Poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Nastolatki po e-papierosach. Szpitale mają teraz o nich informować

2020-01-22 19:04:16 (ost. akt: 2020-01-22 19:07:11)

Podziel się:

Autor zdjęcia: pixabay.com

Główny Inspektor Sanitarny zdecydował, żeby szpitale informowały o każdym przypadku hospitalizacji w wyniku zażywania e-papierosów. Chodzi o monitoring powikłań, które powstają u młodych ludzi po korzystaniu z „elektryków”.

Niektóre doniesienia mówią nawet o śmiertelnych ofiarach stosowania e-papierosów. Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości GIS wprowadza obowiązkowy monitoring. Szpitale mają teraz informować o każdym przypadku hospitalizacji po e-papierosach.

Jak podkreśla WP.PL, jest to bardzo ważne, ponieważ regularnie korzysta z nich 30 proc. nastolatków w wieku 15-19 lat. Od 2011 roku jest to sześciokrotnie więcej osób.

Niestety przypadków zatruć e-papierosami też jest dosyć sporo i to zarówno wśród młodzieży, jak i wśród dorosłych. Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób wprowadziło specjalnie nowy termin medyczny EVALI, który opisuje choroby płuc związane z zażywaniem e-papierosów.

Źródło: WP.PL

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jagor #2939794 | 5.172.*.* 26 cze 2020 14:59

  Bezsprzeczne jest to, że każda używka jest szkodliwa. Nawet herbata, spożywana w nadmiarze może spowodować aktywację nowotworową czy rakową (nie mylić pojęć!), może wpływać na psychikę, nadpobudliwość itp. Ale zestawiając palacza tradycyjnego z e-palaczem i udowadniając że ten drugi jest bardziej narażony na choroby płuc, to jest już - delikatnie ujmując - przesada. I dla tych, którzy potrafią używać swojego rozumu: jak nie wiadomo o co chodzi, to na pewno chodzi o kasę... Amen.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jagor #2939790 | 5.172.*.* 26 cze 2020 14:51

  W tym artykule nie chodzi o e-papierosy z zawartością substancji przebadanej farmakologicznie, tylko substancji kupowanej z podejrzanego żródła. Chciałem tylko przypomnieć, że oficjalnych, niezależnych badań nad szkodliwością palenia e-tytoniu jeszcze nie było. No chyba że będą brane pod uwagę badania przeprowadzone przez firmy, które opłacane są przez przemysł tytoniowy - czyli konkurenta przemysłu e-papierosowego. To jest walka o rynek! Bezpardonowa, dzika, czyli KOPANIE PO PĘCINACH! Nikt mi nie powie, że palenie tradycyjnego smrodziucha jest bardziej zdrowe od e-papierosa! To jakiś obłęd! To zwykła nagonka! Przemysł tytoniowy traci miliardy złotówek przez e-palaczy!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. pioterte #2938866 | 188.146.*.* 25 cze 2020 05:12

  Dlaczego mam donosić jakiemuś urzędasowi fakt użycia dozwolonej w naszym Państwie substancji ? Niedługo pewnie i napitych alkoholem(monopolowym) trzeba będzie zgłaszać . I przypominam , że osoba w wieku lat od 18 jest pełnoletnia - więc może kupować legalnie tytoń , alkohol , jak również współżyć seksualnie , wejść w związek małżeński - i to wszystko - o zgrozo dla redaktora tego artykułu ! - bez pozwolenia mamy i taty ...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. @#$%$#@ #2863858 | 37.8.*.* 7 lut 2020 10:21

   A MOŻE BY TAK JAKIEŚ INFORMACJE O POWIKŁANIACH - I TO CIĘŻKICH - PO OBOWIĄZKOWYCH SZCZEPIENIACH SZCZEPIONKAMI Z ZAWARTOŚCIĄ RTĘCI, OŁOWIU, ALUMINIUM I INNEGO DZIADOSTWA . Cz może jest to tajemnica resortu zawiadywanego przez Szumowskiego ?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. olsztyniak #2854457 | 5.172.*.* 23 sty 2020 03:57

    Zapraszam autora tekstu na oddział V szpitala psychiatrycznego.Tam jest dramat młodych ludzi coraz młodszych amatorów dopalaczy i innego gó...a.Dobrze zrobi wizyta przy Metalowej 5 w Olsztynie.Lobby tytoniowe robi ludziom wodę w mózgach.Ponoć w ostatnich latach umarło w USA ok 40 młodych ludzi.To znacznie więcej niż ginie dziennie w morderstwach na tle rabunkowym.Sam jestem użytkownikiem e-papierosa i chętnie porównam swoje 60 letnie płuca z rówieśnikiem.Może być nie palący.Sam jarałem ponad 30 lat i 8 zamiennik.Wiem co piszę na własnym przykładzie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz