Wtorek, 22 maja 2018

Drogowa łamigówka z ulicą Partyzantów

2017-08-06 18:00:00 (ost. akt: 2017-08-04 18:52:21)
Drogowych rewolucji ciąg dalszych. Tym razem czas na Partyzantów.

Drogowych rewolucji ciąg dalszych. Tym razem czas na Partyzantów.

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Podziel się:

Przebudowa węzła przesiadkowego przy Dworcu Głównym w Olsztynie ponownie wstrząsnęła kierowcami. Pierwszy dzień drogowej rewolucji powitali w korkach. Kolejnego, zaczęli szukać rozwiązań, jak w tych korkach nie utknąć.

Od weekendu zaczęła obowiązywać nowa organizacja ruchu przy dworcu PKP i PKS. Wykonawca zintegrowanego węzła przesiadkowego i modernizacji części ulicy Partyzantów — firma Skanska, zamknął plac Konstytucji 3 Maja, fragment ulicy Lubelskiej oraz plac między Partyzantów i Kościuszki. Od teraz ulicą Partyzantów dojedziemy do dworca, ale przy nim trzeba już zawrócić. Od Dworcowej do Kościuszki mogą przejechać tylko autobusy komunikacji miejskiej. Efekt? W weekend w korku stanęła cała ulica Kętrzyńskiego, a sznur aut kończył się w okolicach marketu budowlanego przy Towarowej. W poniedziałek było podobnie. We wtorek można było zauważyć, że kierowcy zaczęli rozglądać się za alternatywnymi trasami.

— Dziś jechałem od strony Jarot ulicą Dworcową i nie było żadnych korków. Jadąc z Jarot do centrum i w kierunku dworca, omijam też rondo OKS. Wybieram Krasickiego, potem Synów Pułku, Dworcową. Teraz się udaje, ale co będzie po wakacjach? — zastanawia się Artur Kołakowski, kierowca. — Początek roku szkolnego będzie wielkim sprawdzianem — dodaje.

Prowadzący auta w Olsztynie muszą wykazać się nie tylko zdolnościami logistycznymi, ale przede wszystkim zachować zimną krew.
— Są wakacje, więc większość jeszcze nie jeździ po mieście. I może dlatego nie stałem wczoraj w korkach, choć z racji pracy muszę zajeżdżać w okolice dworca — stwierdza Jacek Dołęgowski. — Na razie jest dobrze. A później? Trzeba będzie uzbroić się przede wszystkim w cierpliwość. Podobnego zdania są parkujący w tych okolicach kierowcy busów.
— Jeżdżąc busami nie mamy wyjścia, nie możemy ominąć okolic dworca — tłumaczy Andrzej Nowakowski. — Dziwi mnie jednak fakt, że autem z reguły podróżuje jedna osoba. Kierujący. Kto wie, może zmiany i korki zmuszą część z nich do przesiadki do komunikacji miejskiej? Czas pokaże.
Kierowcy z powiatu olsztyńskiego na olsztyńskie korki mają swoje sposoby. — Nie ma co wjeżdżać w ulicę Dworcową czy Lubelską. Kiedy muszę być w Olsztynie, wybieram trasę na Nikielkowo — proponuje pan Seweryn. — Stać w tych korkach to tragedia. Kiedyś Dworcową jechałem godzinę, a kiedy jeszcze trafi się na upały, w samochodzie jest zepsuta klimatyzacja, to jest jeszcze lepiej — stwierdza z ironią.

A co radzą ci, którzy olsztyńskie arterie znają jak własną kieszeń?
— Ulica Dworcowa jest przejezdna, ale może to zmienić się już w drugiej połowie sierpnia, kiedy do Olsztyna wrócą m.in. studenci. Przyznaję, że też obawiałem się, że będzie gorzej — ocenia Sławomir Kałwianiec, taksówkarz. — Do dworca kierowcy mogą teraz dojechać Kętrzyńskiego i przez rondo Bema. Z moich obserwacji wynika też, że przybyło aut przy alei Niepodległości. Nie rozumiem też osób, które jadąc Artyleryjską, ustawiają się na lewym pasie. Wystarczy jechać prawym, a potem zawrócić na wysokości Bałtyckiej 5, gdzie zdjęto zakaz zawracania. Jeśli chcemy szybko z Artyleryjskiej przejechać do centrum, polecam skrót ulicą Kuronia, potem Żarskiej i Nowowiejskiego. Wystarczy odrobinę przeanalizować olsztyńskie trasy. Rozumiem, że może mieć z tym problem turysta, ale olsztyniak raczej powinien znać swoje miasto — podsumowuje taksówkarz.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie. Tym razem to propozycja urzędników. Aplikacja „Bezpieczny Olsztyn”, dzięki której mieszkańcy mogą dowiedzieć się, gdzie nie jechać, bo trafiła się na przykład kolizja.
— Informacje w aplikacji są na bieżąco aktualizowane. Tutaj w systemie są zgłoszenia, które spływają do dyżurnego miasta — mówi Paweł Drankowicz, kierownik Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta. — Tutaj kierowcy najszybciej dowiedzą się o najnowszych utrudnieniach m.in. w ruchu drogowym.
Nie jest to więc może wskazówka, którą drogę wybrać, ale bardziej, którą na pewno nie jechać. Rozwiązanie trzeba znaleźć, bo budowa węzła przesiadkowego zakończy się w połowie 2018 roku. A zaraz ruszy remont całej ulicy Partyzantów.
— Prace będą mogły się zacząć, gdy wykonawca przygotuje i przedstawi projekt organizacji ruchu, a ten zostanie zatwierdzony przez Komisję Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Spodziewamy się, że roboty w głównym ciągu ul. Partyzantów mogą się zacząć na przełomie sierpnia i września — informuje Patryk Pulikowski z Urzędu Miasta w Olsztynie. — Niezależnie od tego wzdłuż torów (za m.in. komendami policji i Archiwum Państwowym) mają być prowadzone prace związane z wykonaniem instalacji deszczowej. To też część projektu, nie wymaga jednak ograniczania ruchu na samej ulicy Partyzantów — dodaje Pulikowski.

Kierowców może czekać rozwikłanie kolejnej drogowej łamigówki. Jak przejechać przez centrum w czasie remontu ulic Partyzantów i Pieniężnego, bo czasowo obie inwestycje nałożą się na siebie, a jeździć jakoś trzeba...
Kajot

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kebiz #2302543 | 88.156.*.* 6 sie 2017 19:54

  Pan Kałwianiec może dobrze radzi jak jechać, ale skąd u niego studenci w połowie sierpnia ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. rgg #2302533 | 83.31.*.* 6 sie 2017 19:34

   Policja się czepia przy dworcu juz nie ma parkingu miejsca jak na lekarstwo polowe zajmują prywatne taxi nie ma miejsca na chwilowy postoj bo odrazu przybiega policja znaków nie ma co gdzie i jak we wrzesniu się zacznie..PS na kościuszki kładli nie dawno nowy asfalt już go zdzierają ktoś albo jest naprawdę cwany albo naprawdę głupi w tym czerwonym ratuszu...

   Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. kk #2302526 | 188.146.*.* 6 sie 2017 19:20

    Korsak!!!!!!! Olfor!!!!!

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz