Piątek, 24 marca 2023

Warmińska niteczka. To będzie raj nie tylko dla rowerzystów

2014-02-21 15:35:37 (ost. akt: 2014-02-21 16:17:05)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Podziel się:

Około 60 km – tyle ma wynosić szlak pieszo-rowerowy tworzący pętlę wokół czterech gmin. W piątek w ratuszu podpisano deklarację, na podstawie której powstanie „Warmińska niteczka”, czyli turystyczno-rekreacyjna trasa łącząca Barczewo, Dywity, Olsztyn oraz Purdę.

- Olsztyn ma bardzo rozbudowany i dobrze oznakowany system szlaków – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. - Teraz, gdy ich trasa będzie wybiegać poza granice administracyjne miasta, wycieczki będą jeszcze ciekawsze.

„Warmińska Niteczka” to robocza nazwa szlaku turystyczno-rekreacyjnego mającego połączyć tereny gmin Olsztyn, Barczewo, Purda i Dywity. Szczególnym uczestnikiem tego zamierzenia jest Stowarzyszenie „Wspólne Wójtowo”, które zainicjowało cały projekt oraz Nadleśnictwo Olsztyn, będące administratorem znacznej części obszaru, przez który przebiegnie planowana trasa.

„Warmińska Niteczka” ma formę pętli o długości około 60 km, bez szczególnego wyznaczania początku i końca jej przebiegu. Dodatkiem do głównej pętli będą krótkie trasy poboczne, służące do doprowadzeniu do lokalnych atrakcji historycznych, przyrodniczych czy krajobrazowych. Głównym celem zaplanowanej trasy jest zapewnienie turystom i mieszkańcom atrakcyjnego sposobu poznawania uroków i bogactwa poszczególnych gmin. Odbiorcami szlaku będą rowerzyści, piechurzy, biegacze, miłośnicy Nordic Walking oraz narciarze biegowi.

Szlak będzie tworzyć spójną całość i gwarantować jednakowy standard na całej długości. Zgodnie z intencjami uczestników projektu, na szlaku ma być zastosowane jednolite oznakowanie, ma być wyposażony w jednakowe elementy małej architektury (ławeczki, tablice informacyjne, drogowskazy, altany wypoczynkowe, itp.), a działania promocyjne będą organizowane wspólnie.

Inicjatywa już zdobyła szersze zainteresowanie, dzięki czemu Stowarzyszenie „Wspólne Wójtowo” otrzymało nominację do nagrody Fundacji Batorego przyznawanej w ramach akcji Masz Głos Masz Wybór. Rozstrzygnięcie nastąpi 28 lutego 2014 r. w Warszawie.
UM Olsztyn


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zenek #1335466 | 176.97.*.* 26 lut 2014 11:51

  Taką piękną drogę z chodnikiem i ścieżką rowerową lepiej byście zrobili z Dywit do Olsztyna.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zab #1332130 | 83.25.*.* 22 lut 2014 07:11

  Wiesz Pan, trochę racji w tym jest że, warto by było zagościć w Barczewie, Zalesiu, Tumianach, przepięknych terenach wokół Jedzbarka, oraz wielu innych miejscowości. Tak myśląc zahaczymy o Rospudę. To inicjatywa dla innych - niech się wykażą, bo przykład dostali od Stowarzyszenia Wspólne Wójtowo. Z tego co piszą to, burmistrz Barczewa koordynuje tę imprezkę i jak widać skutecznie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Pan #1331777 | 83.25.*.* 21 lut 2014 17:20

  Super pomysł jak wszystko się uda to będzie naprawdę super atrakcja. Jestem za !!! Szkoda tylko, że Barczewo zostało pominięte na szlaku i będzie ten szlak daleko od miasta gminnego przebiegał, dla mnie osobiście nie będzie po drodze z tego korzystać, będę musiał nadal biegać i jeździć po zadupiałych powiatowych w fatalnym stanie drogach, widocznie burmistrzowi her grubemu barczewskiemu wąsowi nie wpadło do głowy by to podciągnąć bliżej miasta, ale jaki włodarz i rada, taka dupa blada....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz