Sobota, 3 grudnia 2022

W olsztyńskim BWA tętni życiem

2014-08-05 10:30:19 (ost. akt: 2014-08-05 10:56:19)

Autor zdjęcia: Mat. prasowy BWA

Podziel się:

Za nami wernisaż wystawy „Odzyskane”, prezentującej obiekty, wideo i fotografie Mariana Stępaka, a także spotkanie artystką Elżbietą Jabłońską oraz olsztyńskimi "ogrodnikami" .

Marian Stępak wykorzystując w swoich działaniach przedmioty codzienne, tkaniny i odpadki tworzy instalacje i obiekty artystyczne. Rzeczy znalezione poddaje on plastycznym i znaczeniowym przekształceniom nadając im nowe sensy, wpisując w nowe konteksty.

W olsztyńskim BWA prezentuje prace z ostatnich lat oraz kilka nowych realizacji, przygotowanych konkretnie na tę wystawę. Najnowsze są wydruki wielkoformatowe wykonane na podstawie fotografii z cmentarzy, do których artysta dokomponował stare, skorodowane, metalowe tabliczki z grobów z nazwiskami zmarłych osób, które znalazł na cmentarnych wysypiskach.

Podstawowymi problemami, które podejmie artysta są, jak sam mówi, czas i pamięć. Tytuł „Odzyskane" odnosić się ma do miejsca, jako terytorium, w którym odbywa się wystawa – województwa warmińsko-mazurskiego, a więc do „Ziem Odzyskanych".
 
„Odzyskane”. Wystawa Mariana Stępaka w sali kameralnej BWA Galerii Sztuki w Olsztynie potrwa do 31 sierpnia.


W BWA odbyło się także spotkanie w związku z trwającym przez całe lato projektu "Nieużytki Sztuki". Na spotkaniu była obecna artystka Elżbieta Jabłońska oraz "ogrodnicy" hodujący kwiaty i warzywa na przygaleryjnej grządce. Było wspólne konstruowanie rzeźby z witek wierzbowych,
wegetariański poczęstunek oraz rozmowy.

Nieużytki sztuki" to projekt Elżbiety Jabłońskiej finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotyczący bezpłatnej dzierżawy przyległych do publicznych galerii i muzeów terenów zielonych – trawników czy kawałków ziemi. Projekt jest propozycją zaangażowania publiczności w działania w przestrzeni miejskiej, ale przede wszystkim przestrzeni sztuki. Celem „Nieużytków" jest zbliżenie publiczności do instytucji galerii, a następstwem projektu może być zmiana nastawienia do sztuki współczesnej i zniesienie bariery między oficjalnym miejscem kultury a mieszkańcami.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB