Piątek, 22 czerwca 2018

Do olsztyńskiego ratusza nie musisz brać gotówki

2017-07-11 14:05:57 (ost. akt: 2017-07-11 16:12:53)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Podziel się:

W Olsztynie będzie można płacić za rejestrację pojazdu czy wydane dokumenty telefonem. Aby to zrobić wystarczy posiadać telefon z dostępem do internetu.

- Cyfryzacja ułatwia i przyspiesza codzienne czynności - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Mając na uwadze komfort mieszkańców konsekwentnie dążymy do digitalizacji usług publicznych.

Zmiana jest efektem uruchomienia przez Ministerstwo Rozwoju we współpracy z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A. ogólnopolskiego Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej. Olsztyński Urząd Miasta jest jednym z pięciu na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, który przystąpił do programu. Bezgotówkowe płatności są możliwe dzięki usłudze WebPOS Paybynet, która jest rodzajem terminala wirtualnego, umożliwiającego wykonywanie płatności za pomocą smartfona, w oparciu o mobilne aplikacje bankowe.

Obecnie usługa jest dostępna w dwóch bankach: PKO BP oraz Pekao S.A., ale w najbliższym czasie KIR planuje nawiązać współpracę z kolejnymi dwoma bankami. Wykonując płatność za pośrednictwem WebPOS Paybynet możemy dokonać jej przy stanowisku obsługi klienta.

- Korzystając z WebPOS Paybynet mamy możliwość użycia: kodu BLIK z aplikacji mobilnej Banku PKO BP lub aplikacji PeoPay Banku Pekao S.A., gdzie procedura działa bardzo podobnie, z tym, że zamiast kodu BLIK podajemy swój numer telefonu - tłumaczy Karol Tabaka z Wydziału Informatyki Urzędu Miasta. - W obydwu przypadkach na smartfonie pojawi się prośba o zatwierdzenie płatności. W celu zakończenia transakcji należy ją zaakceptować.

Program zaczął pojawiać się na szeroką skalę dopiero w kwietniu 2017 r., ale już wiadomo, że Polacy będą z niego chętnie korzystać. Z przeprowadzonego wcześniej pilotażu, w którym uczestniczyło 130 urzędów z całego kraju wynika, że taka forma regulowania zobowiązań cieszy się wśród konsumentów znacznym powodzeniem.

Źródło: UM w Olsztynie

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB