Czwartek, 8 grudnia 2022

Olsztyński Budżet Obywatelski w pigułce. Krok 1

2013-07-02 15:41:11 (ost. akt: 2013-07-02 15:43:10)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Wojciech Benedyktowicz

Czy to możliwe, żebyś Ty, Twoi sąsiedzi oraz znajomi sami mogli decydować o wydatkowaniu części budżetu miasta? Tak! Jest to możliwe. Tą możliwość daje Olsztyński Budżet Obywatelski.

Co to jest Olsztyński Budżet Obywatelski? Jego istotą jest to, że sami mieszkańcy decydują o tym, które ze zgłoszonych wcześniej projektów mają zostać zrealizowane, niezależnie od tego, kto je zaproponował i co o nich myślą radni i prezydent.

Jak to działa?


Mieszkańcy Olsztyna zbierają się skupieni wokół Rad Osiedli i dyskutują. O tym, co ich boli, jak powinno zmieniać się i rozwijać ich otoczenie, czego najbardziej brakuje w ich miejscu zamieszkania. Dyskusja to tylko wstęp. Potem przygotowują własne projekty. Czyli formułują racjonalne i realne do wykonania propozycje, a nie tylko ogólne żądania lub protesty. Projekty ogólnomiejskie (do 1 miliona zł) i osiedlowe (do 50 tysięcy zł)

To nie wszystko. Po zebraniu pomysłów mieszkańcy w głosowaniu, decydują o tym, który projekt ma zostać zrealizowany. Swoją decyzję przekazują Prezydentowi i radnym, którzy zobowiązują się projekt przyjąć i zrealizować.

To nie jest utopia. To idea budżetu obywatelskiego, idea realnego współdecydowania o tym, na co ma być wydana część pieniędzy z budżetu miejskiego.
UM Olsztyn

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB