Sobota, 9 grudnia 2023

Te leki każdy rodzic powinien mieć zawsze pod ręką

2015-02-05 16:00:00 (ost. akt: 2015-02-04 16:05:09)

Podziel się:

Autor zdjęcia: mat. prasowe

Większość leków należy podawać dzieciom dopiero po konsultacji z lekarzem. Domowa apteczka powinna być jednak wyposażona w produkty pierwszej potrzeby. Podpowiadamy, co powinno się w niej znaleźć!

Gorączka, biegunka, wymioty – u małego dziecka o infekcję nietrudno. Warto uzupełnić domową apteczkę jak najszybciej, by w chwili pojawienia się niepokojących objawów, przynieść ulgę maluszkowi – jeszcze zanim zobaczy go pediatra. Co właściwie powinno się w niej znaleźć na co dzień?

Na gorączkę


Jeżeli temperatura dziecka przekracza 38 stopni C, należy sięgnąć po lek przeciwgorączkowy. Dobór postaci leku zależy od nasilenia objawów oraz wieku dziecka. W przypadku najmłodszych: od 1. m-ca do 5. r.ż. najlepiej sprawdzają się formy płynne – syropy (np. Milifen®) lub czopki. Po 2. r.ż. można już stosować formy musujące: tabletki, granulaty i proszki do rozpuszczenia w wodzie, zaś od 6. r.ż. – tabletki, kapsułki żelatynowe i tabletki do żucia. Oprócz dogodnej dla dziecka formy leku, należy zwrócić uwagę na substancję czynną – nie każda jest przeznaczona dla najmłodszych. Dziecku, które nie ukończyło jeszcze 15 lat można podawać wyłącznie środki, zawierające paracetamol (np. Panadol) lub ibuprofen (np. Milifen®). Paracetamol zalecany jest już od urodzenia, zaś ibuprofen od 3 m-ca życia. Leki te działają nie tylko przeciwgorączkowo, ale też przeciwbólowo.

Na katar


W domowej apteczce znaleźć się powinna sól fizjologiczna, która sprawdza się przy oczyszczaniu noska z zaschniętego kataru – najbardziej praktyczna będzie ta, w jednorazowych pojemniczkach. Można też stosować wodę morską w sprayu, a u dzieci powyżej 1 r.ż, tzw. spraye izotoniczne. W apteczce warto mieć kropelki homeopatyczne do nosa, maść majerankową i wazelinę, którą można smarować skórę pod nosem, by uniknąć jej podrażnienia. Przydadzą się także preparaty do inhalacji, np. woda morska w ampułkach, napary ziołowe, jak szałwia czy rumianek oraz maść rozgrzewająca, zawierająca substancje lotne, którą można smarować plecki dziecku powyżej 6 m.ż.

Na gardło


Ból gardła, który towarzyszy przeziębieniu u dziecka, trwa zazwyczaj kilka dni, a spowodowany nim dyskomfort wymaga podania preparatów, pozwalających go zminimalizować. Wspomagająco, w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych (jama ustna, gardło) warto zastosować spray Lactoangin®, który nawilża, koi i łagodzi ból, a także w naturalny sposób ogranicza rozwój bakterii chorobotwórczych, wywołujących infekcje jamy ustnej i gardła – można go podawać dzieciom powyżej 3.r.ż. Warto też mieć w apteczce maść rozgrzewającą, którą nacieramy skórę wokół gardła maluszka, a czasami także klatki piersiowej i pleców – przynosi ulgę i ułatwia zaśnięcie. Tabletki do ssania na ból gardła można podawać dzieciom dopiero od 4 – 5 r.ż. W przypadku poważnych infekcji konieczne jest podawanie leków – czasami antybiotyków, przepisanych przez pediatrę.

Na ból brzucha


W przypadku bólu brzucha pomóc może podanie delikatnego środka przeciwbólowego – najlepiej takiego, który zawiera w składzie paracetamol (niektóre niesterydowe leki przeciwzapalne mogą podrażniać wrażliwą śluzówkę przewodu pokarmowego). W domowej apteczce powinna się też znajdować – bardzo pomocna w takich wypadkach, herbatka z kopru włoskiego, rumianku, melisy czy mięty – działają rozkurczowo i przeciwzapalnie.

Na biegunkę


W większości przypadków biegunka wirusowa i bakteryjna ustępuje samoczynnie i nie wymaga podawania leków. Podstawowym preparatem – koniecznym w przypadku biegunki, który powinien się znajdować w każdej domowej apteczce, jest jednak DPN, czyli doustny środek nawadniający (np. Orsalit®). W czasie biegunki dziecko jest narażone na odwodnienie, a to stan szczególnie niebezpieczny dla najmłodszych. DPN skutecznie uzupełnia traconą z organizmu wodę oraz cenne elektrolity.

Środki opatrunkowe, dezynfekujące i inne


Przydadzą się w przypadku stłuczeń, skaleczeń, urazów czy otarć. Powinny się wśród nich znaleźć: plaster, przylepiec, bandaż, opaska uciskowa, jałowe gaziki, a także: woda utleniona, spirytus salicylowy, preparat odkażający, krem na otarcia, krem przyspieszający gojenie ran, preparat na stłuczenia, siniaki i obrzęki oraz zimny kompres.

Domowa apteczka powinna zawierać również: termometr, termofor, łyżeczkę z miarką, strzykawkę do aplikacji, gruszkę do noska, aspirator i inhalator (nebulizator).

Oczywiście, życzymy Wam żeby Wasze maluchy cały czas były zdrowe! Nie mniej jednak, gdy coś niedobrego się stanie – dziecko się rozchoruje lub zdarzy się jakiś wypadek, aby uniknąć nerwowych sytuacji lub nocnych wypraw do apteki, warto dołożyć starań, by nasza domowa apteczka była kompletna, przechowywana w odpowiednim miejscu, regularnie sprawdzana i na bieżąco uzupełniana.
inf.pras.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. karina #1885651 | 83.4.*.* 19 gru 2015 18:44

    ja właśnie milifen podaję swojemu dziecku kiedy ma gorączkę, właściwie od trzeciego miesiąca życia bo wiem że od takiego wieku ibuprofen jest dla dziecka bezpieczny, podawałam też dziecku przy ząbkowaniu przeciwbólowo, u nas świetnie się sprawdza, dlatego staram się go zawsze mieć w domowej apteczce

    ! - + odpowiedz na ten komentarz