Czwartek, 1 października 2020

Wrzesień, czyli Święto Plonów w Świątkach

2018-09-07 12:00:00 (ost. akt: 2018-09-08 08:40:10)

Podziel się:

Dożynki w Świątkach

Dożynki w Świątkach

Autor zdjęcia: arch. organizatora

Tradycyjne obrzędy dożynkowe i huczna zabawa. W sobotę, 8 września w Świątkach czeka nas Święto plonów, ekologii i tradycji. Odbędą się warsztaty pieczenia podpłomyków i chleba, pokaz młócenia cepami i mielenia na żarnach. Nie zabraknie też koncertów.

Święto plonów rozpocznie o godz. 14 uroczysta msza święta w Kościele św. Kosmy i Damiana. Potem świętowanie zaplanowano od godz. 15.30 w Parku Wiejskim. Tutaj obrzędy dożynkowe zawsze zaplanowane są starannie, a rolnicy otrzymują podziękowania za całoroczną pracę. W programie znajdzie się tradycyjny konkurs na wieniec dożynkowy i rozstrzygnięcie konkursów na „Supersołtysa” i „Supersamorządowca”.

Zawsze panuje tu klimat dobrej zabawy — z tego słyną dożynki w Świątkach. Na stoiskach zawsze są smakowitości, m.in. smalec ze skraweczkami mięsa z domowej hodowli, ogórki, ciepłe jabłeczniki. Wszystko własnej roboty. Kwiatów i plonów ziemi też zawsze dostatek. Można przebierać, potrzebny jest tylko wielki apetyt. Na scenie też zawsze dużo się dzieje – tańczą i śpiewają zespoły ludowe. Dzieci też mają frajdę. Biorą udział w konkursach i mogą bezkarnie wspinać się na wóz strażacki.
http://m.wm.pl/2018/09/orig/dozynki-1-492578.jpg
— U nas gospodynie są zdyscyplinowane, wystarczy, że sołtysowa nogą tupnie, a wszystko jest jak należy. Kobiety kwiaty z dyni porobią, cebuli, wszystko z plonów. Mamy naleweczki, czerninę z kluseczkami, bigos sołtysa. Przepisu nie zdradzę, powiem tylko, że trzeba gotować dwa dni – wyliczała w czasie jednej z imprez przedstawicielka Kalist.

A co czeka nas w programie? Na scenie Silna Grupa na Wezwanie, Kapela Jędrka, zespół rockowy The Same Baby, pokaz ognia w wykonaniu pracowni tańca i ognia TransFuzja i didżej Miro. Będą też pokazy rzemiosła, rękodzieła. Będzie też Akcja Narodowe Czytanie — „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, Od ziarenka do bochenka — warsztaty pieczenia podpłomyków i chleba, pokaz młócenia cepami i mielenia na żarnach, Bosasia zaprezentuje m.in. najstarsze metody tkackie.

Czeka nas też wiele konkursów. Każdy chętny może zgłosić się do tegorocznej edycji Ponadregionalnego konkursu kulinarnego „Bułeczki z dodatkami”. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się podczas Gminnych Dożynek w Parku Wiejskim w Świątkach. Zwycięzcy będą nagrodzeni atrakcyjnymi upominkami w postaci sprzętu gospodarstwa domowego. Z kolei uczestnicy Gminnych Dożynek będą mieli możliwość degustacji bułeczek oraz oddania głosu w Plebiscycie o Nagrodę Publiczności.

Dożynki organizuje powiat olsztyński wraz z Urzędem Gminy w Świątkach oraz Gminną Biblioteką Publiczną.
Warto tam zajrzeć, bo zabawa w Świątkach zawsze jest doskonała. A dożynki zawsze w pełnym słońcu. Na zakończenie, o godz. 21 wystąpi gwiazda wieczoru — zespół DEJW. Do zobaczenia!

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB