środa, 20 lutego 2019

Gmina Gietrzwałd stawia na rozwój

2018-07-12 12:00:00 (ost. akt: 2018-07-13 22:52:59)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Archiwum Gietrzwałd

Inwestycje w drogi, edukację czy energię odnawialną. To elementy, na które warto postawić, bo bez wątpienia przyczyniają się one do rozwoju. Czy w tym kierunku chce podążać również gmina Gietrzwałd?

Podstawa rozwoju gminy to dobre drogi. Nikogo do tej kwestii nie trzeba przekonywać. To one prowadzą do domów, miejsc pracy i oczywiście szkół. Szybkie i sprawne przemieszczanie się ułatwia życie i sprawia, że staje się ono bardziej komfortowe.

Drugi istotny element to edukacja. Kształcenie młodego pokolenia to czynnik, który w przyszłości niewątpliwie zaprocentuje. Wykształcony mieszkaniec to osoba lepiej przygotowana to zawodu, ale i jednocześnie bardziej świadoma swojej roli, którą może odegrać w społeczeństwie. Trzeci czynnik to nowoczesne technologie. Bez nich nie ma rozwoju, jak i przyszłości. Czy w tym kierunku chce podążać również gmina Gietrzwałd? Znaleźliśmy przykłady to potwierdzające.

- Aktualnie prowadzimy dwie inwestycje drogowe - mówi Tomasz Przeradzki, który w Gminie Gietrzwałd zajmuje się inwestycjami. - Pierwsza to odcinek łączący Kudypy, Gronity i Naterki, który ma zostać ukończony w ciągu dwóch miesięcy. Jej wykonawcą jest firma Skanska. Główne prace zostaną ukończone do końca lipca. Droga łącząca Kudypy z Gronitami oraz Naterkami to ważny odcinek o długości 3,4 km, o który mieszkańcy walczyli od wielu lat. Jest to jak do tej pory największa inwestycja drogowa w gminie. Łączny koszt przekracza 7 milionów złotych. Była możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków UE, które gmina pozyskała w wysokości 5,9 mln zł.


- Jako mieszkańcowi Gronit, na tej inwestycji również mi bardzo zależało - mówi pracownik urzędu gminy. - To była droga gruntowa i często nieprzejezdna, którą co jakiś czas próbowano remontować. Kiedy na koniec wakacji zostanie otwarta do ruchu, my mieszkańcy będziemy świętowali. Skończą się nerwy i emocje, których nie brakowało m.in. na zebraniach wiejskich. Na nową drogę czekał każdy z nas. Warto wspomnieć, że w Gronitach zostanie ułożony również fragment nakładki asfaltowej o długości 300 metrów od skrzyżowania ulic Pod sosnami z Naterską w kierunku placu zabaw.
Druga inwestycja to przebudowa drogi prowadzącej od "szesnastki" do Łupstycha o długości około kilometra. W tym przypadku mają być ułożone nowe warstwy nawierzchni razem z podbudową drogi. Przy drodze zostanie wykonana również ścieżka pieszo-rowerowa. Nowa droga połączy wspomnianą "szesnastkę" z olsztyńskim Gutkowem w ramach wspólnej inwestycji z Gietrzwałdu, Jonkowa i Olsztyna.

Wakacje to najlepszy czas, kiedy można prowadzić prace remontowo-budowlane w placówkach edukacyjnych. Dla Gietrzwałdu to ważny okres, bo w gminnym gimnazjum, które jak wiadomo zostaje wygaszane, powstaną nowe oddziały przedszkolne.

- Na te cele zostaną zaadaptowane dwa pomieszczenia na parterze - mówi Tomasz Przeradzki. - Będą nowe sale oraz łazienki przystosowane dla najmłodszych dzieci.
W przyszłości do budynku gimnazjum na zostać dobudowana trzecia sala.
Do tej pory przedszkolaki w Gietrzwałdzie przebywały w starym, jeszcze przedwojennym obiekcie, który nie spełniał już obecnych standardów dla tego typu placówek. Komfortowe warunki nauki i zabawy w nowym miejscu zadowolą więc same dzieci, jak i ich rodziców. Jak wiadomo, wiek przedszkolny jest właściwie najistotniejszy dla rozwoju.

Gmina inwestuje także w odnawialne źródła energii, nie tylko z myślą o środowisku ale także szukając w ten sposób oszczędności. Niebawem rozpocznie się instalacja paneli fotowoltaicznych pozyskujących energię słoneczną.
- Panele zostaną zamontowane na dachu sali gimnastycznej gimnazjum oraz na terenie oczyszczalni ścieków w Gietrzwałdzie - wyjaśnia pracownik urzędu. - W pierwszym przypadku zostanie pozyskanych rocznie do 40 kW, a w drugim do 23 kW. Pozwoli to niewątpliwie zaoszczędzić na kosztach związanych z energią, co powinni odczuć sami mieszkańcy.
Panele fotowoltaiczne mają zostać zamontowane jeszcze w wakacje, które jak widać będą bardzo gorącym okresem, jeżeli chodzi o inwestycje w gminie Gietrzwałd.
wk


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB