Piątek, 10 lipca 2020

Świerczewski i Zawadzki patronami niepożądanymi

2017-08-20 11:00:00 (ost. akt: 2017-08-20 11:41:12)
Tabliczka z nazwiskiem Karola Świerczewskiego na budynku z Kuczborku

Tabliczka z nazwiskiem Karola Świerczewskiego na budynku z Kuczborku

Autor zdjęcia: fot. ae

Podziel się:

W Biskupcu wytypowano dwie ulice, których nazwy powinny zostać zmienione. Są to ulice gen. Karola Świerczewskiego i Aleksandra Zawadzkiego.

Zmiany mają związek z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, która weszła w życie 1 czerwca ubiegłego roku. Wg. niej nie można upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń i dat symbolizujących te ustroje. Ustawa zobowiązuje samorządy do przeprowadzenie zmian w ciągu 12 miesięcy od wejścia w życie. W przypadku niewykonania obowiązku będzie musiał interweniować wojewoda. W Biskupcu wytypowano dwie nazwy ulic, o których mowa w ustawie. Opinie na ich temat można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Pamięci Narodowej.

Czytamy tam, że Karol Świerczewski ps. Walter, generał Armii Czerwonej i generał broni Armii Wojska Polskiego, był działaczem komunistycznym, członkiem prezydium tajnego Centralnego Biura Komunistów Polskich przy KC WKP i Komitetu Centralnego PZPR. Po wojnie walczył z UPA. Potem stał się ikoną komunistycznej propagandy, a po jego śmierci w całym kraju patronem ulic, placów, parków i zakładów pracy.

Z kolei Aleksander Zawadzki, polski działacz partyjny i państwowy, był miedzy innymi kierownikiem Centralnego Wydziału Wojskowego KPP, przewodniczącym Centralnego Biura Komunistów, członkiem KC i Biura Politycznego KC PZPR, Frontu Jedności Narodu a także Przewodniczącym Rady Państwa w PRL, później posłem.
Miasto postanowiło ogłosić konkurs na wytypowanie nowych nazw ulic. Obejmuje od w sumie jedenaście arterii. W regulaminie czytamy, że nazwy dotyczące dwóch wspomnianych ulic i dziewięciu nowych, powinny być zgodne z tradycją i dziejami Biskupca, uwzględniać cechy charakterystyczne dla dalej ulicy lub części miasta, ze szczególnym uwzględnieniem nazewnictwa tam istniejącego. Nazwy ulic pochodzących od nazwisk osób nie mogą być nadane wcześniej niż po upływie 5 lat od śmierci upamiętnianej osoby. Warto dodać, że ulice Świerczewskiego i Zawadzkiego sąsiadują z ul. Gen. Władysława Sikorskiego. Konkurs co prawda jest ważny, ale nie jest wiążący dla Rady Miejskiej w Biskupcu. Ma on na celu poznać opinie i pomysły obywateli. Czy wytypowane w konkursie nazwy ulic zostaną nadane o tym zadecydują ostatecznie rajcy.
Władysław Katarzyński

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Przepraszam #2310476 | 81.15.*.* 20 sie 2017 15:21

    a o jaki Biskupiec chodzi ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)