środa, 14 listopada 2018

Jedna karta wiele korzyści dla seniorów

2017-11-17 11:00:00 (ost. akt: 2017-11-17 11:46:20) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: UM w Olsztynie

Podziel się:

Olsztyńska Karta Seniora ma zachęcić osoby starsze do aktywności społecznej. — Podejmujemy szereg działań, mających wpierać naszych seniorów — mówi prezydent Olsztyna.

Piotr Grzymowicz opowiada, że Miasto udziela pomocy olsztynianom, którzy cierpią z powodów zdrowotnych. — Otaczamy ich opieką w specjalistycznych placówkach. Teraz chcemy zintensyfikować działania skierowane do wciąż aktywnych mieszkańców i zachęcić ich do pozostania czynnymi poprzez udział w życiu społecznym.

W celu poprawy polityki miejskiej w obszarze senioralnym, 20 października prezydent Olsztyna podpisał Deklarację Współpracy Prezydentów Miast w Obszarze Polityki Senioralnej. Dołączyliśmy do takich miast, jak Poznań, Toruń, Warszawa, Kraków, Szczecin czy Gdańsk. Celem programu jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych poprzez aktywność społeczną. Ma temu służyć rozszerzenie ulg dla seniorów w korzystaniu z usług instytucji i placówek, rozwój wolontariatu 60+, wspieranie działań promujących pozytywny wizerunek seniora, wspieranie działań na rzecz zwiększenia uczestnictwa osób starszych w życiu społecznym i obywatelskim.

W ramach programu senioralnego miasto wprowadza Olsztyńską Kartę Seniora, zawierającą w sobie wachlarz propozycji kierowanych do mieszkańców, którzy ukończyli 60. rok życia. Olsztyńska Karta Seniora to dokument upoważniający do różnego rodzaju ulg i zniżek, które mają ułatwić osobom starszym dostęp do usług publicznych. Wśród nich są usługi transportowe oraz korzystanie z miejskich jednostek sportowych i kulturalnych (np. OSiR-u). Karta będzie także upoważniać do zniżek oferowanych przez partnerów programu, których miasto pozyska wśród jednostek publicznych oraz przedsiębiorców, podobnie jak w Karcie Dużej Rodziny. Karta dedykowana seniorom będzie przypisana do Olsztyńskiej Karty Miejskiej. Za okazaniem karty miejskiej z dopiskiem „senior” olsztynianie po 60 roku życia będą mogli skorzystać z ulg nie tylko w komunikacji miejskiej, ale i ze zniżek oferowanych przez partnerów programu. Utworzenie karty seniora zainicjowała Rada Olsztyńskich Seniorów, która na co dzień współpracuje olsztyńskim magistratem.  Karta będzie dostępna od stycznia przyszłego roku.

W  ramach polityki senioralnej miasto planuje też kontynuację konkursu „Miejsce przyjazne Seniorom”. Dotychczas odbyły się dwie edycje, a certyfikaty dostało 70 organizacji, instytucji i przedsiębiorców. Są wśród nich kawiarnie, sklepy, apteki, instytucje kulturalne, edukacyjne, rekreacyjne, użyteczności publicznej i inne, w których osoby starsze czują się swobodnie, są godnie traktowane i obsługiwane i które odpowiadają na potrzeby starszych mieszkańców poprzez dostosowanie swojej architektury oraz oferowanie produktów, usług i zniżek specjalnie skierowanych do tej grupy. To potencjalni partnerzy Olsztyńskiej Karty Seniora.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. lutyn #2376645 | 83.9.*.* 17 lis 2017 19:59

    A seniorzy "powiatowi" ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Magda #2376454 | 88.156.*.* 17 lis 2017 14:43

    A kiedy Karta dla SENIORKI !!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz