środa, 29 listopada 2023

400 dni na budowę części linii tramwajowej. Wizualizacje!

2014-08-19 15:44:14 (ost. akt: 2014-08-19 16:43:59)

Autor zdjęcia: Wizualizacja UM Olsztyn

Podziel się:

Ponad 6 km linii tramwajowej, przebudowa skrzyżowań, dróg i ścieżek rowerowych oraz budowa nowej ulicy Bukowskiego to główne założenia umowy dotyczącej robót w obszarze ulic Witosa-Płoskiego-Sikorskiego i Tuwima w Olsztynie. Inwestycja ma być gotowa do września 2015 r.

Już za kilka tygodni na kilku olsztyńskich ulicach rozpocznie się budowa torów tramwajowych.
- Zanim jednak rozpoczną się prace budowlane na ulicy Sikorskiego, wykonawca zobowiązany jest do przygotowania dwóch tymczasowych dróg objazdowych, po których podróżujący samochodami osobowymi będą mogli ominąć roboty drogowe – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna i dodaje: - Płynność ruchu zostanie zachowana dzięki połączeniu ulicy Krasickiego z ul. Pstrowskiego przez teren byłego poligonu wojskowego i Piękną Górę (w okolicach masztu TV) oraz połączenie osiedla Generałów przez Brzeziny z al. Warszawską (od ul. Gen. Maczka do ul. Szostkiewicza i Kalinowskiego do Al. Warszawskiej.

Co zostanie zrobione? Zakres prac przewiduje budowę linii tramwajowej w ulicy Witosa, Płoskiego, al. Sikorskiego (ze skrzyżowaniem z ul. Pstrowskiego) oraz ul. Tuwima. Ponadto wykonawca odpowiada m.in. za wykonanie stacji prostownikowej dla trakcji tramwajowej, budowę murów oporowych, chodników i ścieżek rowerowych wzdłuż linii tramwajowej. W projekcie przewidziano także budowę kładki pieszo-rowerowej w ciągu ul. Tuwima oraz wzmocnienie mostu nad rzeką Łyną. Inwestycji towarzyszyć będzie również przebudowa i budowa zatok oraz przystanków komunikacji publicznej.

Trasa jednotorowej odnogi linii tramwajowej, którą wykona Skanska biegnie wzdłuż ulicy Tuwima do Uniwersytetu Warmińsko–Mazurskiego w Olsztynie. W miejscu inwestycji powstanie także dwutorowy przystanek końcowy, mijanka i punkt socjalno-informacyjny. Trasa linii biegnie po północnej stronie ul. Tuwima, poza obszarem jezdni i krzyżuje się z ulicą G. Nowaka oraz Iwaszkiewicza. Na realizację umowy wykonawca firma Skanska S.A. będzie miała 400 dni od daty podpisania umowy, do 23.09.2015 r.
Olsztyn.eu


W ramach umowy powstanie:
- dwutorowa linia tramwajowa w ul. Witosa(1,0km), Płoskiego (0,7km) Sikorskiego (3km)
oraz jednotorowa linia w ul. Tuwima (1,7km)
- przebudowane zostaną skrzyżowania, drogi, ścieżki rowerowe sieci uzbrojenia terenu
- dwa przystanki końcowe z budynkami socjalno informacyjnymi,
- stacja prostownikowej dla trakcji tramwajowej
- kładka pieszo - rowerowa w ciągu ulicy Tuwima o rozpiętości ok. 21m
- wzmocniony zostanie mostu nad rzeką Łyną o rozpiętości ok. 21m,
- wybudowana zostanie nowa ul. Bukowskiego – od ul. Płoskiego do ul. Bartąskiej

Koszt realizacji zadania wynosi 149 831 613,65 zł
Środki na realizację umowy pochodzą ze środków własnych (15%), tj. netto 18 272 110,60 zł
i środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007 – 2013 (85%), tj. netto 103 541 960,01 zł.


Kto jest Kim - Kto.wm.pl

Piotr Grzymowicz

Ocena: 73.22% (366 głosów)

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB