środa, 7 grudnia 2022

Jaki radny zrozumie problemy rodziny w Olsztynie?

2014-06-25 11:17:00 (ost. akt: 2014-06-25 11:25:19)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Podziel się:

Polityka prorodzinna Olsztyna pozostawia wiele do życzenia, czego dowodzą ostatnie nasze artykuły. Zapytaliśmy więc mieszkańców, jakie cechy powinien mieć radnych, by naprawdę rozumieć problemy rodziny.

Konrad Husak, Belgia:
— Radny powinien być przede wszystkim rodzinny, ale także wykształcony, bo edukacja kształtuje człowieka. W Polsce nie ma możliwości, które pozwalałby na założenie rodziny. Sam wyjechałem z kraju i myślę, że tutaj nie zdecydowałbym się mieć dzieci. Musiałby się polepszyć warunki ku temu. W Belgii jestem w stanie zarobić na rodzinę i do tego odłożyć pieniądze. Obecnie wielu młodych ludzi decyduje się na wyjazd z kraju, bo w Polsce nie ma perspektyw dla rodzin.

Ewa Baranowska, nauczycielka, Lidzbark Warmiński:
— Radny zajmujący się sprawami rodziny powinien znać się na tej kwestii. Musi mieć zdolność postrzegania rodziny w szerszym kontekście. Powinien dostrzegać problemy z jakimi musi zmagać się rodzina i umieć spojrzeć na nie z różnych stron. Polityka prorodzinna w Polsce nie jest na najlepszym poziomie. Nie dostrzega się problemów rodziny. Na przykład samotny ojciec wychowujący dziecko, który nie ma kontaktu z matką, bo wyjechała za granicę, pozbawiany jest wszelkich świadczeń. Myślę, że polskie prawo nie jest prorodzinne.

Marcin Skrycki,
Edyta Skrycka:

— Taki radny powinien mieć dzieci, a nawet wnuki. Uważam, że wtedy dostrzegałby problem z perspektywy dwóch pokoleń. Radny, który spojrzy na rodzinę jako rodzic będzie wiedział, jakie jest zapotrzebowanie na przedszkola i bursy. Natomiast obserwując rodzinę okiem dziadka wykorzystałby doświadczenie i wiedzę, które zdobył wychowując swoje dzieci i wnuki. Nie znamy radnych zajmujących się sprawami rodziny w Olsztynie i nie spotkaliśmy się tu z polityką prorodzinną. Słyszeliśmy jedynie o Karcie Dużej Rodziny, która upoważnia do zniżek, np. na bilety na basen. Uważamy, że dzieci powinny mieć takie place zabaw jak ten na Nagórkach. Niestety inne rozrywki są zwykle płatne i nie są to małe pieniądze. Nie wszystkich rodziców na to stać.


Tomasz Piotrowski, student kryminalistyki:
— Radny powinien być przede wszystkim patriotą. Liczy się także uczciwość. Mile widziane byłoby wykształcenie w kierunku pedagogicznym. Myślę, że polityka prorodzinna w Polsce nie istnieje. Gdyby państwo nie zabierało ludziom pieniędzy, nie musiałoby pomagać rodzinom. Jeżeli ludzie mieliby pieniądze nie byłoby takiego niżu demograficznego.

Jacek Szubiakowski, dyrektor olsztyńskiego Planetarium I Obserwatorium Astronomicznego:
— Radny powinien mieć rodzinę, ale nie jest to warunek konieczny. Nie wymagałbym także wykształcenia pedagogicznego, ale uważam, że nie przeszkodziłoby ono w pracy. Ponadto ważne są empatia i spolegliwość. Nie jestem za bardzo zaangażowany w temat polityki prorodzinnej, ponieważ mam dorosłego syna. Wydaje mi się, że jest czynionych wiele działań w tym kierunku, ale często są one nieskuteczne. Widać to po niskim przyroście naturalnym. Poza tym Polki w Anglii chętnie rodzą dzieci, a w Polsce nie, więc musi coś w tym być.
Jeżeli chodzi o działania radnych w kierunku polityki prorodzinnej, to nie słyszałem o wielu działaniach.

Dominika Urniaż, analityk danych GIS:
— Radny zajmujący się sprawami rodziny powinien być zorientowany w tym temacie. Dobrze byłoby, gdyby był rodzicem, ale brak dzieci według mnie nie powinien wykluczać. Mimo to, uważam, że rodzic będzie lepiej wiedział jakie są potrzeby rodziny, ponieważ będzie to znał z doświadczenia. Nie interesuję się polityką w Olsztynie. Jednak wspieranie polityki prorodzinnej nie jest szczególnie widoczne na co dzień.


Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. takich właśnie mamy "studentów" #1425730 | 5.172.*.* 26 cze 2014 10:19

  student kryminalistyki to typowy korwinowski kuc. Bełkot i te niby straszne państwo. Chyba koleszka nie słyszał o krajach skandynawskich gdzie socjal jest na takim poziomie ze wlasnie ludzie spokojnie moga zakladac rodziny, podobnie jest w UK - to dlatego tam kobiety rodza bo panstwo daje prawdziwe wsparcie. Ale widac "student" ksiazek nie czyta.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Cinek #1425370 | 83.11.*.* 25 cze 2014 18:49

  Nauczycielka a bełkot...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. zero abonament #1425211 | 195.47.*.* 25 cze 2014 15:20

  Proponuję zniżki na abonament parkingowy

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. kryminalista #1425054 | 83.20.*.* 25 cze 2014 12:44

  Tomaszu, wiele studiowania przed tobą. Poza podatkami, warmińsko-mazurska klasa robotniczo-chłopska dziedziczy niski kapitał kulturowy w jednoczącej się Europie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz