środa, 14 listopada 2018

Kto decyduje się na wynajem mieszkania?

2017-12-07 11:34:37 (ost. akt: 2017-12-07 11:51:44) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: mat. nadesłane

Podziel się:

Wielu młodych Polaków po zakończeniu edukacji zastanawia się nad wyprowadzką od rodziców. Rozwiązania mają w zasadzie dwa – zaciągnięcie kredytu hipotecznego albo wynajem mieszkania. Każda z tych możliwości ma swoje wady i zalety, a także zależy od lokalizacji.

Ostatnie lata na polskim rynku nieruchomości to gwałtowny wzrost cen domów i mieszkań. Pod tym względem zbliżamy się do cen zachodnioeuropejskich, choć tempo wzrostu zarobków jest niewspółmierne. Ceny za metr kwadratowy w największych miastach Polski już dawno przekroczyły próg 5000 zł, a Warszawie średnie stawki dochodzą do nawet 7000 zł.

Wynajem albo kredyt


Chcąc przeprowadzić się do własnego mieszkania, w dodatku w nowym budownictwie, trzeba liczyć się z wydatkiem minimum 200000 zł. Kto nie dysponuje tak sumą, może starać się o kredyt w banku, jednak wtedy rzeczywista kwota do spłaty, rozłożona w ratach i w latach, może wynieść 300000 zł i więcej.

Przyznanie kredytu hipotecznego jest procedurą dość złożoną. Bank chce mieć wgląd w nasze zarobki, rodzaj umowy z pracodawcą, historię kredytową (np. na zakup sprzętu elektronicznego), a wcześniej żąda wkładu własnego oraz ubezpieczenia kredytu. Po uzyskaniu pozytywnej weryfikacji terminowe spłacanie rat jest rzeczą świętą. Opóźnienie będzie skutkować naliczaniem odsetek i innymi karami przewidzianymi w regulaminie kredytu. To także wiele wyrzeczeń ze strony kredytobiorców, którzy muszą liczyć się z ciążącymi nad nimi opłatami przed kilkanaście czy nawet kilkadziesiąt lat.

Dlatego wciąż znajdują się chętni na wynajem mieszkania. Są to w większości osoby młode, w przedziale wiekowym 20-30 lat. Jest to dla nich rozwiązanie wybierane z kilku powodów:

- chęci bycia mobilnym i niezależnym – umowę najmu można w każdej chwili wypowiedzieć, gdy chcemy zmienić np. pracę i związaną z nią lokalizację,
- budowy domu i przeczekania okresu do odbioru technicznego w wynajmowanym mieszkaniu, atrakcyjnej lokalizacji mieszkania – lokale oferowane na kredyt znajdują się najczęściej w znacznym oddaleniu od centrum miasta.

Jest jeszcze jeden powód – czekanie do czasu uzyskania płynności finansowej albo zgromadzenia wkładu własnego (ok. 10 proc. wartości kredytu). Ci, którzy zdecydowali się na kredyt, najczęściej korzystali w przeszłości z wynajmowanych mieszkań, a do pożyczko skłoniły ich podobne koszty – miesięczna opłata najmu jest często nawet niższa od raty kredytu.

O czym pamiętać w wynajmowanym mieszkaniu?


Oprócz czynszu i rachunków na wodę, gaz czy prąd, mieszkanie w wynajmowanym lokum może wiązać się z innymi wydatkami, których można uniknąć, posiadają c wykupione wcześniej ubezpieczenia mieszkania www.ubezpieczeniaonline.pl.

W takiej polisie warto zwrócić na te składniki, które okażą się przydatne z punktu widzenia najemcy, a więc:
- ochrona ruchomości (kradzież z włamaniem, zdarzenia losowe),
- stłuczenie szklanych przedmiotów,
- OC w życiu prywatnym.

Każdy z tych elementów jest istotny, jeśli w mieszkaniu część wyposażenia stanowi własność wynajmującego. Dzięki polisie i uzyskaniu z niej świadczenia można uniknąć niepotrzebnych sporów o sfinansowanie strat. W skrajnych przypadkach między najemcą a wynajmującym może nawet dojść do rozprawy sądowej – ubezpieczenie posiadane przez każdą ze strony umowy najmu pozwoli uniknąć takiego scenariusza.

Polisa mieszkaniowa dla najemców to tylko część oferty ubezpieczeń. Jest to dobrowolna forma zabezpieczenia, ale w przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego ubezpieczenie mieszkania czy ubezpieczenie domu w budowie na www.ubezpieczeniaonline.pl będzie już opcją wymaganą przez bank. I tu również dobrze będzie uwzględnić w umowie polisy nie tylko zakres podstawowy (zdarzenia losowe w stosunku do murów), ale także ochronę finansową dla elementów stałych czy wyposażenia wnętrz.
Mat. nadesłane

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB