środa, 27 września 2023

Pomysł na niedzielę? Niezwykła zabawa w CEiKu

2014-01-24 09:48:03 (ost. akt: 2014-01-24 15:00:16)

Autor zdjęcia: CEiK

Podziel się:

Głodni nowych wrażeń? Poszukujecie inspiracji na mądrą familijną zabawę? W niedzielę, 26 stycznia w CEiIK-u zagrają Chłopcy z Nowoszyszek, a dzieci wezmą udział w niezwykłej zabawie karnawałowej z ludową muzyką w tle. Warsztaty „Tradycje naszych dziadków” startują o godz. 13.

W niedzielę zatańczcie w korowodzie barwnych zapustowych postaci pod wodzą Księcia Zapusta. Muzyczne warsztaty karnawałowe dla dzieci z muzyką na żywo poprowadzi Grupa Inicjatywna „Muzyka jest nieskończona”. Chłopcy z Nowoszyszek zagrają na barabanie i cymbałach, o dobrą atmosferę zadba również Akademia Kruszni.

— To będzie wyjątkowa impreza, w czasie której wybierzemy się w podróż do świata muzycznego naszych dziadków i pradziadków. Będziemy tańczyć, bawić się w starodawne i tradycyjne gry — zachęca do udziału w warsztatach Marta Urban-Burdalska, organizatorka wydarzenia. — W czasie warsztatów zaprezentujemy tradycyjne instrumenty, które można było usłyszeć na zabawach ponad sto lat temu, m.in. cymbały wileńskie, harmonię trzyrzędową, bęben obręczowy i baraban. Dzieci będą mogły ich dotknąć, sprawdzić jak grają.

Zapomnieliście, jak wyglądało kolędowanie na Warmii i Mazurach, Podlasiu, Suwalszczyźnie? Czy wiecie, że Kusaki to po prostu pochody przebierańców w okresie zapustów, a wołoczebne to kolędowanie wielkanocne praktykowane jeszcze na Podlasiu? Tutaj obok lekcji na temat dawnych tradycji znajdziecie też dobrą zabawę. Mile widziane przebrania.

— Brakuje w Olsztynie zajęć, które upowszechniałyby dawne tradycje, a one mają wielką wartość. Trzeba tworzyć wydarzenia, w czasie których można się spotkać całymi rodzinami, śpiewać grać, tańczyć. Dziś tak ważne jest, by dzieci miały kontakt z często zapomnianymi zwyczajami, które mogą tak wiele wnieść do naszej codzienności — kończy Marta Urban-Burdalska.
Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

Organizatorzy: Grupa Inicjatywna Muzyka Jest Nieskończona, Stowarzyszenie Tratwa, Stowarzyszenie Krusznia. „Tradycje naszych dziadków” w niedzielę, 26 stycznia w godz. 13-14.30 w CEiIK-u. Wstęp wolny.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB