środa, 7 grudnia 2022

Drugiego takiego nie będzie....

2013-10-25 19:06:33 (ost. akt: 2013-10-25 19:09:45)

Podziel się:

Olsztynianie wspominają ks. Juliana Żołnierkiewicza.

* Janusz Wieszczyński, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
— Ostatnie dni życia ks. infułata były naprawdę trudne. Chcoroba rozwijała się podstępnie i bardzo szybko, więc gdy ks. Julian odszedł, trochę nam ulżyło, że już się nie męczy. Chociaż muszę przyznać, że dzielny był do ostatnich chwil. Gdy przychodziliśmy do Niego, jak zawsze mocno ściskał nam rękę, miałem wrażenie, że to On nas pociesza. To była postać wyjątkowa. Trudno zliczyć stowarzyszenia i ludzi, którym pomagał. Takiego drugiego na pewno nie będzie...

* Tomasz Sztachelski, kierownik Arki
— To dla nas olbrzymia strata, dla nas wszystkich związanych z Arką. Ksiądz był z nami od samego początku, jako założyciel i wiceprezes. Zawsze wspierał nas swoim słowem, obecnością. Arka była jego oczkiem w głowie. Myślę, że Arka będzie rodzajem żywego pomnika księdza infułata. On byłby z tego dumny. Do końca, w tych ostatnich dniach i tygodniach cieszył się, że Arka doczekała się remontu. Bardzo zależało mu na tym, by wszystko doprowadzić do finału, do przyszłorocznego 20-lecia Arki. Chciał doczekać tej chwili. Jest nam przykro, że ten jubileusz odbędzie się bez niego. Zawsze dla każdego miał dobre słowo, uważał, że trzeba rozmawiać z każdym człowiekiem. Wtedy jest szansa, by usłyszeć jego potrzeby. Witając się czy poznając nawet obcą mu osobę zwracał się do niej: siostro, bracie. Uczył szacunku, pokory wobec ludzi, cierpienia. Bardzo często podkreślał, że dobro tkwi w każdym człowieku. Jak mówił — największym łobuziakom trzeba dać szansę, bo właśnie z nich można wykrzesać największe dobro. Każda osoba, która choć raz spotkała go na swojej drodze, prosiła o pomoc, wysłuchanie, może mówić o wielkim szczęściu. Postać księdza Juliana Żołnierkiewicza naprawdę zapadała w pamięć. Teraz przed Arką kolejne wyzwanie. Musimy nie tylko nieść pomoc i świadczyć to dobro, o które ksiądz Żołnierkiewicz zabiegał, ale też dbać, by kontynuować rozpoczętą przez niego działalność, pielęgnować pamięć o jego osobie. Myślę, że na każdym kroku będziemy czuć jego obecność.

* Wojciech Bohdanowicz, komandor Yacht Klubu Polski w Olsztynie
— Nie ma słów, żeby oddać aktualny stan ducha. To ogromna strata. Julian to był duch niepokorny, jak każdy żeglarz. Będzie nam Go brakowało, bo aktywnie uczestniczył w życiu Yacht Klubu Polski. Był ojcem chrzestnym naszej flagowej jednostki Bo Warmia, błogosławił nam przed morskimi rejsami, był zawsze podczas wigilii żeglarskich. W tym roku to miejsce zostanie puste. Będę przekonywał kolegów, by tak było na zawsze, bo Julian był wyjątkowy i nie da się go zastąpić nikim innym.
Pocieszam się, że od nie odszedł. On tylko zmienił kurs i odpłynął do Hi-lo, żeglarskiej krainy wiecznej szczęśliwości. Pewnie stamtąd będzie teraz trzymał kciuki za uczestników regat.

* Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna
— Ks. Julian był niezwykle ciepłą, życzliwą i zawsze uśmiechniętą osobą. Był bardzo otwarty na problemy innych, szczególnie najuboższych. Dbał o dzieci, z myślą o których stworzył Dom Pomocy „Arka”. Cieszę się, że mogłem przekazać dofinansowanie na modernizację tego domu, bo w nim pamięć ks. Juliana trwa nadal. Pamiętajmy też, że ks. Żołnierkiewicz jest honorowym obywatelem Olsztyna. Ja zapamiętam Go jako mądrego, pogodnego, cierpliwie tłumaczącego świat człowieka. Na pewno my jako mieszkańcy ponieśliśmy dziś niepowetowaną stratę. Olsztyn bez Niego już nie będzie taki sam...Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Anka #1230900 | 5.174.*.* 29 paź 2013 01:40

  to prawda, drugiego takiego... TW nie będzie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. olsztynianka #1230279 | 178.183.*.* 28 paź 2013 11:50

  A czy takie piękne wspomnienia wymagaja komentarzy!!Jak macie zamieszczać takie jak olsztyniak to lepiej żadnych. Uszanujcie !!!!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. olsztyniak #1230101 | 188.33.*.* 28 paź 2013 08:29

  Czy Prezydent Grzymowicz z własnej kieszeni dołożył do remontu DOMU ARKA?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Duch #1228885 | 37.24.*.* 26 paź 2013 13:16

  Dziwne niema zadnego komentarza,jak za komuni.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz