Piątek, 24 marca 2023

To strażacka rodzina z Wójtówka

2014-08-10 12:00:00 (ost. akt: 2014-08-08 14:59:45)

Autor zdjęcia: Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

Podziel się:

Za najpopularniejszą jednostkę OSP z powiatu olsztyńskiego czytelnicy „Naszego Olsztyniaka” uznali strażaków z Wójtówka. Ich recepta na sukces? Wszyscy jesteśmy jedną wielką rodziną — podkreślają.

Weronika Ślusarska ma 16 lat. Zamiłowanie do gaszenia pożarów odziedziczyła po mamie, tacie, dziadku i wujkach. Wszyscy są ochotnikami w jednostce z Wójtówka. W szeregach strażaków jest także jej o rok starsza siostra Klaudia. Weronika jeszcze w akcjach nie uczestniczy, ale zawody pożarnicze wygrywa. Dziewczęca młodzieżowa drużyna pożarnicza z Wójtówka jest słynna w całej gminie. W tym roku zdobyły pierwsze miejsce w zawodach gminnych.

Zgrana załoga


Tradycje strażackie z pokolenia na pokolenie przekazywane są też w rodzinie obecnego naczelnika OSP.
— Strażakiem jest mój ojciec, brat Jarosław, szwagier, siostra — wylicza Mariusz Szutkowski, naczelnik ochotników z Wójtówka. — Jesteśmy naprawdę dużą zgraną załogą. Co jest dla nas ważne? Zawsze działamy wspólnie, mamy pomysły, które realizujemy razem. Postanowiliśmy z własnych funduszy wybudować drugi budynek straży. Wszystkie pieniądze, które otrzymujemy za wyjazdy oddajemy na jednostkę. Otrzymaliśmy też wsparcie z zarządu wojewódzkiego, nadleśnictwa, burmistrza. Nie czekamy, aż ktoś nam pomoże. Sami działamy.
Kto wie, może szeregi ochotników zasili w przyszłości 4-letni Jakub, bratanek pana Mariusza oraz czterech synów i córka naczelnika? Strażacy żartują, że kryzysu kadrowego nie przewidują.

Docenieni przez mieszkańców


Strażacy z Wójtówka znani są nie tylko z tego, że gaszą pożary, ale także z akcji na rzecz lokalnej społeczności. Jeśli w sołectwie trzeba zorganizować imprezę, robią to właśnie oni. Ochraniają też lokalne mecze piłki nożnej, przygotowują zabawy, pikniki, co roku są obecni w czasie finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizują akcje krwiodawstwa.
— Myślę, że właśnie dzięki naszemu zaangażowaniu otrzymaliśmy od naszych mieszkańców tak ogromne wsparcie i wygraliśmy w plebiscycie. Za co jesteśmy ogromnie wdzięczni — dodaje Mariusz Szutkowski. Strażaków ochotników doceniają nie tylko dorośli, ale i najmłodsi. Przedszkolaki z Jezioran wychwalają ochotników z Wójtówka jak tylko mogą. A strażacy odwdzięczają się wspólną strażacką zabawą.
Katarzyna Janków-Mazurkiewicz


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB