środa, 1 lutego 2023

Uczą się tolerancji i gry w piłkę. Nowa szkółka piłkarska w Olsztynie

2013-04-12 12:47:00 (ost. akt: 2013-04-12 12:57:25)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Wojciech Benedyktowicz

W czwartek ruszyły w Olsztynie Integracyjne Szkółki Piłkarskie. Te bezpłatne zajęcia kierowane są do dzieci w wieku 5-10 lat. Zajęcia potrwają do 27 czerwca. Zostało jeszcze kilka wolnych miejsc.

— Jest bardzo sympatycznie. Synek jest bardzo żywiołowy więc się tu wybiega. O zajęciach dowiedziałam się z „Naszego Olsztyniaka”. Synek jest pełnosprawy, mimo to planuję wysłać go do szkoły integracyjnej, więc już tu podczas zajęć pozna dzieci niepełnosprawne — Ewa, mama 5-letniego Kamila.

Pierwsze gole


Integracyjne Szkółki Piłkarskie to zajęcia z piłką. Nie będzie tu rywalizacji i rozgrywania meczów. Za to będzie dużo dobrej zabawy i nauki pod okiem trenera.
— Pierwsze spotkanie za nami. Mam nadzieję, że będzie już tylko lepiej — mówi Bartosz Zawadzki, trener. — Są to zajęcia z piłki nożnej z dzieciakami, które mają jakiś stopień niepełnosprawności. Trzeba było dostosować program do ich umiejętności. Staram się podejść do każdego dziecka indywidualnie. To dla mnie nowe, bardzo cenne doświadczenie.

Dzieci świetnie się bawiły, rodzice też byli zadowoleni.
— Póki co jest fantastycznie — mówi Anna, mama 5-letniego Krzysia. — Trener szybko opanował towarzystwo. Wygląda to całkiem obiecująco. O zajęciach dowiedziałam się od fundacji „Zdążyć z Pomocą”, mój syn jest ich podopiecznym. Krzyś jest niedosłyszący. Jesteśmy tu, żeby go trochę pobudzić ruchowo. Jak widać radzi sobie i podoba mu się.

Najmłodszych piłkarzy odwiedziła też Myszka Norka.
— Myszka Norka jest dodatkową atrakcją dla dzieci. Każdy się do niej przytula. Dzieci mogą się pobawić z maskotką, o ile jej nie przewrócą — żartuje Mariusz Milewski, koordynator Integracyjnych Szkółek Piłkarskich w Olsztynie. — Dzieci zawsze też coś dostaną. Dziś rodzice otrzymali kalendarze Myszki Norki, a główną atrakcją był tort. Mam nadzieje, że będzie więcej dzieci. Jesteśmy po to, żeby im pomagać. Jeżeli one mają z tego radość, my mamy jeszcze większą.

Piłka dla wszystkich


Takie zajęcia odbywają się już w kilku miastach w Polsce, a teraz ruszyły w Olsztynie. Organizowane są przez Klub Myszki Norki, który działa przy Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.
— Mamy grupy taneczne, teatralne, ale nie było jeszcze nic związanego ze sportem — mówi Lusine Duryan, koordynatorka Integracyjnych Szkółek Piłkarskich w Polsce. — Stwierdziliśmy, że piłka nożna jest jedną z bardziej popularnych dziedzin sportowych w Polsce, także spróbowaliśmy. Pierwszą grupę stworzyliśmy w Warszawie. Naszym patronem honorowym jest selekcjoner reprezentacji Polski w piłce nożnej Waldemar Fornalik oraz rzecznik prasowy reprezentacji Tomasz Rząsa. Zajęcia cieszą się dużą popularnością. Dzieci niepełnosprawne integrują się z pełnosprawnymi. Dzięki temu uczymy tolerancji i akceptacji. Uczymy też dzieci niepełnosprawne aktywności sportowej. Pokazujemy, że mogą ćwiczyć z dziećmi pełnosprawnymi, że są na tym samym poziomie. Strzelają do tej samej bramki, wykonują te same ćwiczenia. Wszystkie traktowane są tak samo. Mamy w innych grupach dzieci na wózkach inwalidzkich.

Zajęcia odbywają się w czwartki o godz. 17-18 w Przedszkolu Niepublicznym „Śmieszek” przy ulicy Murzynowskiego 20. Grupa ma liczyć 15 osób. Zapisy telefonicznie 882 046 376 lub mailowo pod adres l.duryan@dzieciom.pl.
sys


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. fsjoefw #1052938 | 88.156.*.* 12 kwi 2013 17:48

    Naki to gówno!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz