Czwartek, 19 października 2017

Ludzie kultury z Olsztyna z nagrodami

2017-06-08 16:05:34 (ost. akt: 2017-06-08 16:16:28)

Autor zdjęcia: Marcin Kierul UM Olsztyn

Podziel się:

Prezydent Olsztyna nagrodził osoby za szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Wśród nagrodzonych znalazł się zespół Big Day.

W środę, 7 czerwca w ratuszu odbyła się gala, podczas której wyróżniono osoby, które w 2016 poprzez swoją działalność przyczyniły się do rozwoju olsztyńskiej kultury.

— Kultura jest najbardziej ludzkim obszarem rzeczywistości - mówił podczas uroczystości prezydent Olsztyn Piotr Grzymowicz. — Zasadniczym podmiotem jej tworzenia i oddziaływania jest człowiek. To ludzie tworzą kulturę, w każdym jej wymiarze.

Podczas uroczystości wręczono 10 nagród. Wśród wyróżnionych znaleźli się: Waldemar Majcher — za całokształt pracy artystycznej z okazji 40-lecia działalności plastycznej, Jarosław Kordaczuk — za całokształt pracy twórczej w dziedzinie muzyki, Krystyna Kurgan — za całokształt pracy twórczej w dziedzinie plastyki, Karol Kalinowski — za kreatywną działalność w zakresie rozwoju i upowszechniania kultury, Marcin Młynarczyk — za pracę twórczą w dziedzinie teatru, Zofia Barankiewicz — za całokształt działalności artystycznej w dziedzinie fotografii, Dariusz Poleszak — za pracę twórczą w dziedzinie teatru, Mirosławie Nowak-Dobrychłop - za całokształt pracy twórczej i pedagogicznej w dziedzinie muzyki, zespół Big Day — za całokształt pracy artystycznej w związku z 25-leciem działalności zespołu, Chór "Tęcza" im. Janiny Stankiewicz — za całokształt pracy artystycznej w związku z 50-leciem działalności.


Poza nagrodami pieniężnymi przyznano dwie nagrody specjalne w postaci dzieł sztuki autorstwa lokalnych artystów. Pierwsze pt. "Spotkanie" autorstwa Jerzego Bieleckiego trafiło do dr Bogdana Radzickiego, wyróżnionego za upowszechnianie dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur. Drugie pt. „Zaczarowane miasteczko” autorstwa Mirosławy Smerek-Bieleckiej otrzymało Stowarzyszenia "Bajka" za całokształt pracy edukacyjno-artystycznej z okazji 10-lecia Światowych Dni Bajki w Olsztynie.

Nagrody zostały przyznane na podstawie wniosków składanych m.in. przez członków Komisji Kultury Rady Miasta i wielu innych podmiotów, których statutowy zakres obejmuje działania w dziedzinie kultury i sztuki. W tym roku wpłynęło 21 propozycji, które rozpatrzyła Rada Artystyczna, w której skład wchodzą znani i cenieni przedstawiciele środowiska kultury

Nagroda Prezydenta Olsztyna w dziedzinie twórczości artystycznej upowszechniania i ochrony dóbr kulturysto to sposób wyróżniania i podziękowania twórcom i działaczom kultury za działalność kulturalną związaną z Olsztynem. Do 2016 roku przyznano 197 nagród indywidualnych i 40 nagród zespołowych.
mat. prasowe UM Olsztyn

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB