Piątek, 22 marca 2019

O czym musisz pamiętać, starając się o dziecko

2018-06-10 12:00:00 (ost. akt: 2018-06-11 10:43:42) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: mat. nadesłane

Podziel się:

Coraz więcej kobiet decyduje się na świadome macierzyństwo. To krok w dobrą stronę, ponieważ przyszła mama ma więcej czasu na przygotowanie organizmu do ciąży. O czym warto pamiętać, kiedy chcesz zostać mamą?

Świadome macierzyństwo może nie tylko zapewnić dziecku prawidłowy rozwój, ale również zwiększyć swoje szanse na szybkie poczęcie. Sprawdź, o czym warto pamiętać w okresie prekoncepcyjnym.

Starania o dziecko powinny być poprzedzone odpowiednimi przygotowaniami. Istotną rolę odgrywa nie tylko odstawienie antykoncepcji, ale również poznanie własnego organizmu oraz zmiana dotychczasowego stylu życia.

Naucz się rozpoznawać dni płodneSzanse na poczęcie pojawiają się wyłącznie podczas dni płodnych, czyli w okresie okołoowulacyjnym. Obserwacja organizmu pozwoli Ci łatwo odróżnić je od dni niepłodnych.

Typowe dla okresu okołoowulacyjnego są takie objawy jak:
• przezroczysty i rozciągliwy śluz szyjkowy – przypominający białko jaja kurzego,
wyższa temperatura ciała – o ok. 0,2oC.

• Istotną rolę odgrywa śluz szyjkowy: jego cechy ułatwiają plemnikom transport do komórki jajowej oraz zapewniają im większą żywotność (w bardzo sprzyjających warunkach są w stanie przeżyć nawet 3-5 dni).

Gdy komórka jajowa ulegnie zapłodnieniu, rozrasta się ciałko żółte, powstałe po uwolnieniu oocytu. W kolejnym etapie przekształca się w ciałko żółte ciążowe.
W przypadku regularnych miesiączek owulacja występuje mniej więcej w połowie cyklu. Może się to jednak zmieniać w zależności od długości konkretnego cyklu miesięcznego, dlatego tak ważna jest obserwacja organizmu. Aby była ona miarodajna, zachodzące zmiany warto monitorować przez kilka cykli – dzięki temu bez większych problemów wychwycisz zbliżającą się owulację, czyli moment uwolnienia zdolnej do zapłodnienia komórki jajowej (oocytu). Możesz też skorzystać z gotowych testów owulacyjnych.

Odstaw antykoncepcjęJak pokazuje kalendarz ciąży, kolejnym krokiem w planowaniu potomstwa jest odstawienie antykoncepcji. Zdaniem lekarzy należy z niej zrezygnować na ok. 3 miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko – jest to czas optymalny do przywrócenia równowagi hormonalnej.


Zadbaj o swoje zdrowiePamiętaj, że przed rozpoczęciem starań o dziecko powinnaś sprawdzić stan swojego zdrowia. Chociaż większość chorób przewlekłych nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, warto wykonać niezbędne badania i udać się na konsultację lekarską.

Wizyta u lekarza jest niezwykle ważna – pozwoli specjaliście ocenić, czy przyjmowane przez Ciebie leki na choroby przewlekłe nie będą stanowić zagrożenia dla rozwijającego się płodu. Czasami zachodzi konieczność zmiany lekarstwa lub określenie innej dawki – takiej, która będzie bezpieczna dla dziecka i jednocześnie nie wpłynie na pogorszenie zdrowia przyszłej mamy.

Istotną rolę odgrywa także kilka badań określonych w kalendarzu ciąży, tj.:
• cytologia,
• wymaz z pochwy i kanału szyjki macicy,
• morfologia z rozmazem,
• oznaczenie poziomu hormonów związanych z tarczycą – TSH, fT4, fT3.

Jeżeli kobieta ma trudności z zajściem w ciążę, powinna także oznaczyć poziom takich hormonów jak:
• AMH (ocena rezerwy jajnikowej),
• FSH – hormon folikulotropowy wytwarzany przez przedni płat przysadki mózgowej,
• LH – hormon luteinizujący produkowany przez przysadkę mózgową,
prolaktyna.


Zmień styl życia na zdrowszy


Przygotowując organizm do ciąży, powinnaś wprowadzić do dotychczasowego stylu życia pewne modyfikacje.
Zadbaj o dietę – posiłki komponuj zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia, tak by dostarczać organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Popraw swoją kondycję – zacznij ćwiczyć i skoncentruj się przede wszystkim na wzmacnianiu kręgosłupa. Wszelkie formy aktywności są mile widziane: począwszy od energicznych spacerów i joggingu, a skończywszy na pływaniu, pilatesie czy jodze.

Zrezygnuj z używek – palenie papierosów czy spożywanie nadmiernej ilości alkoholu to nawyki, z których należy zrezygnować już na etapie prekoncepcyjnym. W ten sposób oczyścisz organizm z toksyn oraz zadbasz o lepszą jakość komórek jajowych.


Pamiętaj o suplementacji


Zapotrzebowanie na witaminy i minerały nie zawsze można całkowicie pokryć odpowiednio skomponowaną dietą – w przypadku kwasu foliowego, choliny i witaminy D3 konieczna jest suplementacja.
Kwas foliowy – to witamina, która, przyjmowana w okresie prekoncepcyjnym i aż do 12. tygodnia ciąży, zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu poważnych wad wrodzonych, np. wady cewy nerwowej.

Cholina – czyli witamina B4, zmniejsza ryzyko wady cewy nerwowej, uszkodzenia DNA oraz wspiera prawidłowy rozwój płodu.

Witamina D3 – ogranicza ryzyko zaburzeń gospodarki wapniowo-fosforowej, rozwoju cukrzycy ciążowej oraz groźnych powikłań towarzyszących waginozie bakteryjnej.

Współżyjesz regularnie, a mimo to nie możesz zajść w ciążę? Nie denerwuj się – starania o dziecko mogą potrwać nawet kilka miesięcy. Jak podkreślają eksperci, tylko u 1 na 5 kobiet do zapłodnienia dochodzi w pierwszym miesiącu starań. Jeżeli po upływie roku test nie pokaże dwóch kresek, mimo regularnych stosunków 2-3 razy w tygodniu – udaj się do ginekologa. Specjalista skieruje Cię na badania, które wskażą, czy istnieją podstawy do leczenia niepłodności.
Mat. nadesłane

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. muminka #2528134 | 94.254.*.* 29 cze 2018 18:33

    ja polecam pamiętać o tym, kiedy jest szansa zajścia w ciążę. za mnie pamięta cyclotest.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz