środa, 1 lutego 2023

Od Kopernika do laserowych operacji. Niezwykła wystawa w szpitalu

2013-09-17 10:37:50 (ost. akt: 2013-09-19 15:13:04)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Podziel się:

Mikołaj Kopernik był nie tylko wybitnym astronomem, ale i medykiem. Z okazji 540 rocznicy jego urodzin przypomina o tym Miejski Szpital Zespolony, noszący jego imię. O obchodach mówi Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk, dyrektorka.

„Szpital dawniej i dziś” to tytuł wystawy, którą już od poniedziałku możemy oglądać w szpitalu miejskim.
— Tym wydarzeniem Miejski Szpital Zespolony przyłącza się do przyjętej w tym roku inicjatywy uczczenia pamięci Mikołaja Kopernika – patrona naszej placówki. Wystawa jest pierwszym z punktów obchodów Roku Mikołaja Kopernika.

Szpital nosi imię wielkiego astronoma i medyka od 16 października 1952 roku, ale historię ma znacznie dłuższą.

— Historia naszego szpitala sięga 146 lat wstecz, kiedy to 15 października 1867 r. do części budynku przy ul. Mariańskiej wprowadziły się siostry wincentki z dziećmi i tę datę przyjęto jako datę otwarcia Szpitala.

Przez ten czas szpital bardzo się zmienił, więc chyba niełatwo było wybrać zdjęcia?
— I właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na pokazanie najstarszych zdjęć oraz obecnych fotografii przedstawiających daną procedurę medyczną. Pokazujemy także jak zmieniły się obiekty szpitala. Fotografie pochodzą z archiwów placówki i ze zbiorów prywatnych pracowników.

Na wystawie można zobaczyć też skarby muzeum Warmii i Mazur
— Dzięki uprzejmości muzeum możemy obejrzeć m.in. reprint pierwszego wydania dzieła „De revolutionibus orbium coelestium” z 1543 roku. Przedstawiamy także wizerunki Mikołaja Kopernika wykonane ręką Jana Marcina Szancera.

A szpitali noszących imię Mikołaja Kopernika w Polsce jest więcej. Skąd pomysł, by je zaprosić?
— 540 rocznica urodzin i 470 rocznica śmierci Mikołaja Kopernika oraz 470. rocznica pierwszego wydania przełomowego dzieła „De revolutionibus orbium coelestium” — to okazja do uczczenia pamięci Wielkiego Człowieka Renesansu. W 2013 roku, z inicjatywy Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie, placówki medyczne imienia Mikołaja Kopernika z całej Polski, przyłączają się do obchodów Roku Kopernika. Mam nadzieję, że wspólne spotkanie sześciu placówek, w trakcie którego podzielimy się doświadczeniami z naszej codziennej pracy oraz konferencja, pozwolą nam na nawiązanie współpracy między naszymi szpitalami.


Archiwum szpitala

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB