Sobota, 21 września 2019

Ratusz organizuje konsultacje w sprawie olsztyńskich jezior i rzek

2017-10-13 10:31:31 (ost. akt: 2017-10-13 10:33:30) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Urząd Miasta Olsztyn

Podziel się:

Miasto zaprasza mieszkańców do dyskusji na temat zagospodarowania przestrzennego m.in. wokół olsztyńskich akwenów. Zaplanowano szereg spotkań i wydarzeń towarzyszących.


- Zdanie mieszkańców jest dla nas bardzo ważne - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Staramy się jak najczęściej angażować olsztynian w istotne sprawy miasta. Przykładem dobrych praktyk jest Olsztyński Budżet Obywatelski. Teraz czas na kolejny krok. 

Urząd Miasta jest w trakcie aktualizacji "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Olsztyna", dużego dokumentu związanego z zagospodarowaniem przestrzennym Olsztyna. Chcąc zainteresować tematem mieszkańców, miasto przystąpiło do ogólnopolskiego projektu "Przestrzeń dla partycypacji" , w ramach którego otrzymało wsparcie merytoryczne oraz finansowe.
Przy pomocy ekspertów z dziedziny planowania przestrzennego i partycypacji obywatelskiej urzędnicy przygotowali konsultacje społeczne dotyczące wąskiego wycinka dokumentu, związanego zagospodarowaniem przestrzeni wokół jezior i rzek w Olsztynie. W przeprowadzeniu konsultacji pomogą przedstawiciele doświadczonej organizacji pozarządowej Federacji FOSa Olsztyn.
Wśród zaplanowanych wydarzeń są m.in. spotkania warsztatowe, spotkania z ekspertami oraz dyskusje. Inauguracja odbędzie się w sobotę (14 października) o 12:00 na plaży miejskiej. Nad Ukielem powstanie mobilny punkt konsultacyjny, a urzędnicy będą zachęcać do rozmów i dyskusji. Zaplanowano też edukację przez zabawę. Pomoże w tym grupa kuglarska, która do zabawy porwie najmłodszych olsztynian.

Konsultacje będą próbą wypracowania kompromisu pomiędzy rozbieżnymi wizjami co do przyszłego zagospodarowania nabrzeży olsztyńskich jezior. Mają pomóc w stworzeniu wizji, która uwzględnia interesy deweloperów chcących realizować inwestycje o znacznych gabarytach i  przyrodników chcących pozostawić tereny nadjeziorne jako niezagospodarowane, z chronionymi siedliskami.

W szerszej perspektywie konsultacje dotyczące jezior i rzek to sposób zachęcenia mieszkańców do partycypacji w istotnych sprawach miasta oraz do zainteresowanie olsztynian polityką  miasta w temacie zagospodarowania przestrzennego.


Szczegółowy harmonogram – plakat

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB