Sobota, 9 grudnia 2023

Zadbaj o zwierzaki w sylwestra!

2014-12-30 12:00:00 (ost. akt: 2014-12-31 15:30:43)

Autor zdjęcia: sxc.hu

Podziel się:

Radzi dr n.wet. Małgorzata Ewa Wiśniewska z Gabinetu Weterynaryjnego DOMIVET.

Niemal 3/4 zwierząt ma problem z radzeniem sobie z wystrzałami fajerwerków czy petard. Jeśli zauważycie, że wasz pies lub kot kuli się i ukrywa za meblami, załatwia się w domu czy też drży, dyszy, bądź domaga się waszej ciągłej uwagi, pomóżcie mu w tej trudnej sytuacji. Zwierzak się po prostu boi. Zapewnijcie mu bezpieczną kryjówkę.

Jeśli chodzi o psa, dobrze sprawdzają się zabudowane legowisko. Schronieniem może być także łazienka, w której obowiązkowo musi znaleźć się też legowisko. Przykryjcie psiaka kocykiem. Będzie też mógł się pod schować. Wówczas poczuje się bezpieczniej. Koty czują się komfortowo na odpowiedniej wysokości. Rozejrzyjcie się, gdzie można umieścić kocią kryjówkę. Najlepiej przygotować takie dwa miejsca do schronienia.

Zanim się ściemni wyjdźcie na dłuższy spacer z czworonogiem. Najlepiej jak będzie to spokojne miejsce. Pies musi być na smyczy. Ostatnie wyjście powinno być do godz. 18-19. Nie wolno zabierać psa na pokaz fajerwerków.

Co robić, gdy nadejdzie czas wystrzałów:
* włącz telewizor lub radio, by zamaskować odgłosy z zewnątrz
* lepiej nie zostawiać zwierząt samych w domu
* najlepiej jak zwierzak przebywa w kryjówce, w której będzie miał swoje zabawki, smakołyki
* możesz podać zwierzakowi uspokajającą kapsułkę, którą otrzymać u weterynarza. Jej dawka zależy od wielkości psa lub kota, dlatego musicie wybrać się do gabinetu.


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB