Czwartek, 8 grudnia 2022

W trosce o naszą przyszłość. By lepiej żyło się w Olsztynie

2013-08-01 10:22:00 (ost. akt: 2013-08-01 13:11:49)
Prezydent Grzymowicz z rodziną

Prezydent Grzymowicz z rodziną

Podziel się:

O społecznych inicjatywach miasta — Karcie Dużej Rodziny i Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim rozmawiamy z prezydentem Piotrem Grzymowiczem.

Olsztyn dołącza do grona kilkudziesięciu miast w Polsce, w których funkcjonować będzie Karta Dużej Rodziny. Ile czasu trwały prace nad jej przyjęciem?
— Kilka miesięcy. Od pomysłu do realizacji trzeba przejść drogę finansową, prawną, a niekiedy mentalną. Nasza karta nie jest produktem skończonym, zaplanowaliśmy ją tak, by można było ją modyfikować, dołączać różnych partnerów. Są już pierwsi chętni. Czas i dobry plan oraz doświadczenia innych samorządów są pomocne w realizacji niemal każdego przedsięwzięcia.

Jeżeli chodzi o statystycznego mieszkańca Olsztyna, jesteśmy dość młodym miastem z przyrostem naturalnym na poziomie 2,4 proc. Stąd w najbliższych latach zapaść demograficzna raczej nam nie grozi. Wprowadzając KDR myślimy więc o naszej przyszłości?
— Mamy młode społeczeństwo, wyróżnia nas to spośród innych miast i cieszy. Duże rodziny to dużo radości, ale też duże wydatki. Chcemy, by te rodziny nie były wykluczone z życia społecznego czy kulturalnego, dlatego stworzyliśmy możliwości tańszego korzystania z naszych, miejskich usług, co pozwoli znaleźć również odrobinę czasu dla siebie. Wiem coś o tym, bo z żoną wychowaliśmy trzech synów.

KDR to wymiar samorządowy polityki prorodzinnej państwa. Na ile samorząd może wesprzeć państwo, jeżeli chodzi o rodziny wielodzietne?
— Musimy współpracować — rząd realizuje zadania globalnie, a my lokalnie. Teraz czekamy na udogodnienia finansowe w opłatach za przedszkola. Nie jesteśmy bogatym miastem, więc myślenie o racjonalnym i oszczędnym wydawaniu pieniędzy jest naszym obowiązkiem, ale w tym przypadku rozsądek jest po stronie rodziny.

Czy z karty będą mogły skorzystać tylko osoby zameldowane w naszym mieście?
— Cały czas rozmawiamy o rodzinie, ale kontekst finansowy nas nie opuszcza. I dobrze, bo nic nie ma za darmo, za wszystko płacimy my — podatnicy. Jeśli płacę podatki w Olsztynie wymagam od samorządu olsztyńskiego, jeśli w innej gminie, to od innego samorządu. Często mieszkańcy innych gmin mówią: „my też chcemy”. Zgoda — płaćcie podatek w Olsztynie, będziecie korzystać z naszych udogodnień.

Co ciekawe projekt dotyczący karty przewiduje również zmniejszenie opłat za odpady komunalne. To dobra wiadomość dla wielodzietnych rodzin, bo opłaty za odbiór śmieci, to dla nich spory wydatek...
— Na etapie przygotowywania olsztyńskich rozwiązań do ustawy krajowej braliśmy pod uwagę także rodziny wielodzietne i staraliśmy się tak skalkulować opłaty, by były optymalne dla każdego. Dlatego ulgi dla dużych rodzin są naturalnym działaniem, zrozumiałym dla wszystkich.

Do KDR mogą przyłączyć się również firmy prywatne. Jakie instytucje mogą wziąć udział w tym projekcie?
— Każdy, kto chce pozyskać duże rodziny na swoich klientów, może z nami współpracować. Jesteśmy otwarci na nowe rozwiązania a firmy, które dołączą do Karty będą przez nas promowane.

Z kolei duże i małe rodziny, jednym słowem, my wszyscy możemy też decydować o przyszłości miasta, wpływając na jego budżet.
— Budżet miasta ma służyć rozwojowi miasta i jego mieszkańców. Dlatego cieszy mnie fakt, że do projektowania wydatków włączyli się mieszkańcy. Bardzo dziękuję wszystkim organizacjom pozarządowym, które wspierają nas w tym działaniu i angażują swój czas, wiedzę i umiejętności. Zachęcam do udziału w podziale przyszłego budżetu, do składania propozycji i projektów, które zostaną zrealizowane w 2014 roku. Wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć więcej, jak składać wnioski, jak je wypełniać i na co można wydać pieniądze z budżetu miasta zapraszam do naszych punktów konsultacyjnych i na stronę: www.decydujemy.olsztyn.pl

Jeśli mają Państwo pomysł na projekt ogólnomiejski do wysokości 1 mln zł lub mniejszy, osiedlowy do wysokości 50 tys. zł serdecznie zapraszam do złożenia wniosku - zachęca Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Kto jest Kim - Kto.wm.pl

Piotr Grzymowicz

Ocena: 73.22% (366 głosów)

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. grzybol #1159177 | 188.33.*.* 1 sie 2013 23:12

    grzybowicz won z olsztyna

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz