środa, 16 stycznia 2019

Budżet Olsztyna na 2018 rok uchwalony!

2017-12-22 08:50:32 (ost. akt: 2017-12-21 14:55:01) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: UM w Olsztynie

Podziel się:

Po długich dyskusjach olsztyńscy radni przyjęli plan finansowy na 2018 rok.

Rozwój transportu i łączność oraz oświata, na te cele miasto przeznaczy najwięcej  środków z przyszłorocznego budżetu. Radni postanowili poprzeć propozycję włodarza. Spośród 25 głosujących, 12 było "za”, siedmiu było "przeciw", natomiast sześć osób wstrzymało się od głosu.

- Znaczącą częścią przyszłorocznego planu finansowego są wydatki na edukację - mówił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Stanowią ponad 29 proc. całego budżetu, co daje nam kwotę ponad 413 mln zł. Jest to bardzo ważne zadanie, dotyczy wychowania i przyszłości młodych olsztynian, ale i trudne do realizacji. Dotacja oświatowa pokrywa jedynie 61 proc. tej kwoty. Pozostałą część musimy sfinansować we własnym zakresie.

W przyszłym roku miasto zainwestuje również rozwój transportu i łączność (ponad 29 proc. budżetu). W tej dziedzinie planowana jest budowa kolejnej linii tramwajowej, zakup nowego taboru autobusowego oraz rozszerzenie systemu ITS. Nie obejdzie się bez inwestycji drogowych, które będą kontynuacją rozpoczętych w tym roku przedsięwzięć mających na celu przyłączenie Olsztyna do obwodnicy. Miasto chce zadbać również o efektywność energetyczną budynków użyteczności publicznej. Trzecią znaczącą pozycją w budżecie będzie rodzina, ochrona zdrowia, pomoc i polityka społeczna.  

Więcej środków (ponad 28 mln zł więcej) w stosunku do ubiegłorocznego planu finansowego przeznaczonych zostanie na bezpieczeństwo. Za ok. 35 mln zł w Olsztynie powstanie Regionalne Centrum Bezpieczeństwa, które swoim działaniem obejmie nie tylko miasto, ale i powiat.

W ostatecznej wersji budżetu Olsztyna na 2018 rok po stronie dochodów zapisano ponad 1,314 mld złotych, natomiast po stronie wydatków niemal 1,422 mld zł. Deficyt został zaplanowany na nieco ponad 107 mln złotych.

KLIKNIJ TUATJ >>> Prezentacja dot. uchwalonego budżetu 2018

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB