Niedziela, 24 listopada 2024

Obywatelskie, pospolite ruszenie olsztyniaków. OBO było sukcesem

2017-11-02 10:00:00 (ost. akt: 2017-11-02 10:42:29)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Podziel się:

Alejki, siłownie pod chmurką, miejskie parki i miejsca sąsiedzkich spotkań. Za nami piąta edycja Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Olsztyniacy pokazali, że chcą zmieniać miasto na lepsze. I oddali ponad 40 tysięcy poprawnych głosów.

— Chcemy zmieniać nasze miasto — tak stwierdziła część olsztyniaków.

I wzięła sprawy w swoje ręce. A ściślej mówiąc karty do głosowania na projekty OBO. W tym roku pobito rekord. W ciągu dwóch tygodni mieszkańcy oddali ponad 40 tysięcy głosów, z czego aż 16 tysięcy drogą elektroniczną. Głosowali i wybrali. Najlepszym zintegrowanym projektem okazał się pomysł rozbudowy remizy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gutkowie. Projekt numer 119 zebrał rekordową liczbę 3609 głosów.

— Dzięki zwycięstwu w konkursie Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego i wybudowaniu nowych garaży poprawi się gotowość bojowa jednostki, a przede wszystkim jej mobilność — cieszył się po ogłoszeniu wyników Kamil Zaręba, sekretarz Ochotniczej Straży Pożarnej Olsztyn—Gutkowo.

Do tego sukcesu mogą dopisać sobie również wygraną w konkursie osiedlowym, dzięki któremu tuż obok remizy powstanie strażacki plac zabaw.
Dzięki budżetowi obywatelskiemu w Olsztynie zagospodarowana zostanie również plaża nad jeziorem Skanda (2101 głosów i trzecie miejsce w konkursie). Ponadto w mieście odbędą się dwa festiwale — Burning Girl (2208 głosów) oraz Teatrów Ulicznych, który zebrał 2101 głosów.
Oprócz projektów zintegrowanych olsztynianie wybrali również projekty osiedlowe. Za sprawą głosów mieszkańców powstanie m.in. aleja spacerowa nad Łynę (na osiedlu Kościuszki), a na osiedlu Mazurskim przejście do przystanku przy ul. Synów Pułku.

— W pierwszej edycji OBO zwyciężył projekt remontu schodów, który udało się zrealizować. Wtedy też pojawił się projekt związany z przejściem, ale nie doszedł do skutku. Teraz razem z kolegą, mieszkańcem Osiedla Mazurskiego, Wojciechem Kozłowskim stwierdziliśmy, że trzeba wrócić do tematu — tłumaczy Tomasz Głażewski, radny, jeden z inicjatorów projektu. — Bardzo się cieszę, że się udało. Trzeba tutaj podkreślić ogromną pracę rady osiedla włożoną w to, by ten projekt zyskał aż tak ogromne poparcie, aż 1137 głosów. Wkrótce w okolicy powstaną przystanki tramwajowe, więc ta ścieżka będzie częściej używana. Dlatego tak ważne było, by przejście stało się przejściem — tłumaczy Głażewski.
Cieszą się też mieszkańcy Dajtek, gdzie tutejsza biblioteka zyska nowe wyposażenie i sprzęt multimedialny. Spełni się marzenie, by biblioteka stała się nowoczesnym centrum kulturalnym, które będzie zachęcać do spędzania tu czasu.

— To efekt pracy pań z biblioteki, które przekonały mieszkańców do udziału w głosowaniu. Bardzo się z tego sukcesu cieszę — dodaje Lucyna Koper, przewodnicząca rady osiedla Dajtki. — Mam nadzieję, że w przyszłym roku mieszkańcy wesprą nasze kolejne projekty, czyli remont chodników przy ulicy Siewnej lub budowę odcinka ulicy Rolnej.
Cieszą się też mieszkańcy osiedla Kętrzyńskiego. U nich projekt „Przebudowa podwórka Pl. Konsulatu Polskiego/Warmińska na osiedlową przestrzeń publiczną” zyskał 712 głosy. Tutaj ma powstać miejsce wypoczynku mieszkańców i ogród pełen zieleni.

— To była inicjatywa samych mieszkańców. Zdobyli dużą liczbę głosów. Wspaniale, że ludzie tak się mobilizują i potrafią działać wspólnie działać. Ten projekt wygrał i bardzo się z tego cieszę — podkreśla Ryszard Szymański, przewodniczący rady osiedla Kętrzyńskiego.
Wszyscy teraz niecierpliwie oczekują realizacji. Kto wie, może w przyszłym roku padnie kolejny rekord?
Kajot, KK


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB