Czwartek, 27 stycznia 2022

Oni stres mają wpisany w zawód

2013-05-15 12:00:00 (ost. akt: 2013-05-14 12:13:20)

Podziel się:

Autor zdjęcia: sxc.hu/archiwum

Wszystkim zdarza się narzekać na poziom stresu wynikający z pracy. Napięte terminy, nadmiar obowiązków i wymagający szef mogą wywoływać dużą presję. Są jednak zawody uznawane za najbardziej stresujące na świecie. Jakie?

Zawody obarczone największym ryzykiem wywołują największe nasilenie emocji.
- Z jednej strony, może to być niebezpieczeństwo związane z bezpośrednim zagrożeniem życia, a z drugiej – z dużą odpowiedzialnością, np. ryzykiem straty dużych sum pieniędzy, jak w przypadku pracy brokera giełdowego” – mówi Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl i dodaje: - Wprawdzie w przypadku zawodów związanych z bezpośrednim zagrożeniem zdrowia lub życia od kandydatów na dane stanowiska (np. policjanta) wymaga się określonych predyspozycji – zarówno fizycznych, jak i psychicznych, nie zmienia to jednak faktu, że dla opinii publicznej są to zawody najbardziej stresujące.

Żołnierz
Wśród najbardziej stresujących zawodów świata nie może zabraknąć służb wojskowych. Związane jest to przede wszystkim z uczestnictwem w konfliktach zbrojnych. Bezpośrednie ryzyko utraty zdrowia lub nawet życia z pewnością wpływa na stan zdrowia psychicznego żołnierzy. Dodatkowym źródłem stresu może być także otoczenie, z którym wojskowy ma do czynienia w czasie wojny, i poczucie ciągłego zagrożenia. Dlatego tak powszechny wśród żołnierzy jest zespół stresu pourazowego. Ponadto, w przypadku wojskowych z wyższym stopniem poziom napięcia jest jeszcze wyższy, co wynika z odpowiedzialności za przebieg akcji oraz życie żołnierzy.

Strażak
Strażak musi być nie tylko wysportowany i odważny, lecz także silny psychicznie. W końcu często ryzykuje swoim życiem, aby uratować życie lub dobytek innych ludzi. Ponadto, strażacy zajmują się nie tylko gaszeniem pożarów, ale i wsparciem w czasie klęsk żywiołowych. Co więcej, ich praca jest zmianowa, co może mieć negatywny wpływ na ich relacje rodzinne i życie prywatne. Wszystkie te czynniki sprawiają, że praca strażaka utrzymuje się w czołówce tych najbardziej stresujących zawodów.

Pilot samolotu
Wiele osób panicznie boi się latać. Z pewnością nie są to jednak piloci samolotów.
- To właśnie oni są odpowiedzialni za pilotowanie maszyny w taki sposób, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Piloci odpowiadają nie tylko za siebie, ale także za setki pasażerów, którzy podróżują razem z nimi i obdarzają ich ogromnym zaufaniem. Ponadto, praca pilota, szczególnie samolotów transkontynentalnych, wiąże się często z długą nieobecnością w miejscu zamieszkania. Taka sytuacja zdecydowanie nie sprzyja nawiązywaniu czy też pielęgnowaniu więzi rodzinnych. Ten czynnik dodatkowo zwiększa poziom stresu, z jakim mają do czynienia piloci samolotów” – komentuje Małgorzata Majewska.

Kontroler ruchu lotniczego
Z równie dużą odpowiedzialnością i ogromnym stresem wiąże się praca kontrolera ruchu lotniczego. Osoby te wydają instrukcje dotyczące zmiany kierunku, wysokości i prędkości lotów, a także zezwolenia kontroli statkom powietrznym w taki sposób, by prowadzić bezpieczny i płynny przepływ ruchu lotniczego, z zachowaniem wymaganych przy tym minimalnych separacji. Napięcie i stres są spowodowane świadomością odpowiedzialności za życie podróżujących samolotami, która ciąży na kontrolerach ruchu lotniczego.

Specjalista public relations
Przyjęło się mówić, że PR-owcy to mistrzowie wychodzenia z twarzą z trudnych sytuacji.
- Spoczywa na nich spora odpowiedzialność, ponieważ działają w trosce o dobre imię reprezentowanej marki czy firmy. Ich aktywność, jej brak lub nieodpowiedni sposób prowadzenia działań mogą spowodować, że firma, dla której pracują, albo będzie cieszyła się dobrym wizerunkiem i w efekcie zrealizuje swoje cele, lub – wręcz przeciwnie – straci zaufanie konsumentów, co może doprowadzić nawet do złej sytuacji finansowej w przedsiębiorstwie. Ponadto, specjaliści ds. PR muszą być dostępni dla dziennikarzy właściwie całą dobę i reagować prawie natychmiast” - tłumaczy ekspertka. - Nie odstrasza to jednak młodych ludzi, wśród których coraz więcej osób chce pracować w branży public relations.

Menedżer w korporacji
To właśnie na barkach osób na stanowiskach kierowniczych w korporacjach spoczywa odpowiedzialność za wyniki finansowe firmy. Przykładowo, prezes międzynarodowego przedsiębiorstwa jest pod nieustanną obserwacją nie tylko pozostałych członków zarządu, ale także inwestorów i partnerów organizacji. Ich pozyskanie oraz utrzymanie decyduje o tym, czy firma przetrwa – zwłaszcza czasy spowolnienia gospodarczego. Pozostaje także presja związana ze stałą kontrolą ze strony mediów, które tylko czyhają na najmniejsze nawet potknięcie.

- Każdy z nas inaczej odczuwa stres. Dla jednych zbyt stresujący byłby ciągły kontakt z klientem czy odpowiedzialność za wyniki finansowe, za to świetnie radzą sobie z sytuacjami bezpośredniego zagrożenia życia czy zdrowia. I odwrotnie. Wszystko zależy od naszych indywidualnych predyspozycji. Niemniej jednak, powyżej wymienione zawody są powszechnie uznawane za stresujące – kończy Małgorzata Majewska.

A czy twoja praca jest stresująca?


Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. swiadek #1086811 | 89.228.*.* 16 maj 2013 15:15

  Zwłaszcza policjanci maja stresa. Gdy maja ich dorwać, za pobicie niewinnej osoby.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. jaa #1085829 | 95.160.*.* 15 maj 2013 16:07

  a kanary? oni to mają stres. Ciągle się ich wszyscy czepiają a oni muszą to robić

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. antymon #1085813 | 46.134.*.* 15 maj 2013 15:44

  Poziom stresu w wymienionych tu instytucjach nie jest jednakowo wysoki. Np w wojsku szeregowi zawodowi raczej go nie znają, jeśli już, to prędzej oni stresują swoim zachowaniem mieszkańców budynków, w których wynajmują mieszkania.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. robol #1085768 | 145.237.*.* 15 maj 2013 14:47

  Robol u polskiego tzw. przedsiębiorcy (czytaj: złodzieja, wyzyskiwacza, oszusta podatkowego etc.) Praca policjanta to miodek - w porównaniu z pracą u takiego %*^$a .

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ifonka #1085765 | 95.50.*.* 15 maj 2013 14:46

  O pracownikach socjalnych jak zwykle się zapomina :((

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (8)