Ogródki działkowe coraz częściej stają się obiektem pożądania młodych rodzin. Być działkowcem — to brzmi dumnie. Jeść ekowarzywa prosto z grządki? To teraz marzenie wielu.
— Posiadanie działki to nie tylko przyjemność, ale i ciężka praca. Od włożonej pracy zależą zbiory — dodaje pani Irena. — Warzywa same się nie zasieją. Trzeba o nie zadbać, by nie zarosły chwastami. Jeśli ktoś mówi, że stał się posiadaczem działki i mówi: „w końcu będę miał gdzie posiedzieć”, jest w błędzie.
To jednak nie przeraża młodych, których przybywa w rodzinnych ogrodach działkowych.
— Od dwóch lat widać, że młodzi wypierają starsze osoby. To jakby naturalne, bo emeryci często rezygnują z działki, bo nie mają sił jej uprawiać — mówi Jerzy Borowski, działkowiec i prezes zarządu Rodzinnych Ogródków Działkowych Skanda. — Nic samo się nie zrobi, a ogród działkowy wymaga troski. Na działce codziennie jest praca. Ale to gratka dla osób ceniących kontakt z naturą. Nasze działki, choć są w centrum miasta, zawsze będą oazą zieleni. Kiedy rozkwitną wszystkie drzewa, jest nie tylko pięknie. Proszę pomyśleć, ile tlenu tutaj powstaje dla miasta…
— Około 60 procent działkowców to osoby powyżej 60 lat. Ale w tym roku nastąpił boom na działki ludzi młodych — mówi Czesław Wojsław, prezes okręgu warmińsko-mazurskiego Polskiego Związku Działkowców. — Zmienił się też charakter działek. Ludzie młodzi częściej decydują się na działki rekreacyjne, a nie uprawowe. W samym Olsztynie zainteresowanie działkami jest ogromne. Młode rodziny coraz częściej o nie dopytują.
Jak zostać działkowcem? W każdym ogrodzie działa zarząd ROD, od którego najlepiej zacząć poszukiwanie wymarzonego ogródka. Zarząd ROD udzieli osobie zainteresowanej informacji, czy w ogrodzie znajduje się nieużytkowana działka. Można uzyskać prawo do działki poprzez przeniesienie praw do działki przez umowę przeniesienia praw do działki lub też przez podpisanie umowy dzierżawy działkowej z zarządem ROD. Potem trzeba jeszcze jednorazowo zapłacić wpisowe — 200 złotych oraz opłatę inwestycyjną, która ustalana jest indywidualnie w zależności od ogrodu.
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez