Piątek, 22 marca 2019

Nauka coraz bliżej. Tym razem w Nowym Kawkowie

2018-07-19 08:00:00 (ost. akt: 2018-07-19 08:55:28)
Poeksperymentujcie z Centrum Nauki Kopernik w Nowym Kawkowie

Poeksperymentujcie z Centrum Nauki Kopernik w Nowym Kawkowie

Autor zdjęcia: Fot. Wojciech Surdziel/Centrum Nauki Kopernik

Podziel się:

Dwadzieścia mobilnych stacji badawczych i trzech edukatorów. W tym składzie Centrum Nauki Kopernik jedzie do małych miejscowości w całej Polsce. 19 i 20 lipca Naukobus pojawi się w Domu Rekolekcyjnym „Zacheusz” w Nowym Kawkowie.

Centrum Nauki Kopernik udowadnia, że nauka zachwyca, budzi ciekawość, bawi i wciąga. Tym razem warszawskie Centrum Nauki Kopernik. Weźmie w niej udział ponad 160 tysięcy dzieci, rodziców i nauczycieli ze 160 małych miejscowości w całej Polsce.

Teraz dzieci mogą poznać emocjonującą twarz nauki. To nie są zwykłe lekcje biologii, chemii, fizyki czy informatyki, ale pełne niespodzianek samodzielne odkrywanie praw i zasad, które rządzą światem? Taką właśnie możliwość daje „Naukobus”, projekt Centrum Nauki Kopernik — dwadzieścia stacji badawczych, które przyjeżdżają do szkoły wraz z edukatorami z Centrum Nauki Kopernik, daje szansę na poszerzenie wiedzy i dobrą zabawę. Edukatorzy pomagają zrozumieć zasady działania poszczególnych eksponatów i przybliżają prezentowane zjawiska naukowe. Każda wizyta trwa dwa dni, w czasie których stacje badawcze są rozstawione w szkole, a uczniowie, którym towarzyszą edukatorzy, mogą z nich korzystać przez sześć godzin dziennie.

Samodzielne eksperymentowanie pozwala obudzić ciekawość i uczyć się bez wysiłku znanego z lekcji – siadając na wirującym krześle, można doświadczyć, jak w praktyce działa teoria zachowania momentu pędu. Można też m.in. przetestować uwięzioną piłkę, wirujące krzesełko, kulę plazmową, półkule magdeburskie i trójwymiarowy model anatomiczny ludzkiego ciała. Dla uczniów przygotowany został także „Poradnik młodego naukowca” – propozycje doświadczeń, które mogą tam znaleźć i samodzielnie przeprowadzić w domu, pozwalają dłużej cieszyć się kontaktem z nauką w mniej poważnej formie.
Jednak wystawa jest ciekawa nie tylko dzieci, ale i dla dorosłych. To dlatego w wybranych godzinach mogą ją bezpłatnie zwiedzać wszyscy chętni.

Wyjazdy Naukobusa są możliwe dzięki programowi „Nauka dla Ciebie”, realizowanemu wspólnie przez Centrum Nauki Kopernik i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To dzięki niemu dzieci z małych miejscowości mogą samodzielnie odkrywać prawa nauki pod okiem doświadczonych edukatorów. Zdobywanie wiedzy oparte na eksperymentowaniu budzi w dzieciach zaciekawienie nauką, daje radość i ośmiela do dalszych poszukiwań. To dlatego Centrum Nauki Kopernik pomoże także nauczycielom rozbudzać w uczniach zainteresowanie nauką.
red.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB