Piątek, 22 marca 2019

Bibliotekarze ze Świątek pełni pomysłów

2018-07-22 12:00:00 (ost. akt: 2018-07-25 10:45:57)
Spotkanie wyjazdowe do Włodowa w czasie którego jego uczestnicy dyskutowali na temat książki Joanny Posoch „Lawendowe pole”

Spotkanie wyjazdowe do Włodowa w czasie którego jego uczestnicy dyskutowali na temat książki Joanny Posoch „Lawendowe pole”

Autor zdjęcia: arch. Gminnej Biblioteki Publicznej w Świątkach

Podziel się:

To nie jest często spotykane, a tutaj sprawdza się od lat. Bibliotekarze ze Świątek mają mnóstwo dobrych pomysłów. Od lat działa tutaj książka na telefon.

— W naszej gminie pomysł książki na telefon działa już od kilku lat, a inicjatywę rozpoczęliśmy w 2015 roku — wspomina Halina Kirjew, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Świątkach. — Takie przedsięwzięcie jest potrzebne, bo wśród mieszkańców gminy mamy wiele osób starszych lub takich, które mają problemy z poruszaniem się. I my jesteśmy w stanie dostarczyć im książki. Czy mamy z tego satysfakcję? Ogromną.

A co najchętniej czytają Polacy? Według badań, ranking popularnych pisarzy pokrywa się z listami bestsellerów, na których króluje literatura popularna. Jest na niej m.in. Stephen King, Joanna Chmielewska, Katarzyna Bonda, Małgorzata Kalicińska, Paulo Coelho, ks. Jan Kaczkowski, J.K. Rowling i Andrzej Sapkowski, choć nie brakuje między nimi Mickiewicza i Żeromskiego. Coraz większą popularnością cieszą się nowe powieści polskich pisarzy. To sprawdza się także w przypadku Świątek, choć tutaj akurat jeszcze „wzięcie” mają też na przykład poradniki.

— Nie wszyscy o tym wiedzą, że w naszej bibliotece jest oferta „Książka na telefon”. A kto najczęściej z niej korzysta? Mieszkańcy gminy Świątki, którzy ze względu na stan zdrowia, wiek, stopień niepełnosprawności nie mają innej możliwości wypożyczenia książek. — przyznaje Bożena Maniewska, bibliotekarka. Jeśli jest taka potrzeba, dowieziemy książki również do innych miejscowości.

Wymagania czytelników rosną, ale bibliotekarze też idą z duchem czasu. Starają się sprostać oczekiwaniom czytelników, więc na półkach jest coraz więcej nowości. A już niedługo swoje kolejne pomysły na integrowanie mieszkańców, bibliotekarze zrealizują w nowym budynku, którego budowa ma zakończyć się do końca roku. Nawet w wakacje nie próżnują. Właśnie zakończył się cykl zajęć dla najmłodszych - „Wakacyjna przygoda z historią”, dla dorosłych odbyło się jedno ze spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki „Między Wierszami".
— Było to spotkanie wyjazdowe do Włodowa do pani Haliny Dudały, w czasie którego dyskutowałyśmy na temat książki Joanny Posoch „Lawendowe pole” — tłumaczy Halina Kirjew, kierownik biblioteki. — Tradycyjnie też, w czasie wydarzeń odbywających się w gminie, działa „Mobilna Biblioteka”. Zachęcamy wówczas do zapisania się do biblioteki. Tak było również w czasie Gminnego Festynu Rodzinnego pn. „Rodzina – Dom – Ojczyzna”. Zawsze możemy liczyć na kilka kolejnych osób, które zarazimy pasją do czytania.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB