Wtorek, 22 stycznia 2019

Licealiści pomogli olsztyńskim Amazonkom

2018-05-14 12:00:00 (ost. akt: 2018-05-15 20:47:28)

Podziel się:

Uczniowie XII LO w Olsztynie organizują prelekcje i zbiórki. Zbierają pieniądze i zachęcają do robienia badań. Postanowili pomóc kobietom chorym na raka piersi.

Zaczęło się w listopadzie ubiegłego roku. To wtedy Maks Szyszko, Olaf Serafin, Sebastian Meja i Krzysztof Żebrowski wkroczyli do olsztyńskiej siedziby amazonek i zaproponowali współpracę. Na początku budzili zdziwienie, dziś budzą podziw. Bo postanowili walczyć ze stereotypami na temat raka piersi.
Projekt licealistów „Weź życie w swoje ręce” jest częścią programu „Zwolnieni z teorii”. To ogólnopolska platforma polegająca na tym, że licealiści i studenci realizują różne projekty społeczne o dowolnej tematyce.
— Dzięki projektowi udało się nam uświadomić kilkaset młodych ludzi na temat raka piersi oraz zebrać pieniądze, które będą przeznaczone na realizację celów statutowych Olsztyńskiego Towarzystwa Amazonki. Poznaliśmy wiele bardzo ciekawych osób – podsumowuje Olaf Serafin, licealista z XII LO.
Kończy się projekt, ale licealiści mają już plan na przyszłość. Chcą wspomóc olsztyńskie Amazonki w czasie wakacji, ale nie chcą zdradzać szczegółów. Jednak ich projekt uświadomił im, że rak piersi nie dotyczy wyłącznie chorujących na niego kobiet.
— To było cenne doświadczenie — ocenia Olaf Serafin. — A pomaganie innym to ogromna radość.
Kolejnym uczestnikiem projektu jest Maksymilian Szyszko, również licealista z XII LO.
— Nadal niestety spotykaliśmy się z sytuacją, że problem raka piersi jest bagatelizowany. Przykry jest ten brak świadomości. Przecież z powodu zbyt późno wykrytego raka piersi umiera co roku tysiące kobiet! — uważa licealista.
- Szczerze mówiąc nie zastanawialiśmy się: co będzie dalej? Najpierw chcemy finalnie zakończyć ten etap projektu i zobaczymy co przyniesie przyszłość, ale nie wykluczamy kontynuacji współpracy - podsumowuje Sebastian Meja. - Sam projekt nauczył nas dużo. Bardzo nas zmienił, oczywiście na lepsze. Wydaje mi się, że dzięki temu projektowi dorośli zaczęli traktować nas poważniej i zauważyli, że młodzi ludzie też potrafią zmienić coś w naszym otoczeniu.
Za nimi udział w pikniku na starówce, akcji w Galerii Warmińskiej „Zdrowie pod kontrolą”, prelekcje w szkołach. Zbierali też pieniądze, które przekazali Amazonkom. Co ważniejsze pokazali, że młodzież potrafi się zaangażować. I to na sto procent!

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB