Polecamy

680 ton azbestu do usunięcia. Dofinansowanie nie dla każdego

2012-03-22 18:18:13 (ost. akt: 2012-03-22 18:32:12)

Do końca miesiąca gminy mogą składać wnioski o dofinansowanie na usuwaniu azbestu. Jak na razie chętna jest tylko jedna gmina — Stawiguda. Inne tłumaczą się, że wciąż zbierają dane.

680 ton azbestu do usunięcia. Dofinansowanie nie dla każdego
W naszym krajobrazie budynki pokryte płytą azbestowo-cementową wciąż nie są rzadkim widokiem. Specjaliści apelują: warto pozbyć się tych niebezpiecznych dla zdrowia materiałów. Szkodliwość azbestu dla zdrowia nie podlega dyskusji. Eternit może podrażniać układ oddechowy i prowadzić do licznych chorób, w tym nowotworowych. W Polsce nawet 600 osób w ciągu roku zapada na choroby wywołane przez azbest — raka płuc, raka opłucnej zwanego między błoniakiem, raka żołądka, trzustki, jajnika oraz chłoniaki.

Sięgnąć po pieniądze


Gminy mogą to zmienić i sięgnąć po ponad 2 mln złotych z Funduszu Ochrony Środowiska. Na przeszkodzie stoi jednak brak aktualnych danych na temat ilości azbestu w gminach. To był główny powód nieotrzymania dofinansowania przez zainteresowanych w zeszłym roku.
— Gminy z powiatu olsztyńskiego nie składały dotychczas wniosków do Wojewódzkiego Funduszu na usuwanie azbestu — informuje Beata Kowalska, kierownik zespołu promocji i komunikacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. — W tym roku do konkursu chcą przystąpić gminy: miasto Olsztyn i Stawiguda.

Problem — niepełne dane


Każdy wniosek o dofinansowanie musi też zatwierdzić rada gminy. Burmistrzów i wójtów nie przekonuje nawet to, że dotacje będą udzielane samorządom na usuwanie azbestu z obiektów, które są ich własnością, ale nie tylko. Także z tych obiektów, które są własnością osób fizycznych, kościołów, związków wyznaniowych, wspólnot mieszkaniowych, spółdzielni mieszkaniowych i stowarzyszeń.
— Przygotowujemy się do pełnej inwentaryzacji ilości azbestu w naszej gminie — tłumaczy się Jerzy Laskowski, wójt gminy Purda. — Otrzymaliśmy dane od sołtysów, ale są one niepełne, więc trzeba wszystko przygotować dokładnie. Wtedy dopiero będziemy mogli wystąpić z wnioskiem o dofinansowanie. W gminie Purda mieliśmy już przypadki utylizacji azbestu, m.in. z byłego budynku wojskowego, który przekształciliśmy w salę sportową.

Nie czekać na karę


Utylizacja azbestu dla niektórych gmin jest nieosiągalna. To koszt rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Można otrzymać na nie dofinansowanie, ale wymagany jest wkład własny.
— Ludzie są zainteresowani, ponieważ mogą otrzymać dofinansowanie, które pokryje koszty jego utylizacji — podkreśla Jerzy Raczyk, kierownik referatu ochrony środowiska i promocji Urzędu Gminy w Stawigudzie. — Zebraliśmy odpowiednie dokumenty, powstała specjalna uchwała. W tej chwili mamy już wnioski o usunięcie 45 ton azbestu, wciąż czekamy na kolejne. Nie możemy czekać aż do 2032 roku, kiedy Unia będzie nas karać za azbest. Czas najwyższy go usunąć.

Te 45 ton to i tak kropla w morzu. W całej gminie Stawiguda jest 680 ton azbestu. Mieszkańcy zdają sobie sprawę z zagrożenia, ale większość z nich nie ma pieniędzy na nowe pokrycia dachu. Fundusz zwraca pieniądze wyłącznie za utylizację rakotwórczego materiału.
Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

Komentarze 3 pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

 1. colek #610377 | 83.9.*.* 23-03-2012 09:05

  A GMINA ŚWIĄTKI JAK ZWYKLE CHOWA GŁOWE W PIASEK,ONI NIE POTRZEBUJĄ PO CO,KTO MA SIĘ TYM ZAJĄĆ,AAAAA KTO IM ZŁOŻY WNIOSEK ?ZRESZTĄ TO CHYBA ODWIECZNY PROBLEM TEJ GMINY.....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. mieszkaniec Dywit #609969 | 46.134.*.* 22-03-2012 21:16

  Oni przynajmniej chcą. Naszym się nie chce. To dopiero problem

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Gmina Dźwierzuty #609719 | 83.3.*.* 22-03-2012 19:17

  ciekawe co z tym fantem zrobi gmina i sołtysi :) oni pewnie jak zwykle okażą się bezradni w tej sprawie tak jak w wielu innych, pozdrawiam wszystkich mieszkańców

  ! - + odpowiedz na ten komentarz