środa, 14 listopada 2018

Mężczyzno! Zbadaj się, a będziesz zdrowy!

2017-11-18 12:00:00 (ost. akt: 2017-11-18 19:36:53)

Podziel się:

Autor zdjęcia: archiwum szpitala

Trwa akcja profilaktyczna „Wąsopad”. Po raz trzeci włączył się do niej szpital miejski w Olsztynie i fundacja „Skrzydła Anioła”. Zapuść wąsy lub je sobie domaluj, a badanie otrzymasz za darmo.

Jaka jest idea „Wąsopadu”? Przez cały listopad mężczyźni zapuszczają wąsy m.in. po to, by wzbudzić dyskusję na temat profilaktyki oraz zachorowalności na nowotwór prostaty oraz jąder. Akcja ma zwrócić uwagę na to, jak ważne jest wykonywanie regularnych badań profilaktycznych, gdyż wczesne wykrycie zmian daje szansę na całkowite wyleczenie.

Za olsztyńską odsłonę akcji odpowiada Miejski Szpital Zespolony i fundacja „Skrzydła Anioła”. Na początek przebadali się m.in. poseł Paweł Papke i siatkarze AZS-u Olsztyn: Daniel Pliński i Paweł Woicki.
— Każdy mężczyzna po 40-tce powinien zrobić badanie PSA, nawet jeśli nic mu nie dolega. Zagrożenie nowotworem prostaty rośnie, dlatego wiek badania się obniża — zachęca do badań Paweł Papke. — Kilka miesięcy temu skończyłem 40 lat, ale od dwóch lat staram się regularnie badać. To szybkie, nieinwazyjne badanie krwi. Warto się badać!

Badanie PSA to jedna z najdokładniejszych technik. Jeżeli poziom antygenu we krwi wzrasta, to na pewno w organizmie dzieje się coś niepokojącego, co wymaga diagnostyki. Warto się zatem przebadać, bo — jak się mówi — nowotwory złośliwe prostaty i jądra to cisi zabójcy.
— Po raz trzeci dajemy mężczyznom możliwość przebadania się — mówi Marek Drozdowski, kierownik laboratorium szpitala miejskiego. — Jedynym warunkiem jest to, by stawić się w laboratorium z wąsami. Mogą być prawdziwe, domalowane lub przyklejone.
Trzeba też podać hasło akcji: „Prosta (ta) sprawa” i mieć przy sobie dokument tożsamości. Dla pierwszych stu osób badanie PSA jest darmowe.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB