Niedziela, 21 kwietnia 2019

Udogodnienia dla pracowników poruszających się na wózkach inwalidzkich

2018-08-30 19:00:00 (ost. akt: 2018-08-31 12:33:06) Artykuł sponsorowany

Autor zdjęcia: Mat. Nadesłane

Podziel się:

Rynek pracy w Polsce w ostatnich latach otworzył się na zatrudnianie osób niepełnosprawnych. Coraz więcej ogłoszeń zwiera dopisek, iż do rekrutacji mogą przystąpić również osoby ze stwierdzonym stopniem niepełnosprawności.

W grupie tej znajdują się też osoby z dysfunkcjami ruchowymi poruszające się często na wózku inwalidzkim lub z pomogą kul, których kompetencje i wiedza nie mają żadnego związku z tymi dysfunkcjami. Dla takich osób szczególnym wyzwaniem jest poruszanie się po miejscu pracy. Dlatego bardzo ważna jest świadomość pracodawców prowadząca do wprowadzenia nowych rozwiązań oraz dostosowywania powierzchni biurowej w taki sposób, aby komfortowo czuli się nie tylko dotychczasowi pracownicy, ale i ci nowo zatrudnieni, poruszający się na wózkach inwalidzkich.

Według raportu „Badanie potrzeb osób niepełnosprawnych” wykonanego na zlecenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
54 % osób z dysfunkcją ruchową jest zatrudnionych w sektorze prywatnym, natomiast w publicznym jest to 32 %. Niemal co piąta osoba niepełnosprawna deklaruje, że w związku ze swoją niepełnosprawnością ma pewne potrzeby w zakresie pracy zawodowej.
Wśród osób z dysfunkcją ruchową 35 % respondentów wybrało dostosowanie stanowiska pracy do indywidualnych potrzeb. Jeśli zwrócimy uwagę na klika istotnych aspektów podczas urządzania takiej przestrzeni miejsca pracy pod kątem osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, z pewnością pomożemy im szybciej odnaleźć się w nowym miejscu pracy.

Jak zaprojektować przestrzeń biurową?


W urządzeniu biura z perspektywą zatrudnienia osób poruszających się na wózku inwalidzkim może pomóc kilka zasad. Aby pracownik nie odczuł bariery w swobodnym poruszaniu się po powierzchni całego biura, warto pozbyć się progów. Przede wszystkim należy zrównać powierzchnie między biurem a toaletą lub aneksem kuchennym. Równie ważne jest zamontowanie włączników światła na wysokości 1,2 m. Jeśli chodzi o rozmieszczenie mebli, to właśnie brak łatwego dostępu do elementów stanowiska pracy jest powszechnym problemem wśród osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dlatego też należy zwrócić uwagę, aby dostęp do poszczególnych części zachowywał szerokość min. 90 cm. Podczas wyboru biurka należy zwrócić uwagę na wysokość blatu. Powinien się on znajdować na tyle wysoko, aby osoba mogła podjechać do biurka na wózku, zajmując pozycję, jakby siedziała na krześle. Jednocześnie wysokość ta powinna dawać możliwość zachowania odpowiedniego kąta ramion podczas pracy, jest to tzw. postawa pięciopodporowa. Regały z materiałami i dokumentami powinny się znajdować do wysokości 1,4 m, aby zapewnić pracownikom poruszającym się na wózku swobodny dostęp do nich bez proszenia o pomoc współpracowników.


Gdzie kupić odpowiednie meble?


Wyposażając powierzchnię biurową pod kątem osób niepełnosprawnych, nie musimy udawać się do specjalistycznych sklepów, gdyż większość producentów mebli takich jak np. AJ Produkty posiada szeroką ofertę, dostosowaną do naszych indywidualnych potrzeb od wyposażenia biura, aż po powierzchnie magazynowe. Co więcej, dzięki zamówieniom całego wyposażenia u jednego dostawcy możemy liczyć na rabaty oraz bezpłatny transport. Meble kupowane bezpośrednio u producenta cechują się wyższą jakością oraz posiadaniem licznych certyfikatów. Są też zgodne z normami obowiązującymi w zakresie ergonomii miejsca pracy i przepisów BHP. Najważniejsze przy zakupie wyposażenia jest zwrócenie uwagi na wymiary, aby zmniejszyć ilość barier, z jakimi muszą się spotykać pracownicy poruszający się na wózkach inwalidzkich.

Wśród społeczeństwa polskiego rośnie świadomość, że pracownik z dysfunkcjami ruchowymi może być bardzo efektywny. Pozwala to wprowadzać takie osoby w pełnię praw życia społecznego. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę, aby – kiedy już pracodawca podejmie decyzję o zatrudnieniu osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim – nie zaniedbać istotnych potrzeb takiej osoby. Jedynie czując się pełnoprawnym współpracownikiem, osoba niepełnosprawna będzie mogła w pełni zaprezentować swoje umiejętności, przynosząc firmie wartość dodaną.
Mat. nadesłane

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB