środa, 1 lutego 2023

Tanie handlowanie, czyli pchli targ w Olsztynie

2013-08-20 12:00:00 (ost. akt: 2013-08-20 12:00:08)

Autor zdjęcia: Ada Romanowska

Podziel się:

Tu wiele przedmiotów dostaje swoje drugie życie. Tu zdarza się kupić cenne przedmioty za grosze. Wystarczy tylko wnikliwie się rozglądać. Mowa o pchlim targu, który co niedzielę rozstawia się na stadionie Warmii w Olsztynie.

Na Zatorzu, na stadionie Warmii, w każdą niedzielę od dziewiątej robi się tłoczno. Na stolikach i kocach ludzie rozkładają przeróżne przedmioty — monety, figurki, ubrania, lalki, meble, biżuterię, zegary...

— Tankować samochód trzeba, jeść, pić i ubrać się, a pieniędzy nie za dużo w portfelu. Trzeba jakoś podratować budżet! — mówi Paweł Duszak. — Sprzedaję rzeczy, które nie są mi potrzebne, a które komuś mogą się przydać.

— Kiedyś kupowałam dużo bibelotów, ale człowiek zmienia się z wiekiem, ma inne priorytety — twierdzi Maria Krawczyk. — Dużo kiedyś jeździłam, z każdego miejsca coś przywoziłam, ale teraz przeprowadziłam się do córki i te przedmioty nie są mi już potrzebne. Może kogoś ucieszą…

W każdą pogodę


Buszowanie po pchlim targu to żaden obciach. Od dawna wiedzą o tym mieszkańcy Londynu, Amsterdamu, Sztokholmu czy Berlina. Tam takie imprezy stają się turystycznymi atrakcjami.

— Handlowałem na wielu flumarkach w Europie — opowiada Jerzy Bis, pomysłodawca pchlego targu. — Brakowało mi tego w Olsztynie, więc znalazłem miejsce i teraz patrzę na ludzi, którzy coraz chętniej tu przychodzą. Co tydzień mamy około osiemdziesięciu sprzedawców i odwiedziło nas już kilka tysięcy osób. Tu nie trzeba mieć działalności gospodarczej, a sprzedaż do tysiąca złotych jest nieopodatkowana. Dlatego można tu znaleźć ciekawe rzeczy. Dla niektórych mogą to być niepotrzebne przedmioty, a dla innych perełki. Trzeba tylko umieć szukać, a jest w czym — w każdą niedzielę do piętnastej i w każdą pogodę. Nie straszne nam upały, deszcze i śniegi. Szwedzi organizują pchle targi nawet przy ostrym mrozie, więc my mamy być gorsi?


Chaos z antykami


Jedni z zachwytem oglądają stanowiska, inni kręcą nosem.
— Lubię pchle targi, bo to klimatyczne miejsca z duszą, nie sposób przejść obok nich obojętnie — przyznaje Magda Krakowska. — Pchli targ odkryłam pierwszy raz będąc we Francji, więc teraz trudno jest mi sobie wyobrazić lepszy pchli targ niż tamtejszy.
Poprzeczka jest ustawiona wysoko! Znaleźć tu można absolutnie wszystko, ale niestety panuje chaos. Szkoda, że nie ma podziału na meble, sztućce, zegary, rowery, książki.

— Denerwują mnie pijaczki starający się sprzedać cokolwiek, żeby mieć na butelkę — zauważa Piotr Czesny. — Ludzie kładą rzeczy na szmatach, na trawie… A ciuchy wyglądają jak w ciucholandzie. To mi się nie podoba.
— Czasem trafiają się prawdziwe okazje, których po prostu nie da się przegapić — zauważa Natalia Weber. — Kupiłam stary zegar z lat czterdziestych za 20 zł. Chyba sprzedający nie wiedział, co sprzedaje…
Ada Romanowska

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. remilka #1823521 | 178.43.*.* 27 wrz 2015 11:50

  Super ! naprawde cos wspanialego ,mieszkajac we Francji chodzilam prawie regularnie , no i bardzo mi tego brakuje , wiec wielkie dzieki za swietny pomysl i mozna byloby wiecej w roznych dzielnicach Olsztyna :) :) :) nieprawdaz ???

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. pindol #1216006 | 46.174.*.* 11 paź 2013 09:41

  Od której otwierają targ?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. gragra #1215489 | 79.185.*.* 10 paź 2013 15:50

   Od samego poczatku działania tego targu chcę zapytać - jak mozna bylo pozwolić na tę obrzydliwą nazwę FLUMARK - nikomu to nie przeszkadza? A w sprawie opłat , to inicjator tego przedsięwzięcia / nie wiem kto/ wyznaczył opłaty i miasto, byc może, mogloby sie zgodzić za te ceny,

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ert #1207150 | 77.113.*.* 29 wrz 2013 10:43

   super .. a tym co się nie podoba polecam ALFĘ i US na Piłsudskiego ... jak nie lubię nie przechodzę i tyle, ja akurat uważam że pomysł i realizacja 1 klasa oby tak dalej

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. g #1200371 | 37.8.*.* 19 wrz 2013 11:51

   do konca grudnia, płaci sie 5 zł , z samochodem 12 zł

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (11)