środa, 16 stycznia 2019

Legendy Olsztyna stworzone przez najmłodszych

2017-12-22 11:00:00 (ost. akt: 2017-12-22 11:47:54)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

Ósma edycja projektu „Moje miasto jest ciekawe” za nami. I tym razem po wycieczkach, w których brały udział dzieci pozostanie pamiątka — będzie nią książka „Nowe legendy Olsztyna”. Tegoroczną edycję podsumowuje Marta Kruk, przewodnik PTTK, koordynator projektu.

— To już ósma edycja projektu. Jak zmieniał się w ciągu tych lat?


— Początki były skromne, ale z roku na rok nasza akcja wzbogacała się o kolejne wydarzenia i atrakcje. W pierwszej edycji tylko pomagałam, a kolejne prowadziłam już osobiście. Każdego roku szukałam kolejnych rozwiązań, pomysłów. Wiadomo , że kiedy akcja trwa kilka lat, zawsze chce coś się zmienić, by było jeszcze ciekawiej. Podstawą projektu są wycieczki dla najmłodszych z olsztyńskich szkół z przewodnikiem. Tam zdobywają wiedzę i dowiadują się wielu historii o Olsztynie. Chcieliśmy, by mogli tę wiedzę utrwalić, więc zachęcaliśmy naszych uczestników do aktywności. Przez lata były to na przykład konkursy plastyczne. Potem prace można było oglądać w trakcie profesjonalnych wystaw, organizowanych dzięki wsparciu Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie.

— Czy zmienili się uczestnicy wycieczek?


— Początkowo byli to uczniowie podstawówek i liceów, ale już wkrótce dołączyli do nich gimnazjaliści i przedszkolaki. Potem informację o naszej akcji przekazywali sobie nauczyciele, więc liczba uczestników rosła. A w tym roku dołączyli do nas nawet studenci.

— W ten sposób projekt zmieniał się. Jakie nowości jeszcze wprowadziliście?


— Pojawiało się coraz więcej grup i uczestników, a my chcieliśmy, by coś po nich zostało. W czasie mojej pracy w Miejskiej Informacji Turystycznej, z bezpośrednich rozmów z ludźmi, mogłam dowiedzieć się, czego w Olsztynie brakuje. Okazało się, że gier i zabaw dla najmłodszych, dzięki którym można utrwalać wiedzę np. o naszym mieście. W ten sposób dwa lata temu stworzyliśmy grę typu memory. Dzieci namalowały swoje rysunki ciekawych miejsc i zabytków w Olsztynie, które potem zamieniły się w karty do gry. W tej chwili grę edukacyjną „Spacery… po Olsztynie” mogą zakupić turyści. Rok temu powstała gra planszowa „Olsztyn mnie kręci”. Tutaj autorami pytań również byli uczniowie olsztyńskich szkół. Klasa, która wymyśliła najwięcej ciekawych pytań, w nagrodę pojechała na wycieczkę do Term Warmińskich i zamku w Lidzbarku Warmińskich.

— W tym roku, przy okazji podsumowania kolejnej edycji, doczekaliśmy się tym razem książki z legendami miejskimi.


— Zbiór legend jest efektem pracy przewodników. A, jak zauważyliśmy, legendy zawsze bardzo wszystkich interesowały. Stwierdziliśmy więc, że nie będziemy im o nich opowiadać, ale też zaangażujemy najmłodszych, by stworzyły własne wersje. Dziś większość z nas zna legendy o Olsztynie autorstwa Marii Zientary-Malewskiej czy Ireny Kwintowej. Tym bardziej, że w czasie wypraw chodziliśmy po starówce szlakiem legend.

— Jakich na przykład?


— Są legendy o powstaniu źródeł Łyny czy jak powstawała rzeka w legendach Ireny Kwintowej. Oczywiście nie mogło zabraknąć tej o św. Jakubie czy o porożu jelenia, które znajduje się w Katedrze św. Jakuba.

— A jakie stworzyły dzieci?


— Jak to w legendach, rzeczywistość przeplata się z magią. Dzięki temu dowiemy się m.in. dlaczego jedyna w mieście brama jest taka wysoka, skąd naprawdę wzięła się dziura za nią i co myślą sobie limonkowe tramwaje.

— Ja wybieraliście legendy, które znalazły się w książce?


— Odbyło się dziesięć takich wycieczek i powstało dziesięć legend. Część powstała w czasie dodatkowych spotkań. Musieliśmy trochę kontrolować twórczość najmłodszych, bo w niektórych przypadkach w opowieściach pojawiały się miecze świetlne, które oczywiście do legend o Olsztynie nie pasują (śmiech). Wyszło naprawdę super! Powstały „Nowe legendy Olsztyna”, które są jednocześnie mapą starówki, ponieważ każda z historii dotyczy miejsca, które istnieje w rzeczywistości i była inspiracją do powstania historii. Każde z nich odwiedziliśmy w trakcie wycieczek.

— Gdzie będzie można zdobyć „Nowe legendy Olsztyna”


— Znajdą się w olsztyńskich szkołach, które brały udział w wycieczkach, a ich uczniowie napisali historie. Będą też w bibliotekach szkolnych i miejskich, ale będzie można je kupić w Miejskiej Informacji Turystycznej.

Mamy trzy książki „Nowe legendy Olsztyna”, które możecie wygrać w konkursie. Szczegóły na naszym profilu facebookowym. Wśród autorów dzieci z olsztyńskich szkół m.in. klasa II a z SP nr 33, klasa VI d z SP nr 34, klasa III c z SP nr 10, klasa III z Niepublicznej Szkoły Podstawowej Absolwent, klasa II b z SP nr 22, klasa III a z SP nr 2 i klasa III b z SP nr 11.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB