Poniedziałek, 17 grudnia 2018

Linia kredytowa dla przedsiębiorców? To musisz wiedzieć

2017-10-18 14:49:44 (ost. akt: 2017-10-18 14:57:39) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: mat. nadesłane

Podziel się:

W sytuacjach, gdy nie udaje się zachować równowagi finansowej, wielu przedsiębiorców decyduje się na otwarcie linii kredytowej w bieżącym rachunku. Dowiedz się, na czym to polega i dlaczego warto z niej skorzystać.

Zachowanie płynności finansowej to priorytet w każdej firmie. Swobodne korzystanie ze środków pozwala na bieżące regulowanie faktur wystawionych przez dostawców, jak również inwestowanie. A co zrobić, kiedy nie udaje się zachować równowagi finansowej? Wielu przedsiębiorców decyduje się na otwarcie linii kredytowej w bieżącym rachunku. Na czym polega? Tłumaczymy.

Linia kredytowa to specyficzna forma kredytu, który daje swobodny dostęp do dodatkowej gotówki. Można z niej skorzystać nawet wtedy, gdy rzeczywiste saldo na rachunku wynosi 0 zł. Pieniądze mogą być przeznaczone na dowolny cel: począwszy od regulowania bieżących wydatków, a skończywszy na nieplanowanych inwestycjach.

Na czym polega działanie linii kredytowej?


Istotą linii kredytowej jest możliwość skorzystania z dodatkowych środków w momencie, gdy firma przekroczyła już dostępne saldo. Przedsiębiorca może wówczas wykorzystywać pieniądze w dowolny sposób, zaś każdy wpływ na rachunek bankowy oznacza spłatę zobowiązania.

Od czego zależy przyznany limit?


Banki indywidualnie rozpatrują każdy wniosek o limit w rachunku firmowym. Istotną rolę odgrywa bowiem zdolność kredytowa – im jest ona większa, tym wyższa linia zostaje uruchomiona.

Dla niektórych banków znaczenie może mieć nie tylko wysokość osiąganych dochodów, ale również czas prowadzenia działalności. W przypadku przedsiębiorstw, które działają na rynku od kilku lat, linia kredytowa może być dużo wyższa w porównaniu z firmami istniejącymi od zaledwie kilku miesięcy.

Ile to kosztuje?


Linia kredytowa w bieżącym rachunku to ciekawa alternatywa kredytu obrotowego. Chociaż często bywa nieco wyżej oprocentowana, może być rozwiązaniem korzystniejszym finansowo. Jak to możliwe?

Cechą charakterystyczną linii kredytowej są odsetki doliczane wyłącznie do wykorzystanych środków. Jeżeli przedsiębiorca nie korzysta z limitu wcale, nie płaci nic. Jeżeli natomiast wykorzystuje np. wyłącznie 1/3 przyznanej kwoty, wówczas odsetki naliczane są tylko do tej części.

Natomiast w przypadku kredytu obrotowego, odsetki doliczane są do całkowitej kwoty – niezależnie od tego, czy przedsiębiorca ją wykorzystuje w całości, czy tylko w części.

Kto może ubiegać się o limit w rachunku firmowym?


Limit w rachunku bankowym to ciekawa oferta kredytowa, która przyznawana jest w oparciu o uproszczone formalności. Nie trzeba przedstawiać żadnych zaświadczeń o wysokości osiąganych dochodów, ponieważ historia konta widoczna jest dla pracowników banku. Dzięki temu można łatwo i szybko oszacować zdolność finansową i wydać stosowną decyzję kredytową.

Warto przy tym podkreślić, że uproszczone formalności dotyczą przede wszystkim tych przedsiębiorstw, które od dłuższego czasu posiadają rachunek firmowy w konkretnym banku.  Jest to oczywiste, ponieważ tylko na podstawie historii wpływów bank jest w stanie oszacować zdolność kredytową, a co za tym idzie – ustalić również maksymalną kwotę kredytu.

Czy to oznacza, że oferta nie jest dostępna dla zupełnie nowych klientów? Wszystko zależy od indywidualnej polityki konkretnego banku. W większości przypadków jest to możliwe, aczkolwiek koniecznością jest dostarczenie wydruków z historii rachunku założonego w innym banku.

Limit w rachunku firmowym – czy to się opłaca?


Limit kredytowy w koncie firmowym to rozwiązanie, którego opłacalność należy rozważyć indywidualnie. Mimo że jego wadą są przede wszystkim doliczane odsetki, ma sporą przewagę nad innymi formami kredytów dedykowanych przedsiębiorcom.

Do najważniejszych zalet zaliczyć można m.in.:
• przeznaczenie środków na dowolny cel;
• dostęp do pieniędzy w każdej chwili;
• koszty naliczane dopiero w momencie wykorzystania środków.

Uruchomienie linii kredytowej warto rozważyć w przypadku:
• przejściowych kłopotów finansowych – szybki dostęp do środków pozwoli uniknąć poważniejszych problemów;
• chęci uzyskania stałego dostępu do dodatkowych środków – po to, aby zapobiec zachwianiu płynności finansowej.

Limit w rachunku – w jakim banku?


O kredyt w formie limitu w bieżącym rachunku najłatwiej ubiegać się w dotychczasowym banku. Wynika to z uproszczonych formalności oraz wygody składania wniosku. Co jednak, gdy oferta innej instytucji jest bardziej konkurencyjna, np. charakteryzuje się niższym oprocentowaniem?

Jeżeli po analizie dostępnych ofert faktycznie w innym banku można liczyć na lepsze warunki, warto zmienić rachunek firmowy. Przykładowo, zakładając Rachunek Firmowy dostępny w ofercie Toyota Bank, można skorzystać z linii kredytowej na atrakcyjnych warunkach – z oprocentowaniem już od 5%.
Mat. nadesłane

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Doraca_KredytMarket #2358777 | 178.43.*.* 25 paź 2017 13:26

    Dzień dobry, wśród barier, z jakimi zmagają się na co dzień przedsiębiorcy są również utrudnienia w pozyskaniu funduszy na rozwój firmy. Banki przyzwyczaiły nas do tego, że procedura ubiegania się o dodatkowe środki finansowe jest skomplikowana i czasochłonna, co skutecznie zniechęca właścicieli do inwestowania w swój biznes. Wychodząc na przeciw oczekiwaniom przedsiębiorców `Kredyt Market przygotował specjalną ofertę. Jeśli prowadzisz swój biznes od 2 lat lub osiągane dochody są na tyle wysokie, że nasz algorytm zakwalifikuje wnioskodawcę do grona rzetelnych przedsiębiorców mimo krótszego stażu, możesz pożyczyć środki na rozwój firmy w Kredytmarket.com. Kwota pożyczki od 10 do 50 tysięcy na okres od 3 do 6 miesięcy. Oprocentowanie kredytu to 9,5% w skali roku a prowizja wynosi jedynie 2,5%. Nie ma żadnych dodatkowych, ukrytych opłat ani ubezpieczeń. Cały proces jest elektroniczny, szybki i, co najważniejsze, bez konieczności dostarczania jakichkolwiek dokumentów. W oparciu o dane podane w trakcie wypełniania wniosku, nasz algorytm wylicza zdolność kredytową. Dzięki temu finalną decyzję z propozycją kwoty pożyczki dostajesz w ciągu 15 minut na maila. Po 2 dniach od zatwierdzenia warunków umowy otrzymasz środki na wskazane konto bankowe. Po dokładne wyliczenia zapraszamy do zakładki kalkulator na naszej stronie https:/kredytmarket.com

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz