Poniedziałek, 3 sierpnia 2020

Nowe zasady w bankach. Czy o kredyt na mieszkanie rzeczywiście będzie trudniej?

2020-05-15 14:23:13 (ost. akt: 2020-05-15 14:23:54) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Pandemia koronawirusa wpłynęła na wiele sfer naszego życia, również, a może i przede wszystkim w sferze gospodarczej. Jednym z następstw obecnej sytuacji epidemiologicznej jest zwiększona ostrożność banków podczas wydawania decyzji o przyznaniu kredytu hipotecznego. Zmieniają się bowiem zasady dotyczące wymaganego wkładu własnego, stopy procentowe, bankowe marże oraz podejście do przedstawicieli wybranych branż, które mocno ucierpiały wskutek pandemii. Czy w najbliższych miesiącach rzeczywiście będzie trudniej o kredyt hipoteczny? Niestety odpowiedź jest twierdząca.

Jak uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny na własne mieszkanie? W związku z wejściem w życie nowych zasad w bankach, nie będzie to takie proste. Dowiedz się z artykułu co się zmieniło i bądź na te zmiany gotowy.


Wkład własny na poziomie 10% już nie wystarczy

Sprawdzając kalkulator kredytowy musisz wziąć pod uwagę nowe wytyczne, które zostały już w wielu bankach wprowadzone w życie. Dotyczą one przede wszystkim wkładu własnego. Przez ostatnie lata standardowo było to 10 proc. jednak obecnie banki w coraz większym stopniu podwyższają ten próg. Przykładowo, w banku PKO BP oraz w mBanku wkład własny na mieszkanie został podwyższony do poziomu 20 proc. Kilka innych banków również zdecydowało się na zwiększenie wymaganego wkładu własnego do 20 proc. Rekordzista - ING Bank Śląski podniósł wkład własny do 30 proc. A zatem musimy przygotować o wiele więcej gotówki niż jeszcze kilka miesięcy temu co niejednokrotnie oznacza wiele lat dodatkowego oszczędzania.


Niższe stopy procentowe to dobra wiadomość

W związku z nienajlepszą sytuacją na rynku spowodowaną zamrożeniem gospodarki, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na obniżenie stóp procentowych. Jakie to ma znaczenie dla kredytobiorców? Jeszcze na początku marca 3-miesięczny WIBOR wynosił 1,71%. Następnie zmniejszył się do 1,22%, a po 15 kwietnia do 0,70%. To właśnie WIBOR stosowany jest do ustalania oprocentowania kredytów hipotecznych w przypadku większości banków. Dzięki zmianie tej stawki, w przypadku kredytu mieszkaniowego na kwotę 350 tys. i 35 letnim okresie spłaty, miesięczna rata może być niższa aż o 130 zł. Jest to szczególnie widoczne przy wysokich kredyt na maksymalny dostępny okres. Z drugiej strony jeśli jednak masz na koncie oszczędności, np. w postaci lokaty, to oprocentowanie Twoich środków spadnie do minimalnego poziomu. Jest to druga strona medalu niższych stóp procentowanych.


Marże banków poszły w górę

O ile niższe stopy procentowe stanowiły dobrą wiadomość dla kredytobiorców, tak z wysokości marż nie będą oni zadowoleni. Banki podniosły je bowiem średnio z 0,3 do 0,5 proc, co sprawia, ze ogólny koszt kredytu jest wyższy.


Kredyt zależny od branży? Niestety tak

Trudniej o kredyt będzie pracownikom wybranych branż, które najbardziej ucierpiały wskutek kryzysu wywołanego światową pandemią. Banki nie będą chętne do udzielania kredytów hipotecznych osobom prowadzącym działalność gospodarczą w takich branżach jak turystyka, hotelarstwo, transport, elektronika, kultura i rozrywka, gastronomia. To samo dotyczy osób zatrudnionych w tych branżach na umowach cywilnoprawnych lub umów na czas określony. Zagrożone branże to również transport drogowy, produkcja odzieżowa, tekstylna i obuwnicza oraz lotnictwo. Pozostaje czekać na odmrożenie gospodarki i powrót wybranych branż do normalnego funkcjonowania - wtedy banki mogą zmniejszyć obostrzenia.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB