszą być podjęte działania. I nie tylko przez straż miejską czy wydział ochrony środowiska. Nie możemy rozłożyć rąk i stwierdzić, że nie mamy możliwości — przekonuje radny Krzysztof Kacprzycki. — Rozwiązania prawne zawsze są, to nigdy nie jest proste, ale wymaga dobrej woli.
Kajot

A według was walka ze smogiem w Olsztynie jest wystarczająca? Co należałoby poprawić, by była skuteczniejsza? Piszcie na naszolsztyniak.pl i na naszym profilu facebookowym.
Komentarze (12) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. olsztynianin #2210709 | 89.228.*.* 28 mar 2017 08:18

  walka ze smogiem? a któż to przestrzega, wystarczy być na Nagórkach, ogrody działkowe w dolince, między TESCO na SYNÓW PUŁKU w sobotę i w niedzielę działkowcy dymili równo, spalali wszystko co się da, dymili na biało, czarno, to się działo w środku miasta, nikt nie zareagował, jeździła straż miejska, policja a oni byli panami na swoich włościach. Gdzie przestrzeganie ustawy o zakazie spalania śmieci, bo na pewno nic innego nie palili, gdzie świadomość działkowców o ochronie środowiska, żadna !!!! pozdrawiam

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mako #2210664 | 83.24.*.* 28 mar 2017 07:21

  Co ten komendancina pieprzy jakies książkowe regułki co ma niewłasciwe rozpalanie do trucia środowiska chyba niewłasciwe materiały użyte do rozpałkki trochę lektury buraku na stanowisku

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. 123 #2210527 | 83.9.*.* 27 mar 2017 21:10

  Mam sąsiada, pali śmieć i nie wiadomo co tylko późno wieczorem lub w deszcz, spryciarz i co mu zrobię- nic, w dzień ładnie pięknie drewienko, węgiel a po 22 czad komando.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. koziołek matołek #2210422 | 205.201.*.* 27 mar 2017 18:21

  Jedźcie na Gdańską pod wieczór zobaczycie jak kopcą paląc drewno i śmieci.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Andżelika1993 #2210383 | 77.182.*.* 27 mar 2017 16:58

  ... W Olsztynie jest smog ..... HA, HA ....... Kpina i propaganda unijna

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (12)