środa, 1 lutego 2023

Pierwsza Komunia - drogie majowe święto

2013-05-06 09:46:26 (ost. akt: 2013-05-06 09:53:29)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Pierwsza Komunia to bez wątpienia spory wydatek. Do uroczystości zostały niecałe dwa tygodnie. Warto więc obliczyć, ile w sumie wydamy w związku z tą uroczystością i czy potrzebna suma znajduje się w naszym budżecie.

W Olsztynie trudno znaleźć miejsce, w którym można byłoby zorganizować przyjęcie komunijne. Sale były rezerwowane na tą okoliczność już w październiku. Koszt wynajęcia sali z obiadem i podwieczorkiem to od 50 do 120 zł za osobę. Cena zależy od wybranego menu. Przy 20 osobach to już kwota 2 tys. złotych. Niektóre restauracje proponują też zajęcia dla dzieci prowadzone przez animatorów. To dodatkowy koszt, który trzeba doliczyć do rachunku, ale czego nie robi się, by na twarzy dziecka zagościł uśmiech.

Piękna oprawa


Komunia święta to także zakup stroju i dodatków dla dziecka. Za garnitur dla chłopca, suknię lub tradycyjną albę zapłacimy od 70 do 200 zł. Do tego dochodzą buty za minimum 80 zł oraz strój pokomunijny (od 70 do 150 zł). Nie zapomnijmy o rękawiczkach i torebce dla dziewczynki. Przydać się może też sweterek, gdy pogoda nie dopisze. To z kolei koszt wahający się w przedziale 80-150 zł. Dla panienek jeszcze ozdoby do włosów (5-15 zł) oraz wianek (20-50 zł). Niektóre korzystają z usług fryzjerskich, a to dodatkowe 100-150 zł.

Czas na dodatki: medalik (10-70zł), łańcuszek (15-120zł) i książeczka do nabożeństwa (9-18zł). Należy jeszcze pamiętać o zaproszeniach dla rodziny (od 1,50 do 3 zł), torcie (od 50 do 200 zł) i usługach fotografa (60-80 zł). Za tę sumę studia oferują film z komunii, zdjęcia na płytce oraz trzy wywołane fotografie. Dodatkowo rodzice ustalają między sobą pewną kwotę i za zebrane pieniądze kupują dar dla kościoła. Taka składka może wynieść 80-100 zł.

Prezent na kredyt


To koszt samej uroczystości, a należy jeszcze dopisać sumę, którą wydamy na prezenty. A te z roku na rok są coraz droższe. Co można kupić? Lista życzeń ośmiolatka jest długa. Zegarek i rower to już raczej przeżytek. Teraz dzieci w prezencie dostają laptopy, konsole do gier, a nawet quady. Nie brakuje laptopów, smartfonów i tabletów. Dzieci chcą mieć to, co jest w danym sezonie modne, a dorośli ulegają tym prośbom. Sklepy walczą o klientów i nic dziwnego, że mają dla nich specjalne propozycje.

W ich ofercie możemy znaleźć laptopy już za 1500 zł, ale są także takie za 3 tys. zł. Wszystko zależy od parametrów sprzętu. Telefony komórkowe można nabyć już za 150-200 złotych. Te z dotykowym wyświetlaczem to koszt 300 zł. W podobnej cenie zakupimy smartfona. Na zakup tabletu będziemy musieli wydać około 400 zł. Oczywiście widełki idą w górę. Koszt konsoli do gry Xbox z dodatkami to 1100-1500 zł. O połowę mniej zapłacimy za aparat cyfrowy.

— Jeśli potrzebujemy sporej sumy tu i teraz, to najlepiej sięgnąć po kredyt gotówkowy — mówi Paweł Majtkowski z firmy Expander. — Kredyty są dla ludzi i stanowią dość bezpieczne rozwiązanie. Przed wzięciem kredytu należy dobrze zapoznać się ze swoimi prawami. Umowa o takiej pożyczce powinna być sporządzona pisemnie. Zanim podpiszemy umowę, należy dokładnie przeczytać wszystkie dokumenty.
Uzyskanie kredytu konsumenckiego jest bardzo proste. Większość instytucji udziela go od ręki lub w kilka godzin. Wystarczy zaświadczenie o dochodach albo samo oświadczenie.
mn

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olsztynianka #1076771 | 80.50.*.* 7 maj 2013 08:01

    lokal - poza miastem, dużo tańszy i przeważnie podwórko dla dzieci (byleby dopisała pogoda), ubranko, włącznie z wianuszkiem, torebką itp z tamtego roku - można "pożyczyć" od znajomych, rodziny, przecież na czole nikt nie ma napisane że to nie jest nowe, składka "na księdza" - wynegocjowana i przeanalizowana w klasie, zmniejszona do minimum, itp itd, wcale nie musi być "zastaw się a postaw". Brać pożyczkę na jeden dzień, po to tylko by potem ją spłacać przez rok - dwa? Bzdura.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. @ #1076364 | 79.162.*.* 6 maj 2013 19:19

    zastaw się i postaw się !

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz