Sobota, 3 grudnia 2022

Przed nami sylwester! Kiedy była pierwsza impreza w Olsztynie?

2013-12-31 09:00:00 (ost. akt: 2013-12-28 18:30:05)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Podziel się:

Co roku witamy Nowy Rok, ale nie każdy zna historię sylwestra. Dzięki nam dowiecie się, jak działają fajerwerki, kiedy odbyła się pierwsza plenerowa impreza w Olsztynie.

Pierwsza impreza sylwestrowa


Sylwester, jak podają źródła, pierwszy raz obchodzono w Rzymie. Sybilla przepowiedziała, że w roku 1000 nastąpi koniec świata. Zagłady miał dokonać smok uwięziony w lochach Watykanu. Gdy nadszedł 31 grudnia 999 roku w Watykanie urzędował papież Sylwester II. Wybiła północ. Nic się nie wydarzyło, więc ludzie wybiegli na ulice i zaczęli świętować. Na pamiątkę tego wydarzenia mamy sylwestra.

Olsztyński sylwester


Pierwszy plenerowy sylwester odbył się w Olsztynie w 1992 roku na placu pod ratuszem. Organizatorem było Towarzystwo Miłośników Olsztyna.

Sylwester 2014


2014 rok olsztynianie powitają na placu Jana Pawła II. Początek imprezy o godz. 23 przed ratuszem. W programie obok życzeń prezydenta Olsztyna, fajerwerków, będzie muzyka miksowana przez didżeja Matsona, teledyski sprzed lat z najnowszymi hitami, filmowe wspomnienia z 2013 roku. Koniec imprezy o godz. 1.

Szampan


To benedyktyński mnich Dom Perignon odkrył, że w Szampanii wina zamknięte w butelkach wiosną ponownie fermentowały, co często kończyło się rozrywaniem butelek. Wieloletnie obserwacje zakonnika doprowadziły do opracowania kluczowych i niezmienionych do dziś elementów produkcji szampana. Niektórzy twierdzą, że wynalazł go Anglik Christopher Merrett dwadzieścia lat przed francuskim mnichem.

Szampan a wino musujące


W czasie imprezy sylwestrowej każdy mówi, że pije szampana. Tymczasem pije wino musujące o znacznym nasyceniu dwutlenkiem węgla w wyniku wtórnej fermentacji. Wiele win musujących jest nim sztucznie nasycanych. Szampan musi być wyprodukowany metodą szampańską, czyli tradycyjną. To znaczy, że druga fermentacja (to dzięki niej powstają bąbelki) zachodzi w butelce. Butelki się przechyla, aby osad zebrał się w szyjce. Po pewnym czasie butelki są otwierane, drożdże usunięte, a szampan zostaje ostatecznie zakorkowany. Aby wino mogło zostać szampanem może być produkowane jedynie z trzech szczepów winogron: chardonnay, pinot noir i pinot meunier.

Fajerwerki


Już około 206 r. p.n.e. w czasach dynastii Han w Chinach prażono bambusy, aby wywołać huk. Chińczycy wierzyli, że w ten sposób odstraszają duchy.

Jak działają fajerwerki?


Po odpaleniu na ziemi pierwszy lont powoduje odrzut, który wyprowadza sztuczny ogień na odpowiednią wysokość. W locie ogień z lontu przechodzi do kolejnego ładunku i wtedy dochodzi do spektakularnej i widowiskowej eksplozji. Kolory sztucznych ogni powstają w wyniku spalania soli metali. Jaskrawość barw zwiększa się, kiedy dodaje się pyły magnezowe bądź aluminiowe, które mogą osiągnąć temperaturę nawet 2100 stopni Celsjusza. Związki baru dają kolor zielony, sodu — żółty, strontu — czerwony, a miedzi — niebieski.
Kajot

CZEKAMY NA WASZE ZDJĘCIA!
Apelujemy do czytelników „Naszego Olsztyniaka”. Chcemy stworzyć album złożony ze zdjęć wszystkich olsztyńskich sylwestrów plenerowych. Byliście, bawiliście się, macie fotki? Czekamy na nie! Przysyłajcie zdjęcia na adres: poczta@naszolsztyniak.pl


Komentarze (16) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. yyy #1283174 | 88.156.*.* 1 sty 2014 03:58

  bardzo mi się podobało pod ratuszem (pomijając ludzi, którzy między tłumem puszczali fajerwerki, a straż i policja miała to gdzieś...) kilkanaście osób niekulturalnych nie robi z olsztyna wiochy! pozdrawiam ludzi, którzy bawili się ( w kulturalny sposób i byli dla siebie i innych mili )pod ratuszem !!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. a kto, po tym bydle #1283156 | 81.190.*.* 1 sty 2014 01:53

  posprząta śmieci po petardach, butelki, itp..?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. trafo14 #1283145 | 89.228.*.* 1 sty 2014 01:05

  Chyba dziury nie asfalty. Polska robi sobie drogi tylko w złodziejskiej stolicy olać ten kraj

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Pan dżozef #1283129 | 92.28.*.* 1 sty 2014 00:09

  "Zagłady miał dokonać smok uwięziony w lochach Watykanu" ...zapewne każdy teraz się z tego tekstu wymyslonego przez Katoraj smieje ,niemniej jednak nastepna bajka o dziewicy ktora urodzila "chodzacego po wodzie" juz tak nie bawi??Dlaczego? Podobno jestesmy juz bardziej rozgarnieci niz kiedys,oby napewno??

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ha #1283126 | 89.228.*.* 31 gru 2013 23:40

  Olsztyński sylwester pod hasłem: "Życie na Kredycie" hłehłe

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (16)