Wtorek, 29 listopada 2022

Oddaj zepsuty sprzęt, a naprawisz życie dziecku w Afryce

2015-02-08 14:00:00 (ost. akt: 2015-02-06 15:02:40)

Autor zdjęcia: Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Podziel się:

Stara pralka, zużyte żelazko, odkurzacz, drukarka, laptop, czajnik czy toster wydają się nam przedmiotami bez wartości. Jesteście w błędzie. Przekazując sprzęt możecie sprawić, że dziewczynka w Sudanie skończy szkołę i dostanie się na studia. W Archidiecezji Warmińskiej trwa zbiórka elektrośmieci. Zbiórkę organizuje Papieskie Stowarzyszenie „Kościołowi w Potrzebie”.

Pieniądze ze zbiórki trafią do ośrodków w krajach, w których pracują misjonarze z Polski, m.in. w Boliwii, Egipcie i Sudanie. Za dochód ze sprzedaży powstaną studnie głębinowe w Sudanie i Egipcie. Pieniądze trafią również do ośrodków dla dzieci chorych na AIDS w Afryce.

— Zbiórka w Polsce rozpoczęła się na przełomie 2012 i 2013 roku. W tym roku po raz pierwszy odbędzie się w Archidiecezji Warmińskiej. W ten sposób przedmioty pozornie bezużyteczne przekładają się na dobro, które trafia do potrzebujących — tłumaczy Paweł Kaczmarczyk, koordynator akcji. — Ze wszystkich elektroodpadów odzyskiwane są materiały do recyklingu, np. metale szlachetne. Z surowców powstają nowe przedmioty, a my dostajemy pieniądze. W czasie poprzednich akcji na południu Polski zebrano kilkadziesiąt ton odpadów, za które np. w Bulo Bulo w Boliwii wybudowaliśmy internat na dziewcząt, powstanie też kolejna studnia w Afryce. A koszt budowy jednej studni waha się np. od 20 do 40 tysięcy złotych.


Pomoc trafia nie tylko do krajów misyjnych. Także m.in. do podopiecznych ośrodka dla uzależnionych na Syberii, który prowadzą misjonarze. Stowarzyszenie pomaga też placówkom na Ukrainie czy Białorusi.

Jak będzie w naszej Archidiecezji?
— Ludzie naprawdę pozytywnie reagują na zbiórkę. W Napiwodzie, małej miejscowości koło Nidzicy mieszkańcy się zmobilizowali i zebrali tego sprzętu naprawdę sporo. Każdy z nas ma w domu, jak, ale czasem żal się jej pozbyć. Kiedy jednak ludzie usłyszeli, że oddając zużyty sprzęt pomogą dzieciom, na odzew nie musieliśmy długo czekać — opowiada ks. Marian Midura, który współpracuje ze stowarzyszeniem. — Przez wiele lat przebywałem na misjach i wiem, jak ważna jest ta pomoc. Dodatkowo pośrednictwo misjonarzy powoduje, że mamy pewność, że pieniądze trafią do potrzebujących. Misjonarze mają największą wiedzę o tym, w którym miejscu szkoła czy ośrodek zdrowia są najbardziej potrzebne. W tym roku zbiórka na naszym terenie jest przeprowadzana po raz pierwszy, ale stowarzyszenie już pomaga. Opłaci transport łodzi, która pojedzie do naszego misjonarza — ks. Tomasza w Tanzanii, który pracuje na wyspie na jeziorze Wiktorii. Łódź motorowa będzie służyła parafii leżącej na wyspie Ukara, m.in. do transportu chorych na ląd.

Tu oddajemy elektrośmieci:
• 10 lutego — Dobre Miasto, Świątki, Lidzbark Warmiński
• 11 lutego — Świątki, Łukta, Jeziorany
• 12 lutego — Olsztyn, Gutkowo, Barczewo
• 13 lutego — Olsztyn (Zatorze i Śródmieście)
• 14 lutego — Olsztyn (Kormoran i Jaroty)


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Łuki #1663715 | 213.199.*.* 12 lut 2015 11:49

    A chciałby ktoś naprawić moje życie? po 5zł wystarczy.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. :) #1662480 | 88.156.*.* 11 lut 2015 15:05

    Bardzo fajna inicjatywa.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz