Wtorek, 29 listopada 2022

Mama na pełen etat, czyli pomiędzy rodziną a pracą

2014-05-26 14:00:00 (ost. akt: 2015-03-16 13:17:50)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Podziel się:

Co trzecia Polka obawia się utraty posady z powodu zajścia w ciążę - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut SMG/KRC na potrzeby Fundacji Świętego Mikołaja.

17 proc. pracodawców twierdzi natomiast, że kiedy kobieta zachodzi w ciąże, staje się gorszym pracownikiem niż jej koledzy z zespołu. Nic dziwnego, że wiele przyszłych i obecnych mam zastanawia się, jak pogodzić życie zawodowe i rodzinne.

Sprawdź, jakie masz prawa


Zgodnie z polskim prawem urlop macierzyński przysługuje kobietom, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Z chwilą urodzenia dziecka - mama otrzymuje prawo do 20-to tygodniowego urlopu z możliwością przedłużenia aż do roku. Wysokość wynagrodzenia otrzymywanego w czasie urlopu macierzyńskiego jest uzależniona od czasu jego trwania. Okres macierzyński to czas kiedy młoda mama w pełni może poświęcić się opiece nad dzieckiem. Jest chroniona prawnie w trakcie jego trwania i nie może zostać zwolniona przez pracodawcę, podobnie jak na urlopie wychowawczym.
- W przypadku zatrudnienia na czas określony, zasiłek macierzyński będzie wypłacany przez 52 tygodnie od porodu, w kwocie 80 proc. pensji. W przypadku umowy zlecenia, także można otrzymywać takie świadczenia. Warunkiem jest posiadanie opłaconej składki ZUS w dniu porodu - tłumaczy Małgorzata Majewska, ekspert montserpolska.pl.

Po urlopie macierzyńskim


Zgodnie z Kodeksem Pracy z chwilą powrotu do firmy kobieta otrzymuje to samo lub równorzędne stanowisko, jakie zajmowała przed urodzeniem dziecka.
- Pokaż, że po powrocie jesteś zmotywowana i dobrze zorganizowana. Pokaż, że umiesz oddzielić życie osobiste od obowiązków zawodowych, a zwolnienie z pracy bierzesz tylko w wyjątkowych sytuacjach. Nie nadużywaj argumentu, że jesteś młodą mamą. Wszyscy pracownicy mają życie prywatne. Rozważ też na początku przejście na 3/4 lub 7/8 etatu, by stopniowo przyzwyczaić się do powrotu i godzenia obowiązków zawodowych z rodzinnymi - zachęca Małgorzata Majewska.

Kluczem do sukcesu jest odpowiednie przygotowanie i zaangażowanie rodziny. Sprawdzony żłobek lub niania oraz pomoc partnera powinny pomóc młodej mamie wdrożyć się w nowy system. Praca zawodowa i jednoczesne bycie rodzicem to nie lada wyzwanie dla każdej kobiety.
- Nie musisz się obwiniać, jeśli od czasu do czasu poczujesz się zestresowana nadmiarem obowiązków. Postaraj się wprowadzać zmiany stopniowo. Jeśli potrzebujesz pomocy, nie bój się prosić o nią rodzinę czy przyjaciół - radzi ekspertka.

Określ dyspozycyjność


Niekiedy firmy wymagają od pracowników nie tylko pełnej dyspozycyjności w biurze, ale i po godzinach pracy.
- Jeśli jesteś mamą - organizacja czasu to klucz do sukcesu. Nie obawiaj się powiedzieć szefowi, że czekają na Ciebie obowiązki domowe. Zakomunikuj otwarcie, że nadgodziny mogą być wyjątkiem, a nie normą - dodaje Małgorzata Majewska.

Bądź pozytywnie nastawiona


Każdy od czasu do czasu odczuwa spadek formy i przygnębienie pracą. Zamiast narzekać, jak trudne jest pogodzenie życia zawodowego z obowiązkami rodzinnymi, postaraj się znaleźć skuteczne rozwiązanie problemu. Poproś o pomoc współpracowników lub zaproponuj, by usprawnić pracę w biurze tak, aby każdy mógł wychodzić z firmy o czasie. Obowiązkami rodzinnymi dziel się z partnerem. Wypracowanie konkretnych działań nie musi być trudne, a z pewnością okaże się korzystne dla wszystkich.

Działaj planowo


Teoretycznie każdy pracownik wie, że ma prawo poza godzinami pracy wyłączyć komórkę służbową, by poświęcić w pełni czas bliskim. Nie zawsze jednak jest to proste. Branie nadgodzin, zabieranie projektów do domu - te czynniki nie sprzyjają życiu rodzinnemu. Postaraj się dobrze zorganizować dzień pracy. Aby nie dopuścić do chaosu - ustal priorytety. Wyeliminuj te elementy, które mogą Cię rozproszyć np. ogranicz korzystanie z portali społecznościowych czy wyjścia ze współpracownikami na kawę. Jeśli skupisz się w pełni na wykonaniu powierzonych Ci obowiązków i nie będziesz się spóźniać, uda Ci się wychodzić z firmy o czasie i mieć wolne popołudnia dla rodziny - zachęca Małgorzata Majewska.

W ostateczności podejmij decyzję


Jeśli przełożony nie jest zwolennikiem polityki prorodzinnej i nie jest skłonny do negocjacji, a Ty pomimo starań nie jesteś w stanie pogodzić obu ról, warto zastanowić się nad zmianą firmy. Istnieje wiele organizacji, w których panuje prorodzinna polityka, a pracownicy-rodzice mogę na przykład, w ustalonych ramach, pracować częściowo zdalnie.
- Pamiętaj jednak, by korzystać z takich ułatwień tylko w wyjątkowych okolicznościach np. w czasie choroby dziecka. Pracownicy, którzy nie mają dzieci, mogą poczuć, że masz większe przywileje, a to może prowadzić do niepotrzebnych konfliktów i napiętej atmosfery - przestrzega ekspertka. - Wiele firm ma również dodatkowe udogodnienia takie jak żłobek czy przedszkole dla dzieci pracowników. Nie bój się zapytać o ten aspekt także podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dowiedz się jak to wygląda w praktyce. Zapytaj, czy w razie potrzeby będziesz mógł pracować zdalnie lub elastycznie ułożyć grafik, tak by poświęcić czas najbliższym.
Informacja prasowa

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB