Czwartek, 19 października 2017

Jak ubezpieczyć samochód sprowadzony z zagranicy?

2017-09-29 11:23:12 (ost. akt: 2017-09-29 11:30:01) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: mat. nadesłane

Podziel się:

Ponad milion używanych aut z importu zarejestrowano w Polsce w ubiegłym roku. Polacy sprowadzają zagraniczne samochody, zachęceni głównie ich atrakcyjną ceną. Nie zawsze jednak zdają sobie sprawę, jakich formalności należy dopełnić, aby samochodem z zagranicy poruszać się legalnie po polskich drogach.

Liczba sprowadzonych w 2016 roku zagranicznych aut wynosiła ponad milion i nie była tak duża od 2008 roku, wynika z raportu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Samochód z importu to jednak nie tylko spełnienie marzeń niejednego kierowcy, ale też obowiązek, np. zakupu odpowiedniego ubezpieczenia.

Tuż po przekroczeniu granicy


Sprowadzone z zagranicy auto może być legalnie użytkowane w Polsce jeśli posiada aktualny przegląd techniczny oraz ważne tablice rejestracyjne. Samochód musi być także ubezpieczony. Jeśli nie posiada OC lub Zielonej Karty, jego właściciel może zakupić tzw. krótkoterminowe OC, obowiązujące przez 30 kolejnych dni. W tym czasie właściciel samochodu powinien załatwić wszystkie formalności dotyczące rejestracji auta w Polsce oraz uregulować wszystkie związane z tym procesem opłaty. Należy jednak pamiętać, że krótkoterminowa polisa nie ulega przedłużeniu, a właściciel samochodu ma obowiązek zakupić po jej wygaśnięciu standardowe ubezpieczenie OC.

Po załatwieniu formalności


Jeśli właściciel auta wykona wszystkie formalne czynności związane z zarejestrowaniem samochodu, a dokumenty zostaną zatwierdzone w Wydziale Komunikacji, może (a nawet musi) kupić roczne ubezpieczenie OC. Przypominamy, że zakres polisy OC regulowany jest ustawowo, co oznacza, że w każdym towarzystwie jest on taki sam. Oferty ubezpieczycieli różnią się głównie ceną oraz dodatkami do polisy. Aby nie przepłacić za obowiązkowe ubezpieczenie, warto sprawdzić propozycje różnych firm. Ubezpieczenie auta na najtaniejuagenta.pl da Ci gwarancję rzetelnego zestawienia ofert oraz pomoże znaleźć najniższą cenę.

Gdzie znaleźć najtańsze OC dla sprowadzonego auta?


Niestety nie istnieje jedno towarzystwo, które oferuje najlepsze oferty ubezpieczeń dla zagranicznych aut. Na szczęście nie oznacza to, że za obowiązkową polisę właściciel auta musi zapłacić więcej niż gdyby ubezpieczał samochód wyprodukowany w Polsce. Na ostateczną cenę OC wpływ ma wiele indywidualnych czynników. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę parametry samochodu, takie jak: rok produkcji, pojemność silnika czy przebieg, ale równie istotne są dane dotyczące samego kierowcy (wiek, doświadczenie, miejsce zamieszkania). Warto dodać, że każda, nawet z pozoru najmniej istotna informacja, może obniżyć cenę ubezpieczenia. Warto więc skrupulatnie i rzetelnie odpowiadać na wszystkie wymagane przez ubezpieczyciela pytania. Najlepszym sposobem na znalezienie polisy w korzystnej cenie jest porównanie ofert kilkunastu towarzystw. Warto sprawdzić oferty różnych ubezpieczycieli np. na najtaniejuagenta.pl.
mat. nadesłane

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB