Wtorek, 29 listopada 2022

Uczynić Olsztyn miastem rodzinnym

2014-07-28 13:57:18 (ost. akt: 2014-07-28 14:25:53)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Marcin Kierul/Beata Szymańska

O inwestycjach i działaniach prorodzinnych rozmawiamy z Piotrem Grzymowiczem, prezydentem Olsztyna.

„Nasz Olsztyniak” w centrum zainteresowania stawia rodzinę, jej problemy, potrzeby, ale też działania, dzięki którym rodzinom żyje się lżej, ciekawiej. Ostatnia inwestycja miejska, czyli Park Centralnym stał się właśnie takim miejscem.
— To prawda. Park Centralny jest tłumnie odwiedzany przez rodziny, które tam nie tylko piknikują, ale również korzystają ze ścieżek rowerowych, spacerowych. I to bardzo mnie cieszy. Liczę, że podobnie będzie z Parkiem Podzamcze, którego pierwszą częśćjuż oddaliśmy do dyspozycji mieszkańców.

Teraz najbardziej wyczekiwaną inwestycją jest plaża miejska. Jest szansa, że jeszcze w tym roku rozłożymy się tam z ręcznikiem?
— Jeśli tylko w sierpniu pogoda dopisze, to są na to realne szanse. W czwartek dostałem smsa, że drewno na pomosty, które sprowadzaliśmy z Afryki właśnie wpłynęło do portu w Gdyni. W ten weekend ruszy więc montaż desek. Wykonawca plaży miejskiej miał czas na zakończenie inwestycji do końca września, ale poprosiliśmy go o maksymalnie przyspieszenie i już do końca lipca pierwsza część inwestycji ma zostać zakończona.

Olsztyniacy często pytają jednak, czy przebudowa plaży musiała odbywać się w sezonie wakacyjnym.
— Niestety, inaczej być nie mogło. To inwestycja warta prawie 70 mln zł, więc nie dało się jej zrealizować w ciągu dwóch czy trzech miesięcy. Poza tym, gdybyśmy nie postarali się o pieniądze ze środków unijnych, na tak dużą inwestycję nie moglibyśmy sobie pozwolić. Trzeba pamiętać też o tym, że nie zawsze wszystko zależy od nas. Wystarczy, że jeden z dostawców nie dostarczy materiałów w terminie i już mamy opóźnienie. Ale naprawdę robimy, co w naszej mocy, by ta inwestycja została oddana jak najszybciej.

A tymczasem zostają nam inne plaże i Aquasfera.
— Aquasfera to kolejna inwestycja, którą przypadła do gustu olsztyńskim i nie tylko olsztyńskim. Codziennie odwiedza ją ok. 1000-1500 osób. Aquasfera obok transportu publicznego jest również głównym punktem zainteresowania rodzin korzystających ze zniżek, jakie daje Karta Dużej Rodziny.

Skoro jesteśmy przy Karcie, czy teraz odkąd weszła w życie karta ogólnopolska, czy nasza lokalna będzie jeszcze rozwijana?
— Oczywiście, cały czas staramy się pozyskiwać kolejnych partnerów. Zachęcamy ich do współpracy z nami na rzecz rodzin wielodzietnych. Wśród partnerów karty są również wszystkie miejskie instytucje kultury, które ciągle podnoszą poziom organizowanych wydarzeń. Nasz Teatr Lalek, którego część sanitarną remontujemy w te wakacje, cieszy się uznaniem i renomą widzów nie tylko z Olsztyna. Rozmawiałem nawet z dyrektorem banku w Warszawie, który do nas przyjeżdża z dziećmi na spektakle. Również w programie Olsztyńskiego Lata Artystycznego jest sporo wydarzeń familijnych, jak choćby odbywające się właśnie Międzynarodowe Dni Folkloru „Warmia”, podczas których w amfiteatrze można spotkać tłumy młodych i starszych widzów. Co ważne, ofertę Olsztyna doceniają również rodziny spoza miasta. Właśnie otrzymałem informacje z Sanepidu, że w Olsztynie przebywa aż 28 grup kolonijnych, tak wielu jeszcze nie mieliśmy. To dowód na to, że Olsztyn jest miejscem atrakcyjnym dla młodych ludzi.

Czyli działania na rzecz rodzin nie są panu obce?
— Absolutnie nie. Jeśli będziemy dbać o rodziny, również wielodzietne, to w przyszłości będziemy mogli góry przenosić. Według prognoz demograficznych Olsztyn, obok Warszawy i Krakowa będzie miastem, w którym liczba mieszkańców będzie się zwiększała. To bardzo korzystne dla nas informacje. Musimy jednak stale pracować nad tym, by rodziny czuły się w Olsztynie dobrze. Wiadomo, że nie da się zrobić wszystkiego od razu, ale małymi kroczkami sprawiać, by miasto coraz lepiej odpowiadało potrzebom rodzin i dzieci. Stąd również wspieranie młodych żeglarzy, z myślą o których zostanie unowocześniona baza na Słonecznej Polanie, liczne szkółki piłkarskie czy zajęcia artystyczne, m.in. folklorystyczne, w szkołach i przedszkolach oraz fundusze stypendialne. Jak wspomniałem, wszystkiego naraz nie zrobimy, ale stale pracujemy nad tym, by olsztyńskim rodzinom żyło się jak najlepiej i by to z naszym miastem ludzie wiązali swoją przyszłość.
Anna Szapiel-Danylczuk

Kto jest Kim - Kto.wm.pl

Piotr Grzymowicz

Ocena: 73.22% (366 głosów)

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB