Sobota, 3 grudnia 2022

Najważniejsze na Warmii i Mazur

2014-05-21 12:00:00 (ost. akt: 2014-05-16 23:59:03)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Sanktuarium to miejsce kultu związanego z objawieniem np. Najświętszej Maryi Panny, relikwiami lub cudownym wizerunkiem. Do tego miejsca zjeżdżają się wierni, by prosić o łaski, przebaczenie lub też w intencjach dziękczynnych.

Sanktuaria związane są z kultem Chrystusa, Matki Boskiej oraz świętych. Pielgrzymowanie do świętych miejsc w trudnych historycznie czasach podtrzymywało patriotycznego ducha i jednoczyły naród. Najwięcej pielgrzymek związanych jest z kultem maryjnym. Większość miejsc pielgrzymkowych to sanktuaria poświęcone Maryi. Stanowią one 80 proc. wszystkich sanktuariów istniejących na świecie. Najczęściej odwiedzane warmińskie sanktuaria maryjne znajdują się w Gietrzwałdzie, Świętej Lipce i Stoczku Klasztornym.

Pamięć Prymasa Tysiąclecia


Stoczek to ważne historycznie miejsce dla Polski. Tutaj przez rok więziono prymasa Stefana Wyszyńskiego. Sanktuarium Matki Bożej Królowej Pokoju w Stoczku Klasztornym to dziś miejsce do którego pielgrzymują wierni z całej Polski, ale również muzeum. Prymas Tysiąclecia trafił do Stoczka w październiku 1953 roku jako więzień władzy komunistycznej. Wydzielono mu część pomieszczeń nieużytkowanego od lat klasztoru. Spędził tu rok. Dziś w celi, w której przebywał Prymas można oglądać książki, listy, obejrzeć fotografie. Zachowała się tablica z rozkładem dnia Prymasa, pozostały meble i osobiste rzeczy.

Święta Lipka dla Warmii i Mazur niczym Częstochowa


Sanktuarium Matki Boskiej Świętolipskiej w Świętej Lipce to najważniejsze sanktuarium maryjne w północnej Polsce. Do dziś funkcjonuje powiedzenie, które powstało jeszcze w czasach zaborów. „Czym Częstochowa dla Polski, Ostra Brama dla Litwy, tym Święta Lipka dla Warmii i Mazur”. Ze Świętą Lipką wiąże się legenda. W pierwszej połowie XIV w. mężczyzna po dokonaniu zbrodni oczekiwał na wyrok śmierci w kętrzyńskim zamku. W nocy przed egzekucją objawiła mu się we śnie Matka Boża. Miał wyrzeźbić jej wizerunek, w zamian za co zostaną odpuszczone mu grzechy. Nakazała też, by figurę umieścił na pierwszej napotkanej lipie (to drzewo poświęcone Matce Bożej). Po przebudzeniu znalazł kawałek drewna i dłuto. Wyrzeźbił tak piękną figurę Maryi z Dzieciątkiem, że sędziowie uznali to za znak Boży i uwolnili skazańca. Ten w podzięce umieścił wyrzeźbioną figurkę w przydrożnej lipie, na drodze wiodącej do Reszla. Figura Matki Bożej zasłynęła wkrótce w całej okolicy, a pierwsze łaski spowodowały napływ pielgrzymów z całej Warmii i Prus. Świątynia powstała w 1687 roku, a w 1693 roku świątyniękonsekrowano. 4 lata później stanął tu murowany klasztor. Kopię obrazu Matki Boskiej Śnieżnej jezuici zamówili u niderlandzkiego malarza Bartłomieja Pensa. Kościół w świętej Lipce jest dziś uważany za najwspanialsze dzieło architektury barokowej w północno-wschodniej Europie.


Przebudzenie Warmiaków


Kolejne sanktuarium — w Gietrzwałdzie stało się sławne dzięki Objawieniom Matki Bożej, które miały miejsce 19 lat po Objawieniach w Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku. Objawienia Matki Bożej potraktowano wówczas jako przebudzenie świadomości narodowej Warmiaków. Dziś pielgrzymi od lat przyjeżdżają po wodę ze źródełka, która przynosi ulgę cierpiącym, były też dowody licznych uzdrowień.

Brunon najmłodszy


Najmłodszym miejscem kultu na terenie Archidiecezji Warmińskiej jest bartoszyckie Sanktuarium św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu, biskupa i męczennika. Sanktuarium ustanowił 7 czerwca 2002 roku ks. abp metropolita warmiński Edmund Piszcz.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Andy #1412875 | 83.23.*.* 8 cze 2014 07:59

    Bardzo bym chciał, aby jeśli wymienia się sanktuaria to wszystkie na terenie Warmii i Mazur. Nie zamierzam wyręczać autora tego tekstu, ale że wymienię Sanktuarium Krwi Chrystusa w Bisztynku, sanktuarium św. Rocha w Tłokowie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz