Sobota, 20 kwietnia 2024

Rezygnacja z cukru bez wyrzeczeń

2014-07-03 10:31:17 (ost. akt: 2014-07-03 10:38:25)

Podziel się:

Cukier – mimo że niezdrowy, jego spożycie nie spada. Wynika to z przekonania, że żaden produkt nie jest w stanie go zastąpić. To błąd, ponieważ stewia została już uznana za jego naturalny substytut.

Jest to roślina posiadająca substancje 300 razy słodsze od cukru, które jednocześnie nie mają kalorii, nie psują zębów, nie powodują próchnicy i co ważne - nie podnoszą poziomu glukozy we krwi. Poleca się ją wszystkim, w szczególności diabetykom.

Stewia trafiła do Polski w 2011 roku wraz z rozporządzeniem Unii Europejskiej i dopuszczeniu jej do spożycia. Największym zainteresowaniem cieszy się w punktach ze zdrową żywnością, ale powoli pojawia się także w tradycyjnych sklepach. Jest odpowiednia dla wszystkich osób, które chcą ograniczyć spożycie cukru.

Osoby cierpiące na cukrzycę powinny zmienić swój sposób żywienia.
- Tej zmiany celowo nie nazywam dietą, ponieważ ich sposób żywienia powinien być zmodyfikowany na stałe” – uważa Katarzyna Zadka, specjalista ds. żywienia Nestlé. - Natomiast sam sposób żywienia diabetyków niewiele różni się od tego, który poleca się każdemu z nas. Przede wszystkim należy unikać potraw tłustych i smażonych oraz dużych ilości cukrów prostych.

Jednak co zrobić w przypadku, gdy poczujemy ochotę na „coś słodkiego”?
- Stewia jest naturalnym słodzikiem. Już jej niewielkie ilości pozwolą nam uzyskać słodki smak, nie dostarczając naszemu organizmowi kalorii – twierdzi Katarzyna Zadka. Może być użyta jako naturalny słodzik do kawy czy herbaty. Można ją również dodawać do gotowych produktów.
- W Polsce dostępne w sprzedaży są jogurty ze stewią, piwo słodzone stewią, czekolady, a cała gama produktów będzie się systematycznie poszerzała” – uważa Beata Straszewska, przedstawicielka firmy Stewiarnia.

Dlaczego tak ciężko jest nam zrezygnować z cukru? Ponieważ jego działanie i smak działają uzależniająco. Warto więc zastąpić go czymś innym ze względu na fakt, że jego nadużywanie może prowadzić do szeregu chorób, natomiast w przeciwieństwie do takich używek jak papierosy czy alkohol, nie dowiemy się o tym z opakowania.
źródło: infoWire.pl


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB