Poniedziałek, 25 marca 2019

Papuga najlepszą receptą na uśmiech

2018-03-07 15:58:23 (ost. akt: 2018-03-15 10:01:31) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Podziel się:

Robinson Crusoe na swojej wyspie zaprzyjaźnił się z papugą... Nie ma co mu się dziwić, bo kontakt z tym pięknym ptakiem przełamuje lęk, pomaga wyrazić uczucia oraz relaksuje. Można się o tym przekonać zaglądając do Papugarnii, która znajduje się przy ulicy Lubelskiej 29 C w Olsztynie.

W chłodny, zimowy i nieprzyjemny dzień postanowiłem przenieść się do magicznego świata ptaków, a konkretnie papug... Wystarczyło, że przekroczyłem drzwi olsztyńskiej papugarnii, abym poczuł się jak Robinson Crusoe na wyspie gdzieś u wybrzeży Ameryki Południowej. To ten kontynent zamieszkują m.in. majestatyczne ary. Jedna z nich po kilku minutach siada mi na ramieniu. Czuję jej ciepłe palce i dotykam jej delikatnych, kolorowych piór. Podziwiam jej ogromny dziób, a nawet język. Już po chwili na mojej twarzy pojawia się uśmiech. Bez pokonywania tysięcy kilometrów czuję się tak, jakbym przebywał w lasach Amazonii. Wokół mnie pojawiają się kolejne papugi, również z innych stron świata...

Olsztyńska papugarnia to jedyne takie miejsce w mieście, gdzie odwiedzający mogą nie tylko podziwiać te egzotyczne ptaki, ale nawet je nakarmić i pogłaskać. Znajduje się tu blisko 50 papug reprezentujących aż 10 różnych gatunków, w tym m.in. rudosterki - malutkie papugi, przyjazne dzieciom, kakadu różowa – endemiczny gatunek, pochodzący z Australii czy lora wielka i wspomniana ara - zwyczajna i zielona.W papugarni można dowiedzieć się wiele ciekawostek na temat egzotycznych papug - co jedzą, jak śpią, w co lubią się bawić, jak tańczą i śpiewają. Okazuje się, że to naprawdę inteligentne zwierzęta i tzw. "ptasi móżdżek" nie ma z nimi nic wspólnego. Ich niewielkie mózgi składają się z zadziwiająco dużej liczby neuronów. Naukowcy wykazali, że komórki nerwowe w mózgach ptaków są mniejsze i gęściej "upakowane", niż w mózgach ssaków. Poza tym ptaki posiadają więcej neuronów w przedniej części mózgu, odpowiedzialnej za wyższe funkcje poznawcze. Papugi potrafią używać narzędzi, przeprowadzać wnioskowanie przyczynowo-skutkowe, rozpoznawać siebie w lustrze, a nawet planować. Przez lata uważano, że posiadanie ptasiego móżdżku to nie komplement. Okazuje się więc, że jest inaczej...Zapewne nie każdy wie, ale obcowanie dzieci z papugami jest uważane za element rehabilitacji. To dzięki tym pięknym ptakom przełamują lęki, łatwiej wyrazić im swoje uczucia oraz relaksują się. I tak ary pomagają w terapii autyzmu, zespołu Downa, nerwic, nadpobudliwości psychoruchowej. Nimfy mogą być wykorzystywane w domach opieki umilając podopiecznym czas swym przyjemnym śpiewem, a popularne papużki faliste są wykorzystywane w logopedii.
Przede wszystkim sprawiają jednak, że nie tylko na twarzach dzieci pojawia się uśmiech, a każdy wie, że śmiech to zdrowie.
Papugi są niezwykłymi terapeutami, bo przyjmują nas takich, jakimi jesteśmy. Nie oceniają, nie zauważają różnic miedzy osobą zdrową i tą niepełnosprawną. Zachowują się naturalnie i dzięki temu my również zachowujemy się naturalnie i spontanicznie. Dlatego warto przekroczyć świat papug.