środa, 1 lutego 2023

Zakochani w podwodnych pejzażach i Olsztynie

2013-07-29 17:00:00 (ost. akt: 2013-07-30 12:39:50)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Kamil Zaręba

Joga, podwodny spacer i spotkanie z przewodnikiem. Olsztynianie mimo upałów spędzają czas aktywnie. Za nami kolejny wyjątkowy weekend z „Olsztyn. Aktywnie!”

W sobotnie południe tłum zaciekawionych mieszkańców i turystów ruszył szlakiem obiektów związanych ze św. Jakubem, patronem Olsztyna. To była trzynasta piesza wycieczka cyklu „Przewodnik czeka”, który przypadł olsztyniakom do gustu. I wcale niepechowa.
— Dzięki tym wycieczkom poznajemy wraz z mężem Olsztyn i zawieramy nowe przyjaźnie. To przyjemny spacer, a wiedza, którą dodatkowo raczą nas przewodnicy jest nieoceniona — mówiła pani Maria, która pochodzi z Bartoszyc, a w Olsztynie mieszka od sześciu lat.

Przewodnik czekał


Uczestnicy cyklu spotykają się już od czterech lat, a tematów nie brakuje. Tym razem była to 660. rocznica nadania praw miejskich Olsztynowi. Przewodnik Jerzy Stawicki opowiadał o Jakubowie, promenadzie, która niegdyś nosiła nazwę Oskara Beliana, nadburmistrza Beliana.
— W okresie międzywojennym jak tylko przychodziła sobota i niedziela, wszyscy ludzie szli wzdłuż lewego brzegu Łyny do Jakubowa. Moim marzeniem jest, żeby przywrócić świetność tej alei, żeby to Jakubowo na nowo odżyło, tak jak przywrócono świetność ścieżki wzdłuż Jeziora Długiego — dodał Stawicki.

A może spacer pod wodą?


W sobotę można też było się wybrać na spacer, ale bardzo niekonwencjonalny. Jedną z weekendowych atrakcji „Olsztyn. Aktywnie!” był spacer podwodny, na który zaprosił Akademicki Klub Płetwonurków „Skorpena”. Wszyscy mogli liczyć na emocjonującą przygodę. Płetwonurkowie zabrali uczestników w okolice Purdy, skąd rzeką Kośną popłynęli do Pajtuńskiego Młyna. Podczas tej ponad dwugodzinnej podwodnej przygody wzięli udział zarówno doświadczeni, jak i początkujący entuzjaści. Jedynym warunkiem, który trzeba było spełnić, żeby wziąć udział w wyprawie, było po prostu zapisanie się u koordynatora. A potem już tylko można uzależnić się od… pięknych widoków. Człowiek pod wodą odpręża się, rozluźnia, zapomina o problemach. Kolejne spotkanie już za dwa tygodnie — 10 sierpnia.

Joga dobra także w upały


Odprężająco działa również joga. Przekonywali o tym uczestnicy niedzielnego treningu. Dzięki tym ćwiczeniom można się wyciszyć, ciało jest w lepszej formie. Joga nie jest skomplikowana i nie wymaga wysiłku. Zajęcia są przyjemne i dla każdego. Nie miałeś okazji spróbować? Nic straconego. Kolejne zajęcia 1 września o godz. 11 w parku Jakubowo. Można się jeszcze przygotować.

Kalendarz „Olsztyn.Aktywnie!”
2 sierpnia

BOKS
Termin i miejsce: SSW Wilki Olsztyn, ul. Barcza 8a, godz. 18.30

SAMBA
Termin i miejsce: Eranova, ul. Obrońców Tobruku 3, zapisy: 89 5349404

3 sierpnia

PRZEWODNIK CZEKA
Termin i miejsce: Pl. Jedności Słowiańskiej, godz. 10. Wycieczka zatytułowana „Olsztyn zaginiony — Kamień nad Łyną”.

PARK LINOWY
Termin i miejsce: Park Linowy Hardcore, wejście od ulicy Radiowej, godz. 9.30

SMOCZE ŁODZIE
Termin i miejsce: Jezioro Krzywe, godz. 11

ROZCIĄGNIJ SIĘ Z SYLWETKĄ
Termin i miejsce: Fitness Club Sylwetka, od godz. 12

4 sierpnia

STRZELECTWO SPORTOWE
Termin i miejsce: Strzelnica LOK, Las Miejski, od godz. 10 do 14

WALC WIEDEŃSKI
Termin i miejsce: Eranova, ul. Obrońców Tobruku 3. Zapisy pod numerem telefonu 89 5349404

PARK ROZRYWKI AKTYWNEJ BARTBO
Termin i miejsce: Park Rozrywki Aktywnej, Butryny, odz. 10

RAJDY ROWEROWE DŁUGIE
Termin i miejsce: Wysoka Brama, godz. 9.30 — „Rezerwat Sosny Taborskiej”. Dystans około 90 kilometrów. Trasa będzie wiodła m.in. przez Gutkowo, Jonkowo, Węgajty, Wołowno, Łęguty, Gietrzwałd, Naglady i Kudypy.

RAJDY ROWEROWE KRÓTKIE
Termin i miejsce: Ratusz, godz. 10 — „Warmińskie wsie” — dystans około 40 kilometrów. Trasa: Olsztyński Ratusz- ścieżka rowerowa im. Z. Rojka - Las Miejski- - Brąswałd- Spręcowo- Sętal- Spręcowo- Dywity - Olsztyński Ratusz

JAZDA KONNA
Termin i miejsce: Stadnina Janusza Kojrysa, Redykajny 22, godz. 12-13.

GOLF
Termin i miejsce: Mażury Golf & Country Club w Naterkach, godz. 12

TAI-CHI
Termin i miejsce: Jakubowo, godz. 8


https://m.wm.pl/2013/03/z0/olimp-142522.jpg


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB